GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI - YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK! - VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ - TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE - TURGAY GÜDÜ, MHK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ -
VAKFIKEBİR’DE, İSTİKLÂL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

VAKFIKEBİR’DE, İSTİKLÂL MARŞIMIZIN KABULÜNÜN YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

12 Mart İstiklâl Marşımızın Kabulünün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü Vakfıkebir İlçesi’nde coşku ve heyecanla kutlandı.

Vakfıkebir Gençlik Merkezi Konferans salonunda düzenlenen törene Kaymakamı Mesut Yakuta, Belediye Başkanvekili Özer Aktaş, Garnizon Komutanı Orhan Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, okul müdürleri, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen anma töreni saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başladı. Programın sunuculuğunu okulun Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Temel Yavuz yaparken, törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Harun İçpınar yaptı.

“YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM” PAROLASI İLE İSTİKLÂL SAVAŞI’NA BAŞLANMIŞTIR

Tarih Öğretmeni Harun İçpınar yaptığı konuşmasında;

“Üç kıtada şanlı zaferlerle fetihler yapmış, sınırları 23 milyon km2’ye ulaşan bir devlet kurmuş, küreselleşen dünyaya inat, 623 yıl adaletiyle ayakta durmuş olan Osmanlı İmparatorluğu, girdiği 1. Dünya Harbi’nden yenik çıkmıştır. Emperyalist devletlerce vatan toprakları işgal edilmiş, Tarihi şanla şerefle yazılı Türk milleti Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu yarımadasında “Ya İstiklâl Ya Ölüm” parolası ile hareket ederek İstiklâl Savaşı’na başlamıştır. Tabi bu savaşa yakışacak, asırlar boyu unutulmayacak bir milli marşa ihtiyaç duyulmuştur ve TBMM hemen hazırlıklara başlamıştır. TBMM, I.İnönü Savaşı kazanıldıktan sonra, devletimize ve milletimize de yakışacak milli bir marşın yazılabilmesi için bir yarışma düzenlemiş ve ödül olarak da 500 lira vaat etmiştir. 23 Nisan 1920’de açılmış olan meclise Burdur milletvekili olarak seçilmiş olan Mehmet Akif, 500 liralık ödül konulduğu için yarışmaya katılmamıştır. Fakat yarışmaya katılan şiirlerin hiçbiri milli marşımız seçilmeye layık bulunmayınca Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey, yakın arkadaşı Mehmet Akif’e gelerek bu marşı kendisinin yazmasını rica etmiştir. Konulan ödülü almamak şartı ile Mehmet Akif, İstiklâl Marşımızı yazmış, 1 Mart 1921 de milletvekillerince ayakta alkışlanarak dinlenen marş, 12 Mart 1921’de milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

PEKİ, KİMDİR BU ŞAİR MEHMET AKİF?

Son zamanlarını yaşayan  Osmanlının gürbüz, nadir çocuklarından biri, halkın tescillediği milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hâkim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı, bir gönül insanı..  Mehmet Akif, son günlerini İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde geçirmiştir. Kendisini ziyarete gelen arkadaşlarına İstiklal Marşı için; “O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben dahi yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Benim milletime karşı en büyük hediyem budur. Allah bir daha bu millete istiklâl marşları yazdırmasın” diyen bir vatanperverdir. Bugün vesilesi ile rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Programda Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Berat Bayraktar, Aybüke Özdin, Rabia Saral’ın okudukları şiirlerin ardından İstiklâl Marşı ile ilgili video gösterimi ilgiyle izlendi.  Müzik Öğretmeni Ufuk Ongun yönetiminde oratoryo ve günün ruhunu yansıtan şarkıların da seslendirildiği programın sonunda okulun efsanelerinden Mehmet Hamdi Sabah “Damarlarımızdaki Heyecan” şiiriyle salonu coşturdu. Anma programı, ilçede düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile sona erdi.

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir!

Doğru Haber61

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Mart 2019, 20:44 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 6.406 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER C...

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI Vakfıkebir Merkez Kur’an Kursu... [Devamı]
YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!

YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!...

 Diğer yazıları için tıklayınız… YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK! Bazen sohbete başladığımızda... [Devamı]
VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VED...

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ Vakfıkebir’e veda eden Vaiz Osman Öztürk,... [Devamı]
TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE

TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE...

 Diğer yazıları için tıklayınız… TRABZONSPOR BAŞKAN VE YÖNETİMİNE Yıllardır yazıyorum.... [Devamı]
TURGAY GÜDÜ, MHK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

TURGAY GÜDÜ, MHK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ...

TURGAY GÜDÜ, MERKEZ HAKEM KURULU (MHK) ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)... [Devamı]
“ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMENİN ÖTESİNDE DAHA ÖNEMLİ İŞİMİZ YOK”

“ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRMENİN ÖTESİ...

Kurslardan Fotoğraflar İçin Tıklayınız… MÜFTÜ HÜSEYİN KÖKSAL: “ÇOCUKLARIMIZI... [Devamı]
VAİZ OSMAN ÖZTÜRK GÖRELE’YE ATANDI

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK GÖRELE’YE ATANDI...

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK GÖRELE’YE ATANDI Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk, vaizler için... [Devamı]
Popüler Haberler


VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VED...

VAİZ OSMAN ÖZTÜRK VAKFIKEBİR’E VEDA ETTİ Vakfıkebir’e veda eden Vaiz Osman Öztürk, ilçe müftülüğü tarafından plaket ve çiçekle... [Devamı]
YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!

YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK!...

 Diğer yazıları için tıklayınız… YÜRÜMEKTEN UTANIR OLDUK! Bazen sohbete başladığımızda eski insanların daha güçlü kuvvetli ve sağlıklı... [Devamı]
GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER C...

GENÇ NESİL YAZ PROGRAMI KIZ ÖĞRENCİLER CUMA NAMAZI BULUŞMASI Vakfıkebir Merkez Kur’an Kursu ‘Genç Nesil Yaz Programı’ sınıfı... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar