GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI - YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK! - VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ - TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE - TURGAY GÜDÜ, MHK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ -
“ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ GENÇLER KAZANMIŞTIR”

VAKFIKEBİR’DE, “DİRİLİŞTEN KURTULUŞA BİR DURUŞTUR ÇANAKKALE” KONULU KONFERANS

“ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ GENÇLER KAZANMIŞTIR”

Vakfıkebir İlçesi’nde düzenlenen “Dirilişten Kurtuluşa Bir Duruştur Çanakkale” konulu konferansta konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Selahaddin Çelebi, Çanakkale Zaferi’ni özelikle gençlerin kazandığını söyledi.

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla Vakfıkebir İlçesi’nde, ilçe müftülüğü ve Vakfıkebir Belediyesi işbirliğinde konferans düzenlendi.

Sabri Bahadır Kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Selahaddin Çelebi’nin konuşmacı olarak katıldığı programa Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, Trabzon İl Müftü Yardımcısı Sıdkı Kaya, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, İlçe Vaizi Osman Öztürk, bazı okul müdürleri, öğretmenler, siyasi parti ve STK temsilcileri ile din görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar iştirak etti.

Sunuculuğunu Murakıp Ömer Çınar’ın yaptığı program saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. İmam Hatip Muhammet Saka’nın Kur’an-ı Kerim tilâvetinin ardından açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal konuşmasında, “Üretilen fikirler herkese fayda sağlama cihetinde değerlendirilmelidir. Fikirlerin en iyi değerlendirildiği ortamlar böyle toplantılar ve konferanslardır. Bir konferansa gelen bir kardeşimiz, orta hacimli bir kitabı okumuş gibidir. Fikirler toplulukta paylaşıldığı için bereketi vardır. Bu akşam kıymetli hocamız bizlere, önemli tarihî bilgiler paylaşacaktır. İnşaallah kendisinden istifade edeceğiz.” dedi.

Müftü Köksal ayrıca, programın gerçekleştirilmesinde katkılarını esirgemeyen Vakfıkebir Belediyesi’ne, başından sonuna programın hazırlanmasında emeği geçenlere ve konferansa iştirak eden herkese teşekkürlerini ifade etti.

Programda kısa bir selamlama konuşması yapan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta da; “Bundan 104 yıl önce, hiç bir şey düşünmeden canlarını feda ederek bu toprakların ilelebet bize vatan kılınmasını sağlayan şehitlerimizi, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla yâd ediyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Bizim görevimiz tarihimizi unutmamak ve unutturmamak. Eğer biz tarihimizi unutursak, Yeni Zelanda’da camiye saldıranların neden saldırdıklarını anlayamayız. Bu topraklarda hesabı olanların hesapları devam ediyor. Onların derdi Anadolu, İstanbul, Ayasofya. 104 yıl önce başaramadılar, ilelebet de başaramayacaklar. Ama biz gençlerimizi bu konularda eğitmek ve bilinçlendirmek durumundayız. Bu tür konferanslar bunun için bir fırsattır. Eğer biz, Çanakkale destanları ve tekrar istiklâl marşları yapmayacaksak; bu toprakları nasıl vatan edindik, hangi mücadelelerden geçtik ve hala hangi mücadeleleri veriyoruz; muhakemesini çok iyi yapmak durumundayız.” dedi.

Başkan Balta, Müşavir Selahaddin Çelebi’yi ilçede ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu da belirterek, katılımcılara ve programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Emine Kızkapan’ın, Merhum Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirini seslendirmesinden sonra konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Selahaddin Çelebi konuşmasında, Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Osmanlı Devleti’nin durumu, topyekûn milletimizin ve askerlerimizin fedakârlığı ve cesur mücadelesi ile zaferin nasıl kazanıldığı ve bu zaferin tarihimizdeki yeri ve önemini anlattı.

EGEMEN GÜÇLERİN, BU TOPRAKLARDA HEP GÖZÜ OLMUŞTUR

Müşavir Selahaddin Çelebi konuşmasında; “1912 yılında Balkan Savaşları yeni bitmiş, ordumuz son derece zayıf bir durumda. Yeni bir savaşa girecek güçten yoksun bir vaziyette iken Avrupa ülkelerinin bir çeşit oyunları, bir anlamda Almanların da bir şekilde bizi savaşın içine çekmiş olması sebebiyle kendimizi savaşa girmiş bulduk. Fakat savaştan yeni çıkmış, son derece zayıf bir orduya sahibiz demedik Savaşı hiç bir zaman her şeyi mübâh gösteren bir yol ve yöntem olarak kabul etmedik. Anadolu’nun köyünde-kasabasında, şehrinde-kırsalında yetişmiş bütün neferlerimiz, bu savaşta ahlakın en üstün örneklerini göstermiştir. Ve insanlık tarihine unutulmaz levhalar bırakmışlardır. Vatan topraklarını korumak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen vatan evlatlarının ve aziz şehitlerimizin şehâdetleri neticesindedir ki bugün toplumumuz ayaktadır, dimdiktir. Yeryüzünün önemli noktalarının kesiştiği bir coğrafyada olmamız nedeniyle egemen güçlerin bu topraklarda sürekli gözleri olmuştur. Daha 1808 yılında Napolyon ‘İstanbul kime kalacak? Meselenin esası daima budur’ demiştir. O nedenle tarihimizi çok iyi bilmemiz, gençlerimize de, tarihini bilmeyen gençliğin tarih yazamayacağı bilinci ve şuurunu kazandırmamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE ZAFERİ’Nİ GENÇLER KAZANMIŞTIR

Çanakkale Zaferi’ni özelikle gençlerin kazandığını vurgulayan Müşavir Çelebi, “Çanakkale’ye o kadar çok gencimiz gitti ki; Cumhuriyetin ilk nüfus sayımının yapıldığı 1927’de 13 milyon nüfusumuz var,7 milyonu kadın ve çocuk; gençler yok. Gençlerimiz savaşa gittiler ve şehit oldular. Onun için gençlerimize değer vereceğiz. Gençleri, hiç bir şeyden anlamaz, bilmez değil aksine Arif Nihat Asya’nın şiirinde ifade ettiği gibi; ‘Yürü, hâlâ ne diye oyunda oynaştasın? Fâtih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!’ idealiyle yetiştirmemiz gerekiyor.” sözlerine yer verdi.

FETÖ HAREKETLENMESİ DE İSTANBUL BOĞAZINDA BAŞLADI

Yüz yıl önce Çanakkale’yi geçemeyenlerin yüz yıl sonra bu kez Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbesiyle amaçlarına ulaşmak istediklerini belirten Çelebi, “1071’de Anadolu topraklarını yurt edindik. Ne büyük badirelerden geçtik. O badireler, tarihin değişik dönemlerinde hamdolsun zaferlerle sonuçlandı. En son badire, 15 Temmuz 2016’dır. Çanakkale boğazından geçilmedi. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirttik; 2016 yılında ilk hareketlenme nerede başladı? İstanbul boğazında. Nerden başladı FETÖ darbesi? İstanbul boğazından. Bu bir rastlantı olabilir mi? Yüz yıl önce Çanakkale, yüz yıl sonra da İstanbul. Çünkü boğaz, dünya trafiğinin cereyan ettiği bir yerdir.” ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, konuk konuşmacı Müşavir Selahaddin Çelebi’ye katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür ederek gecenin anısına çiçek takdiminde bulundu.

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir…

Mithat Güdü – Doğru Haber61

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Mart 2019, 16:37 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 5.174 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER C...

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI Vakfıkebir Merkez Kur’an Kursu... [Devamı]
YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!

YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!...

 Diğer yazıları için tıklayınız… YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK! Bazen sohbete başladığımızda... [Devamı]
VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VED...

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ Vakfıkebir’e veda eden Vaiz Osman Öztürk,... [Devamı]
TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE

TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE...

 Diğer yazıları için tıklayınız… TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE Yıllardır yazıyorum.... [Devamı]
TURGAY GÜDÜ, MHK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

TURGAY GÜDÜ, MHK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ...

TURGAY GÜDÜ, MERKEZ HAKEM KURULU (MHK) ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)... [Devamı]
“ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMENİN ÖTESİNDE DAHA ÖNEMLİ İŞİMİZ YOK”

“ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMENİN ÖTESİ...

Kurslardan Fotoğraflar İçin Tıklayınız… MÜFTÜ HÜSEYİN KÖKSAL: “ÇOCUKLARIMIZI... [Devamı]
VAİZ OSMAN ÖZTÜRK GÖRELE’YE ATANDI

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK GÖRELE’YE ATANDI...

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK GÖRELE’YE ATANDI Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk, vaizler için... [Devamı]
Popüler Haberler


VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VED...

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ Vakfıkebir’e veda eden Vaiz Osman Öztürk, ilçe müftülüğü tarafından plaket ve çiçekle... [Devamı]
YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!

YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!...

 Diğer yazıları için tıklayınız… YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK! Bazen sohbete başladığımızda eski insanların daha güçlü kuvvetli ve sağlıklı... [Devamı]
GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER C...

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI Vakfıkebir Merkez Kur’an Kursu ‘Genç Nesil Yaz Programı’ sınıfı... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar