DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNCESİ SEMİNER VERİLDİ - YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR - ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI - TRABZON 2018 YILI YAYLA ŞENLİKLERİ TAKVİMİ - MAHALLE MEZARLIĞINDA ARİFE GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ -
KADİR GECESİ

10 Haziran 2018 Pazar Günü Akşamı (Yarın) Kadir Gecesi

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi

Hakkında nâzil olan müstakil bir sûre ile Cenâb-ı Hakk tarafından bin aydın daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir gecesini bu derece yücelten en önemli sebep; zulmet, cehâlet, dalâlet ve ahlâksızlık buhranında kıvranmakta olan insanlara rahmet kapılarını açan son ilâhi mesaj, Kur’an-ı Kerim’in bu geceden itibaren beşeriyetin ufuklarını aydınlatmaya başlamış olmasıdır.

Kadir gecesi, müminlerin ve tüm insanlığın kadrini yücelten gecedir. O gecede insanlığın hidâyet rehberi olan Kur’an-ı Kerim inmiştir. Kadir gecesi, Kur’an’ın övdüğü, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, semâ kapılarının açıldığı, duâ ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir.

Bu mübârek gece ile ilgili Kadr sûresinde Yüce Rabbimiz şöyle buyurur:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.”

“Bilir misin nedir Kadir gecesi?”

“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.”

“Melekler ve Ruh (Cebrâil) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.”

“O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Değeri Kur’an’a dayanan bu gecenin değerlendirilmesi, ancak Kur’an’a yönelmekle, O’nun eşsiz mesajını anlamak ve O’nun mana ikliminde yol almakla, mümkün olacaktır.

Bu geceyi vesîle kılıp, Kur’an’ın kadrini kıymetini bilmeli ve bu gecede dünya semâsına inen Kur’an-ı tekrar gönül semâlarımıza indirmeliyiz. Kadir gecesinin faziletini, gecenin karanlığında değil karanlıkları ortadan kaldıran Kur’an’da aramalıyız.

Kur’an, insanlığı aydınlatmaya başladığı günden beri ışığından hiç bir şey kaybetmemiş, O’nun taşıdığı değer ve anlamlar, getirdiği ahlâk ve erdem ilkeleri hep taze ve yeni olarak kalmıştır. 14 asırdan beri okunan Kur’an, aklın ve gönlün şifâ kaynağı, ilim ve irfan membâıdır. Kur’an, anlaşılmak ve insanlığa rehber olmak için gönderilmiştir.

Bu itibarla sadece okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi, Kur’an’ın ne anlattığının kavranılması, hatta O’nun hayatımıza yansıtılması gerekir.

Diğer kutlu zamanlar gibi Kadir gecesi de, gafletle geçen günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.

Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gece, iyi ve güzel davranışlarımızın çoğalıp kötü davranışlarımızın azalması için yeni adımlar atma fırsatıdır.

Rabbimiz kulunun cehennemde azap görmesinden değil, cennette mutlu yaşamasından memnun kalmakta ve bunun için de sebepler-vesîleler hazırlamaktadır. Mevlâ, bazı zamanları diğerlerinden üstün kılıyor ki, insanlar birazcık kendilerine çeki düzen versinler, yeni bir hamle ve teşebbüsle cennete girmeye lâyık hâle gelsinler.

Biz samimi olursak Allah bizim isteklerimizi ihsân buyuracak ve bizleri bağışlayacaktır. Çünkü bu gece mü’minler için bir kurtuluş ve arınma gecesidir.

Hemen her ramazan olduğu gibi bu ramazanımız da hüzünlü ve buruk geçti. Terör yüzünden kaybettiğimiz canlar (Şehitlerimiz), İslâm coğrafyasında; özellikle Filistin ve Gazze’de kadın, çocuk, yaşlı demeden kardeşlerimize revâ görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsü yüreklerimizi dağladı.

Bu vesile ile başta şehitlerimiz olmak üzere dünyanın dört bir tarafında zâlimlerin zulüm, işkence ve katliamları sonucu yaşamlarını yitiren tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet niyâz ediyor, yaralılara acîl şifalar diliyoruz.

Kadir gecesini idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zulme uğramışların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak hepimizin vazifesidir.

Zâlimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak; kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur. Bu vâzîfe ve sorumluluk, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrâil Aleyhisselâm’a eşlik edecek mâneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir görevdir.

Bu geceyi vesîle bilip hayatımızı yeniden Kur’an’a ve sünnete göre tanzim etmeye başlamalı, her türlü yanlışı, hatayı ve günahı terk etmeli, İslâmi ve insanî görevlerimizi yerine getirmeye çalışmalıyız.

Bu mübârek gecede kendimiz, aile fertlerimiz, milletimiz ve bütün mü’minler için duâ etmeli, af ve mağfiretimizi dilemeli, dünyanın muhtelif yerlerinde zulme maruz kalan din kardeşlerimizin kurtulması için niyâzda bulunmalıyız.

Bu vesilesi ile; bütün Müslüman kardeşlerimizin Kadir gecesini tebrik ediyor, İslâm Âlemi’nin dirliğine, mazlumların kurtuluşuna, insanlığın huzur, barış ve hidâyetine vesîle olmasını Cenâb-ı Hakk’tan niyâz ediyorum.

 

Benzer Haberler:

Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi
Kadir Gecesinin Anlam ve Önemi
BİZ NE ZAMAN KAYBETTİK BİLİYOR MUSUN?
BİZ NE ZAMAN KAYBETTİK BİLİYOR MUSUN?
RAMAZAN BAŞLIYOR
RAMAZAN BAŞLIYOR
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Haziran 2018, 10:58 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.978 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNCESİ SEMİNER VERİLDİ

DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖN...

DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNCESİ SEMİNER VERİLDİ Vakfıkebir’de, “2018... [Devamı]
YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA ...

YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR Yaz Kur’an kursları 25 Haziran 2018 Pazartesi... [Devamı]
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZ...

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI Şehit Uzman Çavuş Bahattin Baştan,... [Devamı]
TRABZON 2018 YILI YAYLA  ŞENLİKLERİ TAKVİMİ

TRABZON 2018 YILI YAYLA ŞENLİKLERİ TAKV...

TRABZON 2018 YILI YAYLA ŞENLİKLERİ TAKVİMİ 1- Hıdırellez Bahar Bayramı Acısu/Şalpazarı-Trabzon... [Devamı]
MAHALLE MEZARLIĞINDA ARİFE GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

MAHALLE MEZARLIĞINDA ARİFE GÜNÜ PROGRAMI...

MAHALLE MEZARLIĞINDA ARİFE GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçesi Körez Mahallesi Mezarlığı’nda... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ’NDEKİ TELEFERİK BAYRAMDA AÇILIYOR

BEŞİKDÜZÜ’NDEKİ TELEFERİK BAYRAMDA...

BEŞİKDÜZÜ’NDEKİ TELEFERİK BAYRAMDA AÇILIYOR İki kabinli teleferik Ramazan Bayramı’nda... [Devamı]
GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI’YA TEMEL DİNİ BİLGİLER KİTABI HEDİYE EDİLDİ

GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI’YA TE...

GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI’YA TEMEL DİNİ BİLGİLER KİTABI HEDİYE EDİLDİ Beşikdüzü... [Devamı]
Popüler Haberler


TRABZON 2018 YILI YAYLA  ŞENLİKLERİ TAKVİMİ

TRABZON 2018 YILI YAYLA ŞENLİKLERİ TAKV...

TRABZON 2018 YILI YAYLA ŞENLİKLERİ TAKVİMİ 1- Hıdırellez Bahar Bayramı Acısu/Şalpazarı-Trabzon Mayıs ayının ilk Pazar Günü 2 – Şalpazarı... [Devamı]
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZ...

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ BAHATTİN BAŞTAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI Şehit Uzman Çavuş Bahattin Baştan, Trabzon’un Düzköy ilçesinde sonsuzluğa... [Devamı]
YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA ...

YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR Yaz Kur’an kursları 25 Haziran 2018 Pazartesi günü ders başı yapacak. Okulların tatile... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNCESİ SEMİNER VERİLDİ

DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖN...

DİN GÖREVLİLERİNE YAZ KUR’AN KURSLARI ÖNCESİ SEMİNER VERİLDİ Vakfıkebir’de, “2018 Yılı Yaz Kur’an Kursu Öğreticileri Hizmet... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar