ZAFERLERİMİZ - 18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ - BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜRK ATANDI - BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAYMAKAMLIĞINA ATANDI - SEYFULLAH HACIFETTAHOĞLU, IĞDIR MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI -
19 MAYIS VE MAYIS YEDİSİ

Diğer yazıları için tıklayınız…

19 MAYIS VE MAYIS YEDİSİ

19 Mayıs 2019 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Beşikdüzü ilçemizde de törenlerle kutlandı.

Kutlandı kutlanmasına da bu nasıl gençlik bayramı bir türlü anlayamadım? Gençsiz gençlik bayramı! İnanılacak gibi değil!..

Tören alanına her liseyi temsilen gruplar gelmiş. Sanki milli takım oluşturuldu da bu gençler de okullarını temsilen tören alanına geldiler.

Böyle bayram kutlaması olmaz. Katılan gençler bayramlarını kutladılar da ya diğerleri!

Bayrama gelmeyenlerin bayramı değil miydi 19 Mayıs. O gençlere bu gurur ve heyecan neden yaşatılmıyor?

 Bu hata ister Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olsun, ister il veya ilçeden; mutlaka düzeltilmeli. Bu bayram bir grup gencin değil tüm gençlerin bayramıdır. Bu asla unutulmamalı!

Tören alanına gelen gençler, bayrama güzel hazırlanmışlar. Bayramın sunucusu Emin Şen hocamız güzel bir sunum yapmasına rağmen zaman zaman zorlandığını gördük. Bu tür sunumlar bay-bayan iki kişiden oluşmalı. Birbirlerine yardımcı olurlar. Bu acıdan bayramın tek eksik yönü buydu.

*             *             *

Geçelim diğer konumuza.

Bir milleti millet yapan özellikler,  güzellikler vardır. Örf, adet, gelenek ve görenekler vardır. Bu geleneklerden biri de her yıl Mayıs ayının 20’sinde Beşikdüzü’nde kutlanan Mayıs Yedisi Şenlikleri idi.

Geçmişi Orta Asya’ya dayanan en az beş  bin yıllık bir gelenek. Bu gelenek Karadeniz sahilinde kutlanan ve halen daha kutlanmaya devam eden bir gelenek.

Beşikdüzü’nde de bu gelenek devam ediyordu. O gün insanlar deniz kenarına akın ederler, eskiye nazaran daha modern büyük motor denilen kayıklara binerler deniz turuna çıkarlardı.

 Bu kayıklara binenlerin niyetleri farklıdır ancak, çoğu gezmek amacıyla binerler. Fakat bu tur esnasında dilek tutanlar, sembolik olarak denize taş atanlar da vardır.

Genelde o gün ilk kez hayvanlar doğaya çıkarılır. Denize yakın olanlar denize, derelere yakın olanlar derelere, hiçbirine yakın olmayanlar da evlerinde suyla hayvanları yıkarlar. Bir bakıma bu olay yaylaya çıkacak hayvanların da temizlenmesi anlamına gelir.

Ancak, Beşikdüzü’nde bu kutlamaya 4 yıldır son verildi. Bir gelenek önlem alma adına  yok edildi.

Sebebi? Sebebi çok basit, acizlik..!

İlçede 2000 yılında meydana gelen deniz kazası nedeniyle  bu gelenek sekteye uğradı. İlk zamanlar belediye tarafından bir program dahilinde daha kontrollü yapılmaya başlandı ve  yaşatılmaya çalışıldı.

Kazada batan motor türü kayıklara izin verilmedi. Trabzon Belediyesi’nin gemisi alındı. Bu gemi elden çıkarılınca geleneğin kutlanmasından da vazgeçildi.

Hiç kimse bu motorlar niye batmıştı. Hata motorlarda mıydı yoksa binenlerde miydi diye soran olmadı; bu konuda bir araştırma yapılmadı.

Vazgeçtik denildi çıkıldı işin içinden.

Hele beş bin yıllık bir gelenek öyle vazgeçtik demekle vazgeçilmemeli. Kaza oldu diye gelenekten mi vazgeçilir..! Bu ne acizlik?

Kazanın olmadığı yer mi var? Araba kaza yapmıyor mu? Uçak kaza yapmıyor mu? Tren kaza yapmıyor mu? Yolcu gemisi batmıyor mu?

Şimdi kaza oluyor diye bunlara binmekten vaz mı geçelim veya vaz mı geçeceğiz? Böyle bir mantık olabilir mi?

1960’lı yıllarda Kadırga Şenlikleri’nden gelirken kamyon yuvarlanmış 40 kişi ölmüş. O günden bugüne Kadırga Şenlikleri’nden vaz mı geçildi?

Kaza oldu diye kültürümüzden vaz mı geçmemiz gerekiyordu? Bu nasıl anlayış! Bu nasıl değerlendirme? Bu olsa olsa bu kültüre sahip çıkmama olur. Bu kültürü önemsemek olur. Bu milletin geleneğine saygısızlık olur. Benim bu olaydan anladıklarım bunlar.

Devlet önlemini alacak, eskisi gibi motorlar limana gelecek. Millet geleneğini yaşatacak. Bu gelenek bizim kökümüzdür. Bu kökü kesmeye kimsemin hakkı yoktur. Bu gelenek yaşatılmalı. İdareciler bu konuda aciz rolü oynamamalı. Bu işin meşakkatinden, sorumluluğundan  kaçmamalılar.

Ahmet SARAÇ
horongazetesi@hotmail.com

Diğer yazıları için tıklayınız…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Mayıs 2019, 21:46 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 2, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 3.828 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
ZAFERLERİMİZ

ZAFERLERİMİZ

Diğer yazıları için tıklayınız… ZAFERLERİMİZ ECDÂDIN HAK MÜCADELESİ Bismillahirrahmanirrahim. Allah’a... [Devamı]
18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİ...

18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ Tonya ilçesinde bu yıl 17-18 Ağustos 2019 tarihlerinde... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜRK ATANDI

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜ...

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜRK ATANDI Beşikdüzü Kaymakamlığına, Mardin Artuklu... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAYMAKAMLIĞINA ATANDI

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAY...

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAYMAKAMLIĞINA ATANDI Beşikdüzü Kaymakamı Cevdet Ertürkmen,... [Devamı]
SEYFULLAH HACIFETTAHOĞLU, IĞDIR MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI

SEYFULLAH HACIFETTAHOĞLU, IĞDIR MÜFTÜLÜĞ...

SEYFULLAH HACIFETTAHOĞLU, IĞDIR MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ OLARAK ATANDI Vakfıkebir... [Devamı]
HASANDÜZÜ YAYLASI’NDA, YAZ KUR’AN KURSU SONU PROGRAMI

HASANDÜZÜ YAYLASI’NDA, YAZ KURR...

Fotoğraf için tıklayınız… Video görüntü YouTube Kanalımıza Yüklenmiştir. Tıklayınız… HASANDÜZÜ... [Devamı]
REFİK ALTUNTAŞ PERSONEL ŞEFLİĞİ GÖREVİNE ATANDI

REFİK ALTUNTAŞ PERSONEL ŞEFLİĞİ GÖREVİNE...

REFİK ALTUNTAŞ PERSONEL ŞEFLİĞİ GÖREVİNE ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğünde münhâl... [Devamı]
Popüler Haberler


BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAYMAKAMLIĞINA ATANDI

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAY...

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMI ERTÜRKMEN, BAFRA KAYMAKAMLIĞINA ATANDI Beşikdüzü Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Kaymakamlığına atandı. 2019 yılı... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜRK ATANDI

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜ...

BEŞİKDÜZÜ KAYMAKAMLIĞINA ŞAKİR ÖNER ÖZTÜRK ATANDI Beşikdüzü Kaymakamlığına, Mardin Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk atandı. Cumhurbaşkanı... [Devamı]
18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİ...

18. TONYA TEREYAĞI KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ Tonya ilçesinde bu yıl 17-18 Ağustos 2019 tarihlerinde düzenlenen, 18. Tonya Tereyağı Kültür... [Devamı]
ZAFERLERİMİZ

ZAFERLERİMİZ

Diğer yazıları için tıklayınız… ZAFERLERİMİZ ECDÂDIN HAK MÜCADELESİ Bismillahirrahmanirrahim. Allah’a hamd ve senâ, O’nun kutlu... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar