DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
AKIL NİMETİ VE TEFEKKÜR

akil nimeti tefekkur

Diğer Yazıları için tıklayınız…

AKIL NİMETİ VE TEFEKKÜR

Akıl, insan için en mühim fark, büyük varlık ve nimettir. Düşünme, anlama ve kavrama, mukayese yapma ve doğruya ulaşma kabiliyetlerinin asıl dayanağıdır. Ferde kimlik, saygınlık ve değer katan ilahi armağandır.

Hakikatte insanın en mümeyyiz vasfı akli yeteneklerini kullanmasıdır. O nedenle Kur’an, birçok ayette aklın mutlak ameliyesinden söz eder. Bu hususta tembellik yapanları ikaz eder, ilgisiz kalanları da kınar. Diğer canlıları saf dışı bırakan farklılığın külfetine katlanmayı zorunlu kılar. Sahip olunan imkan ve yeteneklerin kendi alanında istimalini ve değerlendirmesini ister.

Akıl sahiplerine yüklenen ilk görev şüphesiz ki, tefekkürde bulunmaktır. Kişi, düşünce dünyasını gözün tanıklık ettiği, kulağın işittiği hakikatler etrafında örgüleyerek asıl hakikate, varlığın sahibine ulaşmaya çalışmalıdır. İçinde birçok hayrı barındıran hikmet dolu bilginin kaynağı Kur’an’ın yol göstericiliğinde istikameti yakalama ve sürdürme, iç dünyayı ve dış dünyadaki varlıkları ve onların üstündeki ilahi kudret ve sanatın inceliklerini anlamaya özen gösterme, vukû bulan her durumun hayır ve hikmet cihetiyle değerlendirilmesi gerektiğini kabullenme, Allah’ı unutmaktan kurtulmak için zihinsel ataletten kurtulma, varlık alemi üzerindeki ilahi rahmetin engin tecellisi olan Kur’an’ın öğrettiği şekilde Allah’ı tanıma, harici unsurların müessir olmasına mani olmaya çalışma anlayışını sahiplenmelidir.

Görme ve işitme gibi görünen, kalp ve vicdan gibi görünmeyen duyuların her birinin kendine özgü görevi ve gayesi vardır. Akıl bunların hepsinin fevkinde kıymeti haiz ve onlara değer ve mana kazandıranı, onların görevlerini yapmaları için zorunlu olanıdır. Akıl nimetinden yoksun olanın sorumluluktan muaf tutulmasının nedeni de budur.

İnsan olmanın en belirgin vasfı olan akıl, Kur’an’ın ve Hz. Peygamber’in rehberliği olmadan hafızayı, iradeyi, idraki, şuuru, dikkati, duyguyu, muhakemeyi ve zekâyı… idare etme ve yönlendirme görevini yerine getirmesi mümkün değildir. Peygamberliğin insanlık tarihiyle eş zamanlı olması, her ümmet için bir peygamber gönderilmiş olması, ceza ve mükafat dengesinin peygamber uyarılarına bağlanmış olması, dinden bağımsız bir aklın doğruya erişme imkanının olmadığını göstermektedir. Aklın doğruyu bularak görevini yapıp arınabilmesi ancak imanla imkan bulabilir.

Aklın en önemli işlevi, vahyin rehberliğinde iç ve dış alemdeki delilleri tefekkür dünyasında değerlendirerek kulluğu güçlendiren sonuçlar çıkarmak; Allah’ı tanımak/iman etmek, her şeyin kaynağını O’ndan bilmek, bu sebeple ibadetleri şükran duygusuyla yerine getirme gereğini kavramaktır. Bu vasıftaki akıl, doğruyu bulabilme istikametine girdiği için Yüce Allah’ın övdüğü selamete erişmiş olur.

Bilinçli bilinçsiz şirk kalıntılarından arındırılmakla birlikte güzel davranışlarla beslenmeyen imanın[i] dünya ve ahiret azizliği için yeterli olmadığını,[ii]  her türlü azgınlık ve taşkınlığa ve bunların öncülerine iltifat etmeden dinin elverişli saydığı davranışlarda bulunmanın, Allah ve elçisinin bir konudaki kararına boyun eğmenin gerekliliğini[iii] ancak İlahi otoriteye boyun eğen Akıl idrak edebilir.

Aklın yönlendirdiği tefekkür, kulluk hassasiyetinin ortaya çıkmasını ve onun olgunlaştırılmasını temin eder. İman da böyle bir sürecin ürünü olarak ortaya çıkar. Her ne kadar Müslüman toplumda doğup büyüyenler farkında olmasalar da sonradan İslam’ı seçen insanların hidayete erme hikayeleri bu hakikati ispatlar niteliktedir.

İnsanın yaratılışı, ruh dünyası ve eğilimleri; kainattaki diğer varlıkların farklı fıtrat ve yaşayışları aklın fikir işçiliğini zorunlu kılar. Sonsuza uzanan mutlu ve huzurlu hayat bu tefekkürü gerçekleştiren akıl sahipleri için müjdelenir. Akli fonksiyonların icrasını engelleyenlerin karakter zafiyeti  ve karşılaşacakları sonuç uyarı ve tehdit tonuyla haber verilir.[iv] Dinde samimiyet, toplumda hoşgörü, kullukta ihsan bilinci ve düşüncede ufuk zenginliği, vahyin ihata alanına girerek itidali benimseyen akılla imkan bulur.

İslam, aklın, canın, dinin, neslin ve malın korunmasını insan onurunun teminatı saymıştır. Akıl, bu sayılanlar başta olmak üzere bütün değerlerin, yetenek ve görevlerin esası konumundadır. Huzurlu bir yaşamın devamında zorunluluk arz eden bu beş esasın muhafazası hem ferdî hem de toplumsal bir sorumluluktur. Bunların hepsine birden zarar veren alkollü içeceklerle uyuşturucudan uzak durarak aklî melekelerin işletilmesini temin etmek, en güzel şekilde yaratılmış olmanın gereğidir. İlahî lütuf ve ikramlara duyarsız kalmak ise nankörlüğün ifadesi ve Allah katındaki değerin kaybedilmesidir.

Yüce Allah’ın insana, varlıkların üstünde saygınlık atfetmesinin ifadesi ve gerekçesi olan akıl, bedene ait bütün hisleri ve uzuvları, ilahi öğretilerin  rehberliğinde peygamber uygulamalarına göre sevk ve idare etmekle mükellef kılınmıştır.

Sorumluluk bilinciyle yaşamak ve dualarda buluşmak dileğiyle…

[i] 4/Nisa, 123

[ii] Ankebut, 1

[iii] 2/Bakara, 213; 33/Ahzab, 36

[iv] 2/Bakara, 118; Al-i İmran, 7; Araf, 179; Hud, 114; Mülk, 10, 11; Enfal, 21

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Şubat 2016, 20:39 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Kasım ayı mutat din görevlileri toplantısı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar