HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ - SERCAN HAMDİ SAPAN (22) TRAFİK KAZASINDA YAŞAMINI YİTİRDİ - MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ - VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI - HASANDÜZÜ YAYLASI -
19 MAYIS VE MAYIS YEDİSİ

Diğer yazıları için tıklayınız…

19 MAYIS VE MAYIS YEDİSİ

19 Mayıs 2019 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Beşikdüzü ilçemizde de törenlerle kutlandı.

Kutlandı kutlanmasına da bu nasıl gençlik bayramı bir türlü anlayamadım? Gençsiz gençlik bayramı! İnanılacak gibi değil!..

Tören alanına her liseyi temsilen gruplar gelmiş. Sanki milli takım oluşturuldu da bu gençler de okullarını temsilen tören alanına geldiler.

Böyle bayram kutlaması olmaz. Katılan gençler bayramlarını kutladılar da ya diğerleri!

Bayrama gelmeyenlerin bayramı değil miydi 19 Mayıs. O gençlere bu gurur ve heyecan neden yaşatılmıyor?

 Bu hata ister Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olsun, ister il veya ilçeden; mutlaka düzeltilmeli. Bu bayram bir grup gencin değil tüm gençlerin bayramıdır. Bu asla unutulmamalı!

Tören alanına gelen gençler, bayrama güzel hazırlanmışlar. Bayramın sunucusu Emin Şen hocamız güzel bir sunum yapmasına rağmen zaman zaman zorlandığını gördük. Bu tür sunumlar bay-bayan iki kişiden oluşmalı. Birbirlerine yardımcı olurlar. Bu acıdan bayramın tek eksik yönü buydu.

*             *             *

Geçelim diğer konumuza.

Bir milleti millet yapan özellikler,  güzellikler vardır. Örf, adet, gelenek ve görenekler vardır. Bu geleneklerden biri de her yıl Mayıs ayının 20’sinde Beşikdüzü’nde kutlanan Mayıs Yedisi Şenlikleri idi.

Geçmişi Orta Asya’ya dayanan en az beş  bin yıllık bir gelenek. Bu gelenek Karadeniz sahilinde kutlanan ve halen daha kutlanmaya devam eden bir gelenek.

Beşikdüzü’nde de bu gelenek devam ediyordu. O gün insanlar deniz kenarına akın ederler, eskiye nazaran daha modern büyük motor denilen kayıklara binerler deniz turuna çıkarlardı.

 Bu kayıklara binenlerin niyetleri farklıdır ancak, çoğu gezmek amacıyla binerler. Fakat bu tur esnasında dilek tutanlar, sembolik olarak denize taş atanlar da vardır.

Genelde o gün ilk kez hayvanlar doğaya çıkarılır. Denize yakın olanlar denize, derelere yakın olanlar derelere, hiçbirine yakın olmayanlar da evlerinde suyla hayvanları yıkarlar. Bir bakıma bu olay yaylaya çıkacak hayvanların da temizlenmesi anlamına gelir.

Ancak, Beşikdüzü’nde bu kutlamaya 4 yıldır son verildi. Bir gelenek önlem alma adına  yok edildi.

Sebebi? Sebebi çok basit, acizlik..!

İlçede 2000 yılında meydana gelen deniz kazası nedeniyle  bu gelenek sekteye uğradı. İlk zamanlar belediye tarafından bir program dahilinde daha kontrollü yapılmaya başlandı ve  yaşatılmaya çalışıldı.

Kazada batan motor türü kayıklara izin verilmedi. Trabzon Belediyesi’nin gemisi alındı. Bu gemi elden çıkarılınca geleneğin kutlanmasından da vazgeçildi.

Hiç kimse bu motorlar niye batmıştı. Hata motorlarda mıydı yoksa binenlerde miydi diye soran olmadı; bu konuda bir araştırma yapılmadı.

Vazgeçtik denildi çıkıldı işin içinden.

Hele beş bin yıllık bir gelenek öyle vazgeçtik demekle vazgeçilmemeli. Kaza oldu diye gelenekten mi vazgeçilir..! Bu ne acizlik?

Kazanın olmadığı yer mi var? Araba kaza yapmıyor mu? Uçak kaza yapmıyor mu? Tren kaza yapmıyor mu? Yolcu gemisi batmıyor mu?

Şimdi kaza oluyor diye bunlara binmekten vaz mı geçelim veya vaz mı geçeceğiz? Böyle bir mantık olabilir mi?

1960’lı yıllarda Kadırga Şenlikleri’nden gelirken kamyon yuvarlanmış 40 kişi ölmüş. O günden bugüne Kadırga Şenlikleri’nden vaz mı geçildi?

Kaza oldu diye kültürümüzden vaz mı geçmemiz gerekiyordu? Bu nasıl anlayış! Bu nasıl değerlendirme? Bu olsa olsa bu kültüre sahip çıkmama olur. Bu kültürü önemsemek olur. Bu milletin geleneğine saygısızlık olur. Benim bu olaydan anladıklarım bunlar.

Devlet önlemini alacak, eskisi gibi motorlar limana gelecek. Millet geleneğini yaşatacak. Bu gelenek bizim kökümüzdür. Bu kökü kesmeye kimsemin hakkı yoktur. Bu gelenek yaşatılmalı. İdareciler bu konuda aciz rolü oynamamalı. Bu işin meşakkatinden, sorumluluğundan  kaçmamalılar.

Ahmet SARAÇ
horongazetesi@hotmail.com

Diğer yazıları için tıklayınız…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Mayıs 2019, 21:46 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 2, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 3.789 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ

HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ...

HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ Şalpazarı İlçesi Sütpınar Mahallesi’nden, İstanbul... [Devamı]
SERCAN HAMDİ SAPAN (22) TRAFİK KAZASINDA YAŞAMINI YİTİRDİ

SERCAN HAMDİ SAPAN (22) TRAFİK KAZASINDA...

SERCAN HAMDİ SAPAN (22) TRAFİK KAZASINDA YAŞAMINI YİTİRDİ Beşikdüzü İlçesi Çakırlı Mahallesi’nden... [Devamı]
MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ

MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ...

Diğer yazıları için tıklayınız… MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ Bu haftaki yazımın konusu müzik... [Devamı]
VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI

VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNA...

VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI Kamu ve ilçe belediyesinin yaptığı yaptırımlarla... [Devamı]
HASANDÜZÜ YAYLASI

HASANDÜZÜ YAYLASI

Vakfıkebir Hasandüzü Yaylasından Fotoğraflar için tıklayınız…   Benzer Haberler:HASANDÜZÜ... [Devamı]
J. UZM. ÇVŞ. KAMİL KILIÇ GÖKÇEKÖY’DE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

J. UZM. ÇVŞ. KAMİL KILIÇ GÖKÇEKÖY’DE SON...

J. UZM. ÇVŞ. KAMİL KILIÇ GÖKÇEKÖY’DE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI Görev yaptığı Bitlis’in... [Devamı]
HASAN ÇAKAR’I KAYBETTİK

HASAN ÇAKAR’I KAYBETTİK

HASAN ÇAKAR’I KAYBETTİK Devlet Su İşleri (DSİ) personeli, ekskavatör operatörü Hasan Çakar... [Devamı]
Popüler Haberler


HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ

HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ...

HAFIZ AHMET KARAGÖL HOCA VEFÂT ETTİ Şalpazarı İlçesi Sütpınar Mahallesi’nden, İstanbul Tuzla 1. Ahmet Camii İmam Hatibi Hafız Ahmet... [Devamı]
MÜFTÜLÜK ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ

MÜFTÜLÜK ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ...

MÜFTÜLÜK ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ Vakfıkebir İlçe Müftülüğü, “Ramazan ve İnfak” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında... [Devamı]
HASAN ÇAKAR’I KAYBETTİK

HASAN ÇAKAR’I KAYBETTİK

HASAN ÇAKAR’I KAYBETTİK Devlet Su İşleri (DSİ) personeli, ekskavatör operatörü Hasan Çakar (40), Araklı İlçesi Çamlıktepe Mahallesinde... [Devamı]
J. UZM. ÇVŞ. KAMİL KILIÇ GÖKÇEKÖY’DE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

J. UZM. ÇVŞ. KAMİL KILIÇ GÖKÇEKÖY’DE SON...

J. UZM. ÇVŞ. KAMİL KILIÇ GÖKÇEKÖY’DE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI Görev yaptığı Bitlis’in Tatvan İlçesi yakınlarında bir otomobilin... [Devamı]
HASANDÜZÜ YAYLASI

HASANDÜZÜ YAYLASI

Vakfıkebir Hasandüzü Yaylasından Fotoğraflar için tıklayınız…    Devamı →[Devamı]
VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI

VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNA...

VAKFIKEBİR’E YENİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI Kamu ve ilçe belediyesinin yaptığı yaptırımlarla hizmette altın dönemini yaşayan Vakfıkebir... [Devamı]
MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ

MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ...

Diğer yazıları için tıklayınız… MÜZİK ÖĞRETMENLERİMİZ Bu haftaki yazımın konusu müzik öğretmenleri, Öğretmenler arasında onların... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar