ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
AİLE İÇİ MAHREMİYET

aileicimahramiyet

Diğer Yazıları İçin Tıklayınız…

İnsan varlığının saygınlığı, mahremiyet esası üzere kurulmuştur. Fertlerin, ailelerin, toplumların, kurumların hatta ülkelerin, insan unsurunun varlığını hissettirdiği her yerin ve zamanın kendi özelleri vardır. Başkasının görmesine ve bilmesine lüzum olmayan, başkalarının ıttılaına kapalı tutulması geren özel haller, sözler ile Allah ile olan hukukun sonuçları ilgili kişide kalmalıdır.

Kişinin dışarıdan kendisine doğru olan bakışı, kendisinden dışarıya doğru olan bakışı ile saygı ve özen düzleminde aynı özellikleri taşımalıdır. Fertle başlayan ve gittikçe genişleyen, giyim-kuşamdan, odaya, eve ve sokağa varıncaya kadar bir gizlilik anlayışı vardır. İslam Peygamberinin tebliğiyle mükellef kılındığı İslam dininin kurmuş olduğu medeniyet hayatın her alanına ölçü ve estetik getiren bir telakkiyi egemen kılmak istemiştir.

Bir kimsenin yolda, evde, iş yerinde aile bireylerine veya başkalarına selam vermesi, muhatabının yüzüne tebessümle bakması, kendisine reva görmediği bir şeyi başkasına da uygun görmemesi ve nihayet yalnız başlarına iken aile bireyleri de olsa başkalarının bulundukları yere izinle girmek zorunda olması insana olan saygının bir ifadesidir.

Dinimiz İslam, ilk olarak, insanların mahremiyet konusunda da birbirlerine özen göstermelerini emreder. Hem hemcinslerin hem de karşı cinslerin birbirlerine karşı özelleri vardır. Kişilere ait bu özellerin korunması, gözlerle temasın engellenmesi de itina ile mümkündür. Yani özel bir çabayı gerektirir. Evlerimiz hatta odalarımız diğer canlılarda dikkate alınmayan bu özel hallerin görülmesi ya da gösterilmesini engelleyen örtülerdir. Yüce Ayette: “… kendi evlerinizden başka evlere geldiğinizi hissettirip (izin alıp) selam vermeden girmeyin.” “Eğer evde kimseyi bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size geri dönün denirse dönün. Çünkü bu sizin için daha nezih bir davranıştır.” buyurularak başkalarının evlerine girerken/girmek isterken izin istenmesi, birkaç kez kapı tıklatılarak, zile basılarak veya seslenilerek izin istendiği halde buna cevap verilmiyorsa ya evde kimsenin bulunmama veya bulunduğu halde kendi özeliyle baş başa olma ihtimaline binaen içeriye girilmeden dönülüp gidilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Çünkü kişilerin kendi özellerine başkalarının şahit olmaları hicap ve üzüntü vesilesidir. Hane dokunulmazlığına saygı göstermenin gereği hanenin içinde bulunana eziyet etmemektir.

Mahremiyetin ihlal edilmesinin önlenmesi, “mümin erkeklere söyle gözlerini sakınsınlar…”, “mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar…” ilahi buyruğuna sadakat göstermekle mümkündür. Zira bir erkekle bir kadın ancak Allah’ın adı anılarak bir araya gelebilmekte ve birbirlerinin özellerine muttali olabilmektedirler. Bu ilkenin dikkate alınmadığı toplumlarda fertler gözleriyle bozdukları mahremiyeti fiilleriyle de bozarlar ki başkalarının aile bütünlüğüne olan saygının da ortadan kalkması ve nesillerin karışması demektir. Hafazan Allah, insan nesli, kardeşlerin birbirleriyle evlenmeleri ile sonuçlanabilecek bir faciayla karşı karşıya kalabilir.

Kişinin en yakınına bile saygı ve itina gösterilmelidir. Şu misal bu durumu en güzel şekilde açıklamaktadır: Bir adam, Efendimiz (sav)’e yöneliyor ve bir konuda dinin koyduğu ölçüyü öğrenmek istiyor:

— Annemin yanına girerken izin isteyeyim mi?

Efendimiz (sav) Evet! diye cevap veriyor. Adam diyor ki:

— Ama ben evde onunla beraber kalıyorum.

Efendimiz (sav):

— Onun yanına girerken izin iste, buyuruyor.

Bu sefer adam şöyle söylüyor:

— Ama ben onun hizmetini de görüyorum.

Efendimiz şöyle buyuruyor:

— Annenden izin iste. Onu açık görmeye razı olur musun?

Adam “Hayır.” diye cevap veriyor. Bunun üzerine Efendimiz (sav) tekrar:

— Öyleyse ondan izin iste, buyuruyor.

Anne ve çocuğu arasındaki yakınlığın ötesinde başka bir yakınlık bulunmamasına rağmen böyle bir ölçünün konmuş olması bu tür ilişkilere taraf olanların saygınlığını korumaya, özel hallerinin ifşa edilmesini önlemeye yöneliktir.

Küçük yaştaki çocukların, giysilerini çıkarmış olmaları ve diğer mahrem durumların ortaya çıkma ihtimaline binaen üç vakitte ebeveynlerinin odalarına izinsiz girmelerini yasaklayan ayette Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlar (köleleriniz) ve sizden henüz bulûğ çağına ermemiş olanlar, günde üç defa; sabah namazından önce, öğleyin elbiselerinizi çıkardığınız vakit ve yatsı namazından sonra (yanınıza girecekleri zaman) sizden izin istesinler. Bu üç vakit sizin soyunup dökündüğünüz vakitlerdir. Bu vakitlerin dışında (izinsiz girme konusunda) ne size, ne onlara bir günah vardır. Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. Allah, ayetlerini size işte böylece açıklar. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Adab-ı Muaşeret kurallarını insanlara öğreten Kur’an’ın bu uyarısını dikkate alarak sağlıklı nesiller yetiştirme adına hem aile bireyleri hem diğer insanlar arasındaki ilişkilerin ölçülü olmasına, kurallar çerçevesinde, gerektiği kadar ve yeterince olmasına özenilmelidir. İslam’ın ideal toplumlar için öngördüğü ahlak güzelliğinin aileden alınacak ilk bilgi ve uygulamalarla başlayıp sürdürülmesi gerektiği ilkesinden hareketle, yeme içme adabından konuşma, girip çıkma ve yolda yürüme kurallarına varıncaya kadar hayatın her alanındaki ölçünün her yeni nesle öğretilmesi bütün fertlerin müstakil görevidir. Bilinmelidir ki, İlahi düzen hayatın bütününe estetik katarken kuraldan nasibini alamayan hiçbir hayat estetik olamayacaktır.

Kişilerin sadece kendilerini veya çok yakın çevresindeki bir veya birkaç kişiyi ilgilendiren özel durumların mahremiyet konusunu teşkil etmesi itibari ile sadece ilgililerin özelinde kalması dışarıya taşmaması için İslam dini bir kısmını yukarıda saydığımız bir dizi tedbir almıştır. Genellikle görülen şeylerin konuşulduğu dikkate alınacak olursa görülmesinin ve konuşulmasının dolayısıyla ilgililerin rencide edilmesinin önlemlerini almıştır İslam. Çünkü utanma, hicap duygusu, mahremiyet anlayışı insanın tabiatında vardır. Bu duyguyu ve anlayışı zedeleyecek, törpüleyecek, aşındıracak her davranıştan uzak durulmalıdır. Dinimizin bu alandaki öğretilerini dikkate almamak ise insanın doğasına ve itibarına zarar verir veya onu tamamen ortadan kaldırır.

Unutulmamalıdır ki dinin bütün kuralları insanların menfaatine, dünya ve ahret mutluluğuna yöneliktir.

Selam ve dua ile

Diğer Yazıları İçin Tıklayınız…

 

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Mart 2014, 22:30 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar