VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“842 milyon insan kronik açlık çekiyor”

ekmekisrafivk1

17 Ocak 2013 Tarihinde başlatılan ve bir sosyal sorumluluk projesi olan “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” kapsamında Vakfıkebir’de bir panel düzenlendi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu organizatörlüğünde, Vakfıkebir Kaymakamlığı ve TMO işbirliği ile düzenlenen paneldeki konuşmacılar ülkemizde yüksek boyutlara ulaşan ekmek israfına dikkat çektiler.

BAHAR: “ BİR TRİLYON DOLARLIK İSRAF VAR”

Vakfıkebir Sabri Bahadır Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan TMO Daire Başkanı Mustafa Bahar, “Dünyada yılda 842 milyon insan kronik açlık çekmekte, 10 milyon insan ise yetersiz beslenme ve açlıktan ölmektedir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’ ya göre dünyada, yıllık ekonomik değeri 1 trilyon Dolara karşılık gelen 1,3 milyar ton gıda israf edilmekte veya kayba uğramaktadır. Bu israfın dörtte birinin kurtulması halinde dünyada aç insan kalmayacak. Ayrıca sağlıksız beslenme nedeniyle dünyada 4,5 milyon insan obez durumunda” dedi.  Ülkemizde ise bir yılda israf edilen ekmeğin 23 günlük ihtiyacı karşılayabileceğine dikkat çeken Bahar, israf edilen ekmekle birlikte 8.130 ton tuz, 21. 430 ton maya, 21 bin ton yakıt ve 1,2 milyar metreküp suyun da israf edildiğinin altını çizdi. Bahar ayrıca, ekmek israfının kötü niyetten ziyade ihmal ve bilgisizlikten kaynaklandığını ifade etti.

ALP: “GIDA GÜVENLİĞİ ÖNEMİNİ ARTIRDI”

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Hakan Alp ise panel sırasında yaptığı konuşmada, “Dünyada ve ülkemizde yaşanan gıda israfı önemli boyutlara ulaşmış olup maalesef her geçen gün artış göstermektedir. Küresel iklim değişikliği nedeniyle dünyada yaşanan kuraklık ve bunun gıda fiyatlarında ciddi artışlara neden olması; gıda güvenliğinin önemini artırdığı gibi gıda israfı konusunda da harekete geçilmesini gerekli kılmaktadır” dedi. Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy da, ekmeğin zengin ve yoksul ayırt etmeden her sofraya giren ve herkes tarafından tüketilen temel gıda ürünü olduğunu, bilinçli tüketim alışkanlığı kazandırmak adına çocuklar ile toplumumuzdaki önemi ve yeri dikkate alındığında kadınların öncelikli hedef kitlesi olduğunu işaret etti. Vakfıkebir Devlet Hastanesi doktorlarından Şükriye Karagöl ise ekmeğin tüketilmesi sırasındaki sağlık sorunlarını ve obeziteyi dile getirdi. Konuşmaların ardından Mustafa Bahar’a Vakfıkebir Ekmeği hediye edildi.

Panele Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş, Toprak Mahsulleri Ofisi Daire Başkanı Mustafa Bahar, Vakfıkebir Belediye Başkanı Hayri Birinci, Yalıköy Belediye Başkanı Ali Bayram Tanrıverdi, AK Parti İlçe Başkanı Enver İskenderoğlu, MHP İlçe Başkanı Mustafa Eyüboğlu, İl Genel Meclisi Üyesi Muhammet Balta, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, fırıncılar, vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar. (Ziya FİDAYE)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Kasım 2013, 23:34 tarihinde Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Sağlık, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar