ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
BÜYÜK GÜNAHLAR

muftu koksalyazi4

Diğer Yazıları için tıklayınız…

BÜYÜK GÜNAHLAR

Bismillahirrahmanirrahim.

İnsan nefsi, diğer canlı nefislerinden farklı bir nitelikte yaratılmış; yaratıcısını tanıma ve ilham alabilme düzeyine kavuşturulmuştur[1]. Nefse, fücuru ve takvası ilham edilerek[2] kötülüğün nefse zarar verdiği ve onu bozduğu; takvanın da iyi olduğu ve nefsi koruduğu, dolayısıyla yapılması veya yapılmaması günah ve kötü olan işlerden sakınmak; takva ve hayır olan işleri yaparak korunmak gerektiği telkin edilmiştir.

Ebedi mutluluğun seyrini dünyadaki yaşama göre belirleyecek olan Yüce Yaratan, ömür sermayesi bitmeden ve hüsran ortaya çıkmadan dinde suç sayılan söz ve davranışlardan tevbe edilmesini emreder; “Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter, peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. ‘Ey Rabbimiz! Nurumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter’ derler”[3] ayeti, samimi tevbenin cennetle ödüllendirilmenin koşulu olarak ifade edilmiştir.

Kur’an’ın ifadesine göre sonuçları itibariyle günahların hepsi eşit değildir; “Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan sakınırsanız, (küçük) günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız”[4] lafz-ı ilahisi, hem günahların ayrımını hem de büyük günahlardan sakınıldığında küçüklerinin bağışlanacağını bildirmektedir. Allah Resulü (sav), büyük günahları; Allah’a şirk koşmak, anne ve baba haklarına riayet etmemek, cana kıymak, yalan konuşmak, yalan şahitlikte bulunmak,[5] şirk koşmak, sihir yapmak, adam öldürmek, faiz yemek,  yetim malı yemek, savaştan kaçmak, namuslu kadınlara iftirada bulunmak,  Beytu’l-Haram’da suç işlemeyi helal saymak,[6] olarak bildirmektedir. Ayrıca kişinin başkasına söverek kendisine sövülmesine sebep olması cihetiyle kendisine sövmüş olmakla büyük günah işlemiş olacağı[7] rivayet edilmektedir.

Öyle anlaşılıyor ki, İnsanı mahveden günah ifadesiyle Allah Resulü (sav), toplumu fazlasıyla etkileyen günahlara dikkat çekmiş, bunlardan başka büyük günah yoktur demek istememiştir. Zira her günah daha küçüğüne göre büyüktür. Bu bakımdan büyük günahların neler olduğu üzerinde İslam bilginleri arasında bir ittifak bulunmamakla birlikte Kur’an ve sahih hadislerde yasaklandığı halde işleyene; emredildiği halde yapmayana Cehennemde azap edileceği bildirilen her günah, büyük günahtır görüşü ağırlık kazanmıştır.

Sayısı hakkında net bir bilgiye rastlayamadığımız büyük günahların, istiğfarla bağışlanacağı, ısrar edilmesi halinde küçük günahların da büyük günah olacağı, samimiyet sahibi her kulun, Allah’ın yasakladığı her şeyin büyük günah olacağını kabullenmelidir. Ayna üzerindeki kirler aynanın görüntüsünü bozduğu gibi işlenen her günah da tevbe edilmezse kalbin paslanıp kararmasına neden olur[8] ve vicdan olarak karar vermesine engel olur. “Hayır hayır, onların işlediği günahlar kalplerini paslandırıp körletmiştir”[9] ayeti, günahların, insanın duygu ve düşünceleri üzerinde olumsuz etki bırakacağını göstermektedir.

İslam’da günahın ferdiliği esas olmakla[10] birlikte bir günahın işlenme geleneğini başlatanlar, aynı günahı işleyenlerin günahı kadar günah yüklenmiş olurlar.[11] İnsana, kötüden/günahtan uzak durması için seçme/ayırt etme yetisi verilmiş olmasına rağmen en büyük düşman olan nefis, kötülüğü telkin eder. Bu sebeple nefis insanda bulunan kötülüklerin kaynağı olarak tanıtılır.[12] İnsanı günaha sürükleyen etkenlerden biri de dünya hayatının süsüdür.[13] İnsanın değeri, kendisini farklı kılan aklı ile nefsinin aşırı isteklerini dengede tutması ve zararına olan şeylerden uzak durmasında, hüsrana uğrayanların; “Keşke bu hayatım için önceden bir şey yapsaydım”[14] sözlerini sarf edeceği o pişmanlık gününe karşı kendini korumasındadır.

İslam, insanlığa dünya ve ahret mutluluğu için öğretiler etrafında nefsin isteklerine aldırış etmeden dengeli ve disiplinli bir hayat öngörür. Bu disiplinin hayata egemen olması dileğiyle selam ve dua ile…

[1] Bkz. 91/Şems, 7 [2] Bkz. 91/Şems, 8 [3] 66/Tahrim, 8 [4] 4/Nisa, 31 [5] Buhârî, Şehadet, 10 [6] Ebu Davud, Vesaya, 10 [7] Bkz. Buhârî, Edeb, 4 [8] İbni Mâce, Zühd, 29 [9] 83/Mutaffifin, 14 [10] 17/İsra, 15 [11] 16/Nahl, 25 [12] 12/Yusuf, 53 [13] 3/Al-i İmran, 14 [14] 89/Fecr, 24

111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Mayıs 2014, 22:30 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar