KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ - MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU -
BEŞİKDÜZÜ’NDE, NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI

BEŞİKDÜZÜ’NDE, NEVRUZ BAYRAMI KUTLANDI

Baharın müjdecisi anlamına gelen ve Türk Dünyası’nda kutlanan Nevruz Bayramı, Beşikdüzü İlçesi’nde de düzenlenen törenlerle kutlandı.

Beşikdüzü Ahmet Gün Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu tarafından ortaklaşa düzenlenen program, okulun konferans salonunda gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Abdulbaki Köse’nin yaptığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Necip Yıldırım, “En eski Türk Bayramı olan Nevruz, bugün Türkistan başta olmak üzere, bütün Türk Dünyası’nda, Anadolu’da, Kafkaslar’da, Balkanlar’da, Kıbrıs’ta; Yakutistan’dan-Çuvaşistan’a, Başkurdistan’dan-Tataristan’a, Ortadoğu’da, her iklim ve coğrafyada kutlanmaktadır. Bilindiği gibi Atatürk, 22 Mart 1922 tarihinde, Ankara Keçiören sentinde Nevruz şenlikleri düzenletmiş ve kendisi de bu şenliklere katılmıştır. Bu gün kutlanmasına büyük önem verdiğimiz Türk kültüründen kaynaklanan Nevruz Bayramı, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş, anânevî ve temeli beş bin yıllık Türk tarihine dayalı milli bir bayramdır. Türkiye’de de 1991 yılında Türk Dünyası ile birlikte ortak bir gün olarak, resmi tatil olmaksızın bayram ilan edilmiştir. Nevruz, Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen atalarının ruhlarıyla yanan bir ateştir. Bu ateş, hiç sönmeden binlerce yıl yandı, gelecekte de kıvılcımlarından binlerce gönlü tutuşturarak ortak kültür ile binlerce rûhu ısıtacaktır. Avrasya’nın, Türk âleminin Nevruz toyu kutlu olsun.” dedi.

Okulun öğrencilerinden Naciye Işıl Karadeniz ve Gülsüm Tarhan nevruzla ilgili şiir okudular. Nevruz konulu video gösteriminin ardından Türklerin en eski güreşlerinden biri olan mas güreşi (ağaç çekme güreşi) izleyicilere tanıtıldı ve ardından öğrenciler arasında mas güreşi gösterisi yapıldı. Öğretmenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan ve sunulan türkü dinletisi izleyenlerden büyük beğeni topladı. Programın son bölümünde, okul bahçesinde Kaymakam Cevdet Ertürkmen tarafından fidan dikildi, Nevruz ateşi yakıldı ve örs üzerinde demir dövüldü. Program okul pansiyonunda yemek ikramıyla sona erdi.

Programa ayrıca, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Metin Uyar, Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mücahittin Kerim İkibaş, daire amirleri, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, vatandaşlar, veliler ve öğrenciler katıldı.

Fotoğraflar, Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir. Tıklayınız…

Mithat Güdü – Doğru Haber61

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Mart 2019, 15:25 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖPORTAJ

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖ...

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE… Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş, İlçe Müftüsü... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir ilçesinde düzenlediği kan bağışı... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe Müftülüğü, Kadir Gecesi münasebetiyle geceye... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar