VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“SİSDER” Kuruldu

 

 

Dağlarda hayatın hayvancılıkla başladığını biliyoruz. O zamanlar hayat konar göçer olduğundan kalıcı evler yapılmıyor; keçe denen kıl çadırlarda yaşanıyordu. Ancak zamanla hayvancılık terk edilmiş, yaylalar artık yazlık mesire ve dinlenme yerleri haline dönüşmüştür. Bu nedenle dağlara modern ve kalıcı evler, villalar hatta yüksek katlı binalar yapılmaya başlanmıştır.

Bu değişim birçok problemi de beraberinde getirmiştir. Hukuki sorunlar bir yana, yerleşim düzenindeki plansızlıklar, çevre kirliliği, su kaynaklarının kullanımı ve temizliği, çevrenin korunması, otlakların durumu; kır pazarlarının alt yapı, su, çöp, tuvalet ve kanalizasyon gibi daha birçok çözüm bekleyen problem ortaya çıkmıştır.

Ayrıca sosyal açıdan bakıldığında insan ilişkilerindeki kaba kuvvete dayanan güç gösterileriyle doğal kaynaklar üzerindeki sahiplenme yarışı; “Yaylanın tapusu, baltanın küpüsü” anlayışı ile kırıcı, itici, zayıfı mağdur eden diğer yaklaşımlar da bir başka toplumsal sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devletin ilgili birimleri ve yetkililerin, yerel yönetimlerin, muhtarlıkların bu sorunların çözümü yolundaki çalışmalarını hızlandırmak ve katkı sağlamak, halk ile devlet arasında iletişimi kolaylaştırmak; sıkıntıların giderilmesinde halka yardımcı olmak, projeler üretmek, taraflara yol göstermek; bu sayede çözüme katkı sağlamak ve işleri kolaylaştırmak için sivil toplum örgütlerinin desteğine olan ihtiyaç olduğu aşikârdır. “Birlikten kuvvet doğar” anlayışı ile bu tür derneklerin kurulması gerektiği görüşü, yaygın olarak kamuoyunda tartışılmaktadır.

Sisdağı’nda da benzer sorunlar mevcuttur. Üstelik Sisdağı çok özellikli olduğu için turizm kapsamına alınmıştır. Bundan sonra Sisdağı’nda sivil toplum örgütünün katkılarına daha çok ihtiyaç olacağı  görünen bir gerçektir.

Bu gerçeklerden hareketle gönüllüler tarafından SİSDER kurulmuştur. ( SİSDAĞI YAYLALARI KÜLTÜR,  TURİZM,  KALKINDIRMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ ) adı ile 30.09.2011 tarihinde kurulan dernek; 27.10.2011 tarihinde Trabzon Valiliği’nce uygun bulunarak onaylanmış ve 11.11.2011 tarihinde de geçici yönetim kuruluna tebliğ edilmiş, üye kaydı ve kongre süreci başlatılmıştır.

Derneğin amacı ve çalışma konuları, kuruluş tüzüğünün 2. Maddesinde aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

Madde 2– Dernek, Sisdağı Yaylası’nda yaylacılık yapan halk arasında birlik ve beraberliği sağlamak; folklor, geleneksel şenlik, oyun, spor, hikaye ve benzeri halk temaşası ve kültürünü yaşatmak, yaymak ve geliştirmek; yaylacılık kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak; yöresel folklor, giyim-kuşam’ı tanıtmak ve sahip çıkmak; sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda kalkınmayı sağlamak; Sisdağı Yaylası’nın alt yapı ihtiyaçlarının çevre bilincine uygun olarak düzenlenmesi ve giderilmesini sağlamak. Yaylanın güzelleşmesi ve tanıtımı için ilgili kurumlarla, geniş halk kitleleri ile diyalog kurmak ve katkılarını sağlamak, yaylacılık yapanları birbirleri ile kaynaştırma, geniş halk kitlelerinin katılımını sağlamak amacı ile sosyal ve kültürel etkinlikler, yayla şenlikleri yapmak; manevi değerlere sahip çıkmak; eğitici, tanıtıcı, birlik ve beraberliği pekiştirici faaliyetlerde bulunmak; her türlü sosyal tesis, pazar yeri düzenlemelerini yapıp güzelleştirmek ve giderlerini bütçe imkanları ölçüsünde karşılamak.

Kongre çalışmalarından sonra her türlü düşünce, öneri ve katkıya açık olarak, zorlu bir hizmet süreci başlamış olacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

***Tüm Yazıları İçin Tıklayınız***

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Şubat 2012, 16:54 tarihinde Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 3, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar