MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ - BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ” - VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN - KAPTAN YUSUF “ADAYIM” DEDİ - VAKFIKEBİR OSB’DE İMAR PLANLARI ASKIYA ÇIKTI -
19 MART PAZARTESİ 1 RECEP 1439

MÜBAREK ÜÇ AYLAR VE KANDİLLER BAŞLIYOR

 19 Mart 2018 Pazartesi 1 Recep – 22 Mart 2018 Perşembe Regâib Kandili

 19 Mart 2018 Pazartesi günü “Üç Aylar” ın ilki olan Recep Ayı’nın birinci günü. Bu ayın ilk cuma gecesi olan 22 Mart 2018 Perşembe günü akşamı ise Regâib Kandili.

Bu aylar duâ ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

Bu aylar ve kandiller bizlere verilmiş nimetler ve fırsatlardır.

Bu aylar, imanımızdan gelen bir heyecanla ibadet hayatımızın daha canlı tutulduğu rahmeti bol, bereketli bir mevsimdir.

Recep Ayı Regâib ve Mîraç, Şaban Ayı Berat, Ramazan Ayı ise Kadir Gecesi gibi kandillerle ayrıca şereflendirilmiştir.

Bu aylar ve geceler, yapılan ibadetlere verilen sevâbın katlanması bakımından kaçırılmayacak bir fırsatlardır.

ÜÇ AYLAR VE KANDİLLER MUHASEBE AYIDIR

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neleri yazdırdığımız bir kez daha düşünülmelidir.

Biz kimiz? Niçin ve kimin için yaşıyoruz? Allah ile aramız nasıl? Onun istediği bir kul olabildik mi? Bizi ondan uzaklaştıran kötü alışkanlıklarımız var mı?  Her an ölüm gelecek olsa buna ne kadar hazırlıklıyım? Ahiretimi mamur yapacak bir hazırlığım var mı? gibi soruların cevabını özellikle bu günlerde ve aylarda daha bir titizlikle aramak ve bulmak durumundayız.

İşte, mübârek üç aylar ve bunlarda peşi-peşine sıralanan mübârek geceler (kandiller) bizim; hangi noktada olduğumuzu düşünmemiz açısından önemlidir. Durum muhâkemesi ve muhâsebesi yapmamız, tefekkür etmemiz, düşünmemiz açısından önemlidir. Çünkü mübârek gün ve gecelerin asıl kutsiyeti, bizi nefis muhasebesine dâvet etmesi sebebiyledir. İnananlar olarak bu dâvete icâbet etmek durumundayız.

KANDİLLER BİRER NİMETTİR

Üç aylar ve kandiller, içinde yaşadığımız fakat farkında olmadığımız nimetlerdir. Nimetler ayağımıza geliyor. Bu mevsimler, Cenâb-ı Hakk’ın beyânıyla; “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve herkes yarına ne hazırladığına baksın. Allah’tan korkun çünkü Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Haşr, 59/18) âyetinin gereği olarak ebedi hayatımız için hazırlık yapmamıza vesîle olmalıdır.

ÖMRÜMÜZ NİCE İHTAR VE İKAZLARLA GEÇİP GİDİYOR

Mübarek aylar ve kandiller, her sene bizlere hayatın büyük bir süratle akıp gittiğini haber vermek üzere gelen: birer misafir, birer ikaz lâmbaları ve levhalarıdır. Misafir hürmet ister, hizmet ister. Ömür su gibi akıp geçiyor, bunun farkına varabiliyor muyuz? İşte Üç Aylar, bu akışı haber vermek üzere her yıl bir daha geliyor, tabiri câizse bir daha kapımızın ziline basıyor. Bu sesi duyabilenlere, bu ikazla kendini toparlayabilenlere müjdeler olsun!

DÜNYA BİZİ ALDATMASIN… HUZURUMUZ, İSLÂM’IN YAŞANMASINA BAĞLIDIR

“İnandık” derken inanmayanlar gibi yaşamanın, iman ve kurtuluş açısından hiçbir önemi yoktur. İslâm ile gelen her şey bir hâtıra unsuru olarak değil, yaşanmak için gelmiştir.

Elbette ki; Müslüman senenin her gününde her ayında, her saatinde, her dakikasında, her saniyesinde Rabbi ile birlikte olduğunun bilincinde olmak zorundadır. Ama bazı günler vardır ki; o günlerde Müslümanlar daha da hassas davranmak durumundadırlar.

Müslümanın hayatında; Üç ayların özelliği vardır. Mevlid Kandili’nin, Regaib Gecesi’nin, Mirac Gecesi’nin, Berat Gecesi’nin, Kadir Gecesi’nin özelliği vardır, Cuma gününün özelliği vardır, Ramazan Ayı’nın özelliği vardır, Hacer’ül esved’in ve Zemzem’in özelliği vardır. Hâsılı, samimi Müslüman olmanın özelliği ve güzelliği vardır. Her taş taştır ama Hacer’ül esved başkadır. Her su sudur ama Zemzem başkadır.

Rabbimiz bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandilleri cümlemiz hakkında hayırlara, iyiliklere, güzelliklere vesîle eylesin. Feyzinden, bereketinden cümlemizi hissedâr eylesin. Âhirette Peygamber Efendimiz (sav)’in şefâatinden, muhabbetinden, yakınlığından ayırmasın. Bizi Peygamber Efendimiz (sav)’e, dinimiz İslâm’a ve Kitâbımız Kur’ân’a karşı, vurdumduymaz ve duyarsız kılmasın.

Rabbim, ülkemizin birliği ve bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği uğruna canlarını feda ederek yüce bir makam olan şehitlik makamına erişen bütün şehitlerimize rahmetiyle muamele eylesin. Ailelerine ve milletimize sabır ve metanetler ihsan eylesin. Dinimizin, devletimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhilî ve hâricî tehlike, bela ve musibetlerden bizleri muhafaza buyursun. Huzurumuzu pusuya düşürmeye, vicdanımızı köreltmeye, birlik ve dirliğimizi sona erdirmeye çalışan hainlere, zalimlere fırsat vermesin. Vahşet şebekelerini Kahhar İsmi Şerifi hürmetine kahrı perişan eylesin. Her türlü hile ve tuzaklarını başlarına çevirsin. Fitne ateşiyle bizi tutuşturmak isteyenlere karşı yekvücut olmayı, tek bilek olmayı milletçe hepimize nasip eylesin. Bütün acılara rağmen milletimizin hiç bir ferdini haktan, hukuktan, adaletten, merhametten bir an olsun ayırmasın. Rabbim, bu necip milletten, kahraman ordumuzdan ve Mehmetçiklerimizden yardım ve inayetini, kuvvet ve rahmetini esirgemesin.

Sözlerimi Peygamber Efendimiz (sav)’in bu aylarda çokça yaptığı ve bizim de yapmamızı tavsiye ettiği şu duâ ile noktalayalım: “Alah’ım! Recep ve Şâban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazân’a kavuştur”

(Âmin)

Benzer Haberler:

Kandiller, hayatın hızla akıp gittiğini haber vermek üzere gelen: birer misafir, birer ikaz lâmbalar...
Kandiller, hayatın hızla akıp gittiğini haber verm...
Mübarek Üç Aylar Başladı
Mübarek Üç Aylar Başladı…
"Üç Aylar ve Regaib Kandili" Mesajı
"Üç Aylar ve Regaib Kandili" Mesajı
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Mart 2018, 12:35 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 7.609 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ

MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ...

MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nün minik öğrencileri için... [Devamı]
BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANIND...

BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ” Vakfıkebir KSS esnaflarına hitap eden Vakfıkebir... [Devamı]
VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN

VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN...

112 ACİL SERVİS İSTASYONU VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN Doğu Karadeniz Bölgesinde helikopter pisti... [Devamı]
KAPTAN YUSUF “ADAYIM” DEDİ

KAPTAN YUSUF “ADAYIM” DEDİ...

KAPTAN YUSUF “ADAYIM” DEDİ Kaptan Yusuf Denizli Mahallesi Muhtar Adayı Radyo ve Televizyon... [Devamı]
VAKFIKEBİR OSB’DE İMAR PLANLARI ASKIYA ÇIKTI

VAKFIKEBİR OSB’DE İMAR PLANLARI ASKIYA Ç...

VAKFIKEBİR OSB’DE İMAR PLANLARI ASKIYA ÇIKTI Vakfıkebir’de uzun yıllardır büyük bir heyecanla... [Devamı]
MİNİKLERDEN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZEL GÜNDE ÖZEL ZİYARET

MİNİKLERDEN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZE...

MİNİKLERDEN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZEL GÜNDE ÖZEL ZİYARET Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nün... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ DOĞALGAZ İNŞAATI BAŞLIYOR

BEŞİKDÜZÜ DOĞALGAZ İNŞAATI BAŞLIYOR...

Başkan Müjdeyi Verdi BEŞİKDÜZÜ DOĞALGAZ İNŞAATI BAŞLIYOR “Bu tarihi bir olay, hayalimiz... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN

VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN...

112 ACİL SERVİS İSTASYONU VAKFIKEBİR’E HAYIRLI OLSUN Doğu Karadeniz Bölgesinde helikopter pisti olan tek 112 acil servis merkezi olacak. Vakfıkebir’de... [Devamı]
BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANIND...

BAŞKAN BALTA : “ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ” Vakfıkebir KSS esnaflarına hitap eden Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta: “Esnafımızın... [Devamı]
MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ

MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ...

MİNİKLERİN STADYUM KEYFİ Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nün minik öğrencileri için ilçe stadyumunda açık alan etkinliği düzenlendi. Vakfıkebir... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar