DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
DİN GÖREVLİLERİNE BELGELERİ VERİLDİ

DİN GÖREVLİLERİNE BELGELERİ VERİLDİ

“Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu”nu tamamlayan din görevlilerine belgeleri verildi.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nce 06-24 Mart 2017 tarihleri arasında üç hafta süreyle  merkez ve mahalle camilerinde görev yapan din görevlilerine yönelik  düzenlenen, “Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu”nu başarı ile tamamlayan görevlilere belgeleri verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Hizmet İçi Eğitim Kursları” çerçevesinde; din hizmetlerinde verimliliği artırmak, din görevlilerinin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek, yeni doğan ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte personelin bilgilerini yenilemek ve vaaz sunma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen, “Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu”na, Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nde görevli 15 imam-hatip katıldı.

İlçe Vaizi Osman Öztürk tarafından Merkez Kur’an Kursu’nda üç hafta süreyle verilen kursu  tamamlayan din görevlileri kurs sonunda, İlçe Vaizi Osman Öztürk’ün de katıldığı yemekte bir araya geldiler. Burada kısa bir konuşma yapan İlçe Vaizi Osman Öztürk, yeterli bilgi, beceri ve donanıma sahip, mesleğinde sürekli kendini yenileyen din görevlilerinin, cemaatiyle yüz yüze yapacağı vaaz ve sohbetlerinin, hem görevliler, hem de cemaat açısından çok daha olumlu sonuçları ve yansımalarının olacağını belirtti. Din hizmeti sunan görevlilerin, toplumda çağın şartlarına göre ortaya çıkacak problemlere çözüm üretebilecek, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterli bilgi ve bilince sahip olmak zorunda olduğunu ifade eden İlçe Vaizi Osman Öztürk, hizmet içi eğitim kurslarının amacının bilgi yüklemek değil, aksine mesleki konularda metot ve sistem geliştirmek amacına yönelik olarak açıldığını vurguladı. Öztürk konuşmasında ayrıca, “Sizler zaten belli seviyede bilgi birikimine sahip insanlarsınız. Kurs süresince almış olduğunuz teknik bilgi ve yöntemleri de kullanarak sürekli kendinizi geliştirseniz çok daha etkili ve verimli sunumlar yapabileceksiniz. Çok okuyarak ve okuduklarınızı da cemaatinize sürekli aktarmak suretiyle mesleki gelişiminizi geliştirin. İhlâs, samimiyet, duygu ve heyecan dolu, kendine güven duyan bir yapınız olsun” sözlerine ver verdi.

Kursa katılan din görevlileri de, “Hocamız, güler yüzü, samimiyeti ve ciddiyetiyle her zaman bizlere örnek oldu. Mesleki tecrübe ve bilgi birikimini kendine has üslubuyla en güzel şekilde bizlerle paylaşması kursu zevkli hale getirdi. Kendisinden azami ölçüde istifade ettiğimizi düşünüyoruz.  Emek ve gayretlerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde ortak duygu ve düşüncelerini belirttiler.

“Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu”nda din görevlilerine; vaizliğin tarihi gelişimi, vaaz hazırlama, vaazı sunma ve vaazı değerlendirme teknikleri, vaizlerin sık kullandıkları eserlerin olumlu ve olumsuz yönleriyle tanınması, vaaz hazırlama ve sunma yöntem ve teknikleri, Kur’an’da ve muteber hadis kaynaklarındaki mesel ve hikâyeleri vaazlarda etkin kullanma, dinin temel kaynaklarını (Kur’an ve Sünnet) vaazlarda etkin kullanma, ayet ve hadislerin vaaz konusuna uygun olarak yorumlanması, vaazlarda güvenilir tarihi bilgileri kullanma, vaazlarda din alanındaki temel problemlerin toplumun ihtiyaçlarına göre işlenmesi, Vaazlarda görev bölgesindeki örf ve adetlerin dikkate alınması, hedef kitlenin ilgi, ihtiyaç ve seviyesinin tespit edilmesi, vaaz hazırlarken konusuyla ilgili bilimsel veri ve dokümanlardan yararlanma konularında ilke ve metotlar anlatıldı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Mart 2017, 23:05 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar