KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ - MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU -
19 MAYIS VE MAYIS YEDİSİ

Diğer yazıları için tıklayınız…

19 MAYIS VE MAYIS YEDİSİ

19 Mayıs 2019 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Beşikdüzü ilçemizde de törenlerle kutlandı.

Kutlandı kutlanmasına da bu nasıl gençlik bayramı bir türlü anlayamadım? Gençsiz gençlik bayramı! İnanılacak gibi değil!..

Tören alanına her liseyi temsilen gruplar gelmiş. Sanki milli takım oluşturuldu da bu gençler de okullarını temsilen tören alanına geldiler.

Böyle bayram kutlaması olmaz. Katılan gençler bayramlarını kutladılar da ya diğerleri!

Bayrama gelmeyenlerin bayramı değil miydi 19 Mayıs. O gençlere bu gurur ve heyecan neden yaşatılmıyor?

 Bu hata ister Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olsun, ister il veya ilçeden; mutlaka düzeltilmeli. Bu bayram bir grup gencin değil tüm gençlerin bayramıdır. Bu asla unutulmamalı!

Tören alanına gelen gençler, bayrama güzel hazırlanmışlar. Bayramın sunucusu Emin Şen hocamız güzel bir sunum yapmasına rağmen zaman zaman zorlandığını gördük. Bu tür sunumlar bay-bayan iki kişiden oluşmalı. Birbirlerine yardımcı olurlar. Bu acıdan bayramın tek eksik yönü buydu.

*             *             *

Geçelim diğer konumuza.

Bir milleti millet yapan özellikler,  güzellikler vardır. Örf, adet, gelenek ve görenekler vardır. Bu geleneklerden biri de her yıl Mayıs ayının 20’sinde Beşikdüzü’nde kutlanan Mayıs Yedisi Şenlikleri idi.

Geçmişi Orta Asya’ya dayanan en az beş  bin yıllık bir gelenek. Bu gelenek Karadeniz sahilinde kutlanan ve halen daha kutlanmaya devam eden bir gelenek.

Beşikdüzü’nde de bu gelenek devam ediyordu. O gün insanlar deniz kenarına akın ederler, eskiye nazaran daha modern büyük motor denilen kayıklara binerler deniz turuna çıkarlardı.

 Bu kayıklara binenlerin niyetleri farklıdır ancak, çoğu gezmek amacıyla binerler. Fakat bu tur esnasında dilek tutanlar, sembolik olarak denize taş atanlar da vardır.

Genelde o gün ilk kez hayvanlar doğaya çıkarılır. Denize yakın olanlar denize, derelere yakın olanlar derelere, hiçbirine yakın olmayanlar da evlerinde suyla hayvanları yıkarlar. Bir bakıma bu olay yaylaya çıkacak hayvanların da temizlenmesi anlamına gelir.

Ancak, Beşikdüzü’nde bu kutlamaya 4 yıldır son verildi. Bir gelenek önlem alma adına  yok edildi.

Sebebi? Sebebi çok basit, acizlik..!

İlçede 2000 yılında meydana gelen deniz kazası nedeniyle  bu gelenek sekteye uğradı. İlk zamanlar belediye tarafından bir program dahilinde daha kontrollü yapılmaya başlandı ve  yaşatılmaya çalışıldı.

Kazada batan motor türü kayıklara izin verilmedi. Trabzon Belediyesi’nin gemisi alındı. Bu gemi elden çıkarılınca geleneğin kutlanmasından da vazgeçildi.

Hiç kimse bu motorlar niye batmıştı. Hata motorlarda mıydı yoksa binenlerde miydi diye soran olmadı; bu konuda bir araştırma yapılmadı.

Vazgeçtik denildi çıkıldı işin içinden.

Hele beş bin yıllık bir gelenek öyle vazgeçtik demekle vazgeçilmemeli. Kaza oldu diye gelenekten mi vazgeçilir..! Bu ne acizlik?

Kazanın olmadığı yer mi var? Araba kaza yapmıyor mu? Uçak kaza yapmıyor mu? Tren kaza yapmıyor mu? Yolcu gemisi batmıyor mu?

Şimdi kaza oluyor diye bunlara binmekten vaz mı geçelim veya vaz mı geçeceğiz? Böyle bir mantık olabilir mi?

1960’lı yıllarda Kadırga Şenlikleri’nden gelirken kamyon yuvarlanmış 40 kişi ölmüş. O günden bugüne Kadırga Şenlikleri’nden vaz mı geçildi?

Kaza oldu diye kültürümüzden vaz mı geçmemiz gerekiyordu? Bu nasıl anlayış! Bu nasıl değerlendirme? Bu olsa olsa bu kültüre sahip çıkmama olur. Bu kültürü önemsemek olur. Bu milletin geleneğine saygısızlık olur. Benim bu olaydan anladıklarım bunlar.

Devlet önlemini alacak, eskisi gibi motorlar limana gelecek. Millet geleneğini yaşatacak. Bu gelenek bizim kökümüzdür. Bu kökü kesmeye kimsemin hakkı yoktur. Bu gelenek yaşatılmalı. İdareciler bu konuda aciz rolü oynamamalı. Bu işin meşakkatinden, sorumluluğundan  kaçmamalılar.

Ahmet SARAÇ
horongazetesi@hotmail.com

Diğer yazıları için tıklayınız…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Mayıs 2019, 21:46 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 2, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖPORTAJ

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖ...

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE… Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş, İlçe Müftüsü... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar