MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
VAKFIKEBİR’İN, KURTULUŞUNUN 100. YILI ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir…

Vakfıkebir’in Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinliğinde Konuşan Araştırmacı-Yazar İsmail Hacıfettahoğlu; “Dünü bilmeden bugünü anlayamayız…”

Vakfıkebir’in kurtuluşunun 100. Yılı dolayısıyla Vakfıkebir Belediyesi tarafından Sabri Bahadır Kültür Merkezi Salonunda bir program düzenlendi.

14 Şubat 2018 Çarşamba günü akşam saat 18.30’da düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Esentepe Mahallesi Camii İmam Hatibi İbrahim Erdin’in Kur’an-ı Kerim tilâvetiyle başladı. 15 Temmuz Şehitlerimiz ve Afrin’de operasyona yapan askerlerimiz için hazırlanan film, Vakfıkebir tanıtım belgeseli ve yine ilçenin tanıtımı için çekilen klipin gösterimi ilgiyle izlendi ve salondan büyük alkış aldı.

HERKESE KAPIMIZ AÇIK

Törende konuşan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, 100. Yıl dolayısıyla yapılan etkinlikler hakkında bilgi verdi. Başkan Balta, “Vakfıkebir Belediyesi olarak, mevzuatla sınırları çizilmiş olan belediye hizmetlerimizin yanında, sorumluluğunu üstlendiğimiz Vakfıkebir’in, Vakfıkebir’in kurumlarının tarihini ortaya çıkarmak, kaybolan hafızasını tekrar oluşturmak için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Düzenlediğimiz spor müsabakalarına 14 ayrı ilden 420 sporcu, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarımıza 266 öğrenci katıldılar. Görev süremiz boyunca hizmetlerde birçok alanda rekor kırdık. Ancak en çok ilçemizin tarihine ışık tutan eserleri ortaya çıkarmaktan mutluluk duydum. Elinde bilgi, belge olan katkı sunmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık”  dedi. Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta da konuşmasında tarihi bilmenin önemine değindi.

GELECEĞE ESER BIRAKMAMIZ LAZIM

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise, konuşmasının başında 100. Yıl dolayısıyla muhteşem bir organizasyon gerçekleştirildiğini belirterek emeği geçenleri kutladı. Milletvekili Muhammet Balta, “Bugün şanlı bir ecdadın torunları olarak yüzyıl öncesini hatırladık. Bu tür organizasyonlara susamıştık aslında. Yollar ve fiziki mekanlar yaparsınız ancak en önemli şey insan yetiştirmektir. Bu organizasyonlarla geleceğe eser bırakıyoruz. Bu vesile ile ilçemizin evladı ömrünü tarihi araştırmalarla geçiren, emek veren İsmail Hacıfettahoğlu abimizi kutluyoruz, teşekkür ediyoruz.  İnsanların yaşarken değerlerini bilmemiz lazım. Geleceğe eser bırakmamız lazım. Bunu için gayret göstermemiz lazım” diye konuştu.

UNUTMAMAK İÇİN HAFIZALARIMIZI TAZELEMELİYİZ

Daha sonra gecenin onur konuğu olan Araştırmacı-Yazar İsmail Hacıfettahoğlu günün anlam ve önemini uygun bir konferans verdi.  Hacıfettahoğlu, “Vakfıkebir Birinci Dünya Harbi devam ederken, 22 Temmuz 1916 Cumartesi günü Rus birlikleri tarafından işgal edildi, 15 Şubat 1918 tarihinde, bundan tam 100 yıl önce ise işgalden kurtularak istiklâline kavuştu. İşgale uğramış diyarlarımız, bu diyarların insanları gibi Vakfıkebir ve Vakfıkebirli de Dünya Harbi’nin bidayetinden nihayetine çok elemli olaylar yaşadı, tahammül fersa acılar, ıztıraplar çekti.   Malûm olduğu üzere insanların hafızaları vardır ve hayatî öneme haiz bu hafızalar nisyan ile malûldür. Unutma hastalığına müpteladır ve insan unutur. İnsanların olduğu gibi toplumların, devletlerin, kurum ve kuruluşların da hafızaları vardır. Onlar da unutur. Unutmayı önlemenin yolu ise hafızayı tazelemekle mümkündür. Hafızaların tazelenmesine vesile oldukları için sene-i devriyeler, yıldönümleri hemen her millette önemli fırsatlardır. İnsanlar, toplumlar hayatlarında, tarihlerinde yaşanan acı-tatlı olayları yıldönümlerinde anar, hafızalarını tazelerler. Bu olaylar; 10., 20., 50., 100. gibi yıl dönümlerinde daha bir geniş şekilde gündem yapılır, değişik boyutlarıyla anılır ve tartışılır. Kişilerin de, toplumların da, kurumların ve devletlerin de hafızaları tazelenir.

ÇOK ACI OLAYLAR YAŞADIK

Vakfıkebir’in işgalden kurtuluşu büyük öneme haiz tarihî bir olaydır. Bu olayın 100. yılında; o günlerde yaşananları bütün yönleriyle yâd ederek, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu, mazisi olmayanın âtisi olmayacağını bilerek, onlardan günümüze ve geleceğimize yönelik dersler çıkarmamız gerekir. İnsanlık tarihinin kaydettiği en kanlı savaş, 1914-1918 yılları arasında meydana gelen Birinci Dünya Harbidir. Bu sa­vaşta kahramanlıklarla birlikte, en acı olayların, mezalimlerin, ihanetlerin had safhada yaşandığı ülke bizim ülkemiz, coğrafya bizim coğrafyamızdır. Özellikle, Trabzon ve çevresi 1916 yılı içerisinde işgal edilmiş, halkı mezalime uğramış, mu­hacir olmuş, esir düşmüş, acıların, ıztırapların envai türlüsünü yaşamış olan bir vatan parçamızdır.‘Tarih tekerrürden ibarettir’ derler ki, doğrudur. Mensup olduğumuz din, mensup olduğumuz millet, mensup oldu­ğumuz vatan dolayısıyla düşmanlarımız dün de çoktu bu gün de çoktur. Düşmanlarımızın dün Haçlı ruhuyla hep birlikte ‘Şark Meselesi’ şemsiyesi altında; devletimize, milletimize, mukaddesatımıza karşı verdikleri, hiçbir ahlâkî kural tanıma­yan topyekûn savaşı bugün de pervasızca sürdürdüklerini açık bir şekilde görüyoruz. Yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz olaylar, tarihi bilmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Artık dünü bilmeden bugünü anlayamayacağımız, istikbale matuf planlarımızı isabetle yapamayacağımız gerçeğini kabul etmek durumundayız”  diye konuştu. Son bölümde yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Programa ayrıca AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Salih Birincioğlu, Emniyet Müdürü Fahrettin Sadullahoğlu, AK Parti Vakfıkebir İlçe Başkanı Enver İskenderoğlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Selim Alp, İl Kültür ve belediye meclis üyeleri, daire amirleri, okul müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vakfıkebir’in kuruluşunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Perşembe (15 Şubat) günü akşamı hava müsait olursa fener alayı yapılacak ve son olarak ise; 16 Şubat Cuma günü Merkez Yeni Camii’de sabah namazının ardından şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden tüm geçmişlerimizin ruhlarına ithâfen Kur’an-ı Kerim tilâveti ve dua programı gerçekleştirilecek.

Etkinliklerin amacı ile ilgili, “Tarih bilinci oluşturmak, tarihimize sahip çıkarak, genç nesillerimize öğretmektir. Tarihini bilmeyen geleceğini inşa edemez” diyen Belediye Başkanı Muhammet Balta, “Bu programlar belediyenin veya kaymakamlığın değildir. Bu organizasyon halkımızındır. Bizler onlar adına bu etkinlikleri yapıyoruz. Tüm halkımızı etkinliklere katılmaya davet ediyoruz. Ülkemizin güvenliği için Afrin’e Operasyon düzenliyoruz. Bu ruha uygun etkinlikler yapmaya özen gösterdik. Etkinliklerimizin müzik bölümünde kahramanlık türküleri olsun istedik. Dualarımız vatanımız için mücadele eden tüm Mehmetçiklerimizledir. Onların sayesinde huzur içerisinde yaşıyoruz. Yarın bize de görev düşerse seve seve bayrağımız, vatanımız için göreve hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum” dedi.

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir…

Mithat GÜDÜ / Doğru Haber61

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Şubat 2018, 10:16 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar