VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“Din dili propaganda ve reklama başvuramaz”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen Vaaz ve Vaizlik Sempozyumu başladı. Sempozyumun açılışına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, vaaz ve irşat hizmetlerinde görevli Diyanet personeli ve akademisyenler katıldı.

Vaaz ve vaizliğin tüm yönleriyle ele alınacağı sempozyumun açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, propaganda ve reklam diliyle din dilinin birbirinden farklı olduğunu söyleyerek “Din dili propaganda ve reklama başvuramaz. Din dili hakikati ifade etmek zorundadır” dedi.

“Kur’an’ın okunan bir söz, kitabın yazılan bir söz olduğunu, Âdem’in (as)bir sözden yaratıldığını ve Resul-i Ekrem’in sünnetinin, sözlerinin İslam’ın ikinci kaynağı olduğunu” ifade eden Başkan Görmez, buna rağmen modern zamanlarda sözün değerinin düşürüldüğünü ve imajın yükseltildiğini belirtti. Başkan Görmez, söz ile imajın hakikat, hikmet, ahlak ve estetik açısıdan birbirinden oldukça farklı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Reklam ve propaganda dili ile vaaz ve irşat dili asla birbirine karıştırılmamalıdır. Reklam ve propaganda dili başka bir şeyi ifade eder ve hakikat terazisinde hiçbir değeri yoktur. Aldatmaya, kandırmaya yönelik bir bilgidir. Ama din dili reklam ve propagandaya başvuramaz. Din dili hakikati ifade etmek zorundadır. Bu sebeple sözü yüceltmeye devam etmeliyiz.”

Konuşmasında bugün vuslat törenlerinin düzenlendiği Hz. Mevlana’yı da anan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bugün aynı zamanda Hz. Mevlana’nın vuslatının, şeb-i arusunun yıl dönümünü yaşıyoruz. Hz. Mevlana’nın şahsında sözü hakikat ve hikmetle buluşturarak insanlara aktaran bütün büyüklerimize rahmetler diliyorum” duasında bulundu.

“Risalet görevi bütün mü’minlere tevdi edilmiştir”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez yaptığı konuşmada, risalet görevinin temel kavramlarının beyan, davet, tebliğ ve irşat olduğunu belirterek, bu unsurların Peygamberlerin asli vazifeleri olduğunu ifade etti. Peygamberlerden sonra bu vazifenin mü’minlere düştüğünü hatırlatan Başkan Görmez şunları söyledi:

“Peygamberlerden sonra bu görevler o din mensuplarının tamamına tevdi edilmiştir. Bütün ümmetin uhdesine bırakılmıştır. Bu sebepledir ki, Resul-i Ekrem’in hayatta olduğu andan bugüne kadar, daima bu görevi ifa eden insanlar olmuştur. Bu görevler bütün mü’minlere verilmiştir.”

“Kussaslığı hakikatin yerine koymak yanlış anlaşılmaları ortaya çıkardı.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tarihinde en önemli vazifelerden birinin vaizlik olduğunu vurgulayan Başkan Görmez, vaizlere hitaben yaptığı konuşmada ise vaizliğin kussaslık illetiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Hakikati ortaya çıkarmak için kıssaların gaye olarak değil, bir araç olarak kullanılabileceğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Reklama, propagandaya ve kussaslığa kapılmadan sözü yüceltmeye devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Vaaz ve irşat hizmetleri konusunda bir takım eksikliklerin de bulunduğunu söyleyen Başkan Görmez, bütün insanları kuşatacak, özellikle genç nesilleri kapsayabilecek bir üslupla, evrensel bir dille vaaz hizmetinin verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“Hutbelerle ilgili iddialar gerçeği yansıtmıyor…”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da yaptığı konuşmada, son günlerde kamuoyunda yer alan ‘hutbelerle’ ilgili konuya değindi.

Hutbelerde ”Allah katında gerçek din İslam’dır” ayetinin hutbelerde okutulmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bozdağ, ” Bu yapılan, Allah katında gerçek dinin İslam olduğunu anlatmak üzere anayasa ve yasalarla görevlendirilmiş bir teşkilata yönelik en büyük iftiralardan bir tanesidir. Bunu kabul etmek mümkün değildir, böyle bir olay kesinlikle yoktur, hiçbir zaman da olmamıştır” diye konuştu.

Konunun siyasi bir iftira kampanyasının aracı haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Bozdağ şunları söyledi:

“Hiçbir gücün, hiçbir ülkenin, hiçbir uluslararası veya ulusal kuruluşun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden, Diyanet İşleri Başkanlığından böyle bir şeyi talep etmesi hakkı ve haddi değildir. Hiçbir zaman olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü bu dinin değerlerine bugüne kadar uzanan ne kadar el varsa, bu millet o elleri her zaman bükmesini bilmiştir”

Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit de yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmet zemininin din, muhatabının da insan olduğunu söyledi. Dinin sıcak, kuşatıcı, merhamet yüklü, güven ve umut veren mesajlarının bitap gönüllere ulaştırılmasında vaaz hizmetlerinin oldukça önemli bir yerinin bulunduğunu kaydeden Yiğit, kültürlerin, medeniyetlerin, bireysel ve toplumsal kimliklerin inşasında sözün önemli bir yerinin bulunduğunu kaydetti.

Vaaz ve Vaizlik Sempozyumunun 3 salon, 15 oturum ve 60 tebliğle ilk defa bu düzeyde bir etkinlikle gerçekleştirildiğini vurgulayan Yiğit, buna benzer faaliyetlerin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vizyon ve misyonuna katkılar sağladığını ifade etti.

İki gün sürecek olan sempozyum 18 Aralık’ta sona eriyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Alıntı: diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Aralık 2011, 00:04 tarihinde Eğitim, Genel kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar