AHİLİK VE TİCARET AHLAKI - BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU’NDA TOPLANTI - KARADAĞ YAYLASI MERKEZ CAMİİ’NDE YAYLA BULUŞMASI - KUR’AN EĞİTİMİ VE ÖĞRETİMİ İLE ŞENLENECEK - BEŞİKDÜZÜ’NDE TRAFİK KAZASI : 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ -
ZAFERLERİMİZ

Diğer yazıları için tıklayınız…

ZAFERLERİMİZ
ECDÂDIN HAK MÜCADELESİ

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’a hamd ve senâ, O’nun kutlu elçisine salât ve selâm olsun!

Alemlerin Rabbi olan Allah (cc), insan nevini hürmete layık bir varlık olarak yaratmış,(1) bu itibarına yaraşır özgürlük alanları belirlemiştir. Tam manasıyla mutlu bir yaşam ve ebedi bahtiyarlık yalnızca bütün varlığın sahibi olan Allah’ın istediği gibi söylemekle ve yapıp etmekle gerçekleşebilir.(2) Gerçekte rûhun ve bedenin özgürlüğü de buradadır.(3) Bununla birlikte mutluluğu getireceğinden kuşku duyulmayan bu çağrıya icabet etmek de kişinin isteğine bırakılmıştır. Bu bakımdan dinin, aklın, neslin, malın ve canın her türlü tecavüze karşı korunması ve bu değerlerin yaşatılması için verilen mücadele kutsal sayılmıştır.

İnsan onurunu rencide eden, yok sayan uygulamalar insanlık tarihi kadar eskidir. Kişisel menfaatlerin çatışmasıyla başlayan hakkı ve haddi tecavüz ameliyesi, ırkçı, mezhepsel, dinsel ve benzeri örgütlenmelerle yerküreyi cehenneme çevirmiştir. Hepimizin hafızasında canlılığını muhafaza eden İslâm’ın kökleşip filizlenmesine vesile olan Bedir, Uhud ve Hendek muharebeleri, yukarıda sözü edilen özgürlüklerin korunmasına müteveccih vukû bulmuştur. Çünkü insan fıtratının özünü teşkil eden özgürlük, dini yükümlülüklerin de esası durumundadır. Meşrû eğilimlerini tercih etmesi için kesinlikle eğitilmeye muhtaç olmakla birlikte müdahale ve baskıya konu edilmesi insan onurunu yok eder. Mekke’de dini tercihler dahil insanca yaşama imkanından mahrum olan ilk Müslümanların, ana yurtlarını terk ederek temel haklarını kullanabilecekleri Medine’ye hicret etmeleri, hakkı ve adaleti topluma egemen kılmak içindi. Esasında kutlu elçilerin davası da buydu.

Yakın tarihimizde de egemen güçler cennet vatanımızda, özgürlüklerimize kastetmiş, yer altı ve yer üstü bütün kaynaklarımızı sömürerek geleceğimizi yok etmek, umutlarımızı ve imkanlarımızı sömürmek istemiştir. Allah’ın adını yüceltmek isteyenlerle buna şiddetle karşı çıkanların yani hak ile bâtılın o dönemdeki mücadelesinin bizâtihî kendisi olan İstiklâl muharebeleri, vatanımızda huzur ve refah içerisinde yaşama gayesiyle Allah rızasına müteveccih gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin…”(4) ikazıyla Allah’ın mülkü olan yeryüzünde, tasarrufun da O’na ait olması için çalışanın Allah katındaki değerine atıfta bulunulmuştur.  Vatan savunması uğruna ölenlere büyük mükâfat vaat edilmesi, savaştan kaçanlara da aynı ağırlıkta ceza öngörülmesi, bu mücadelenin görünen kısmıyla savaş olarak adlandırılmasının ötesinde, gayeye yönelik değerlendirme yapılmasını zorunlu kılar. Gayesi Allah rızası olmayan her davranış, sevaptan mahrum kaldığı gibi günah da bulanmış olur.

Bu değerlendirme tarzıyla asırlar evvel ilk Müslümanların müşriklere karşı vermiş olduğu ölüm kalım mücadelesi, aynı zamanda tevhid mücadelesi idi. O zaman Allah Resulü (sav), yakarışında, savaşın kaybedilmesi durumunda Allah’a kullukta bulunacak kimsenin kalmayacağını ifade etmişti. Aynı durum ecdadımızın ağır kayıplar verdiği bağımsızlık mücadelesinde ortaya çıkmış, Merhum Milli Şairimiz Akif, Hz. Peygamber (sav)’in bu sözlerine atıfta bulunmuştur. Öyle ki, istiklâl mücadelesinde yaşananların vahâmetini anlatırken, Bedir cengaverlerinin ancak İstiklâl Harbi’nde düşmana karşı koyanlar kadar yüce olabileceğini dile getirerek tarihsel izdüşüme işaret etmiştir.

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın İslâm diyârı olmasında, Ağustos 1071 en önemli kilometre taşıdır. Ağustos 1922 de, bu toprakların düşmana ve bâtıla kapandığını belgeleyen önemli belgedir. Bu nedenle yârının inşası, tarih bilincinin yerleşip kökleşmesi ve geçmişin hatalarından ders çıkarılması ile imkan bulabilir. İbadetlerdeki taklit dahil hiçbir şekilde bilinçsizce başkalarının yaptığını aynıyla yapmayı tasvip etmeyen İslâm, hayatın her alanında ilkelerle hareket edilmesini doğru bulur.

Bir vesile nice zorluklara katlanarak düşmana karşı zafer kazanan; Malazgirt Meydan Muharebesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve bu minvalde bil fiil vatanın her karışında kanı, teri ve emeği bulunan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; cesaret ve gayretleriyle öne çıkan Nene Hâtun, Sütçü İmam, Halide Edip, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, Afyon Müftüsü Hüseyin Efendi, İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve daha nice adları bilinmeyen, kanlarıyla tarih yazan vefâ timsali erkeklerimizi ve cefânın zirvesi kadınlarımızı, nihayet İslam’ın bidâyetinden bugüne kadar gelmesinde emeği geçen bütün şehit, gazi ve kahramanları minnet, duâ ve rahmetle anıyor, ebedî âlemde bahtiyarlık diliyorum. Kadir Mevlâ aziz şühedâya rahmet eylesin.

Duâlarda buluşmak dileğiyle.

——————-

(1) 17/İsra, 70

(2) 51/Zariyat, 56

(3) 13/Rad, 28; 9/Tevbe, 23, 24

(4) 2/Bakara, 154; Al-i İmran, 169, 170; 9/Tevbe, 111; Saff, 10, 11, 12;2/Bakara, 190; Buhari, Cihad, 6

Diğer yazıları için tıklayınız…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Ağustos 2019, 20:52 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.718 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
AHİLİK VE TİCARET AHLAKI

AHİLİK VE TİCARET AHLAKI...

Diğer yazıları için tıklayınız… AHİLİK VE TİCARET AHLAKI Bismillâhirrahmânirrahîm. Allah’a... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU’NDA TOPLANTI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU̵...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir… DİN GÖREVLİLERİ... [Devamı]
KARADAĞ YAYLASI MERKEZ CAMİİ’NDE YAYLA BULUŞMASI

KARADAĞ YAYLASI MERKEZ CAMİİ’NDE Y...

Fotoğraflar “Doğru aber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir… KARADAĞ YAYLASI... [Devamı]
KUR’AN EĞİTİMİ VE ÖĞRETİMİ İLE ŞENLENECEK

KUR’AN EĞİTİMİ VE ÖĞRETİMİ İLE ŞENLENECE...

VAKFIKEBİR’İN GÖZBEBEĞİ “BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU” KUR’AN EĞİTİMİ... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ’NDE TRAFİK KAZASI : 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

BEŞİKDÜZÜ’NDE TRAFİK KAZASI : 2 Kİ...

BEŞİKDÜZÜ’NDE TRAFİK KAZASI : 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Beşikdüzü İlçesi Oğuz... [Devamı]
HAKAN UZUNER (35) SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

HAKAN UZUNER (35) SON YOLCULUĞUNA UĞURLA...

Fotoğraflar için tıklayınız… Video görüntü için tıklayınız… HAKAN UZUNER (35)... [Devamı]
SENEM KAYA VEFÂT ETTİ

SENEM KAYA VEFÂT ETTİ

SENEM KAYA VEFÂT ETTİ Beşikdüzü İlçesi Şahmelik Mahallesi’nden merhum Ahmet Kaya’nın... [Devamı]
Popüler Haberler


BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU’NDA TOPLANTI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU̵...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir… DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU’NDA... [Devamı]
AHİLİK VE TİCARET AHLAKI

AHİLİK VE TİCARET AHLAKI...

Diğer yazıları için tıklayınız… AHİLİK VE TİCARET AHLAKI Bismillâhirrahmânirrahîm. Allah’a hamd ve senâ, O’nun sevgili elçisine... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar