ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
AKM’DEN FESHANE’YE TRABZON GÜNLERİ

atilla korkmaz

AKM’DEN FESHANE’YE TRABZON GÜNLERİ  

24 Şubat tarihinin Trabzon ve Trabzon’lular için ne anlamlar taşıdığını herkes bilir. Bu tarihten yola çıkılarak, gurbetteki Trabzon’luların en kalabalık olduğu iller olan Ankara ve İstanbul’da, “Trabzon Günleri” olarak bilinen bir seri etkinlik düzenleniyor her yıl.

Bu yılın Ankara etkinlikleri, 19-22 Şubat tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde, İstanbul etkinlikleri ise, 26 Şubat 01 Mart tarihleri arasında Feshane’de gerçekleştirildi. Trabzon ortak isim, Trabzon’luluk ortak kimlik, Trabzonspor ortak sevda oldu; kemençe, horon, bıçak oyunu, türkülerimiz de coşku ve eğlencelerin değişmezleriydi etkinlikler boyunca.

Keşan, peştemal, kuşak ve yerel giysilerle süslü standlar, çok hoş sıla rüzgârları estirdi gurbetçilerin yüzünde. Tereyağı, çeşitli peynirler, minzi, çay, fındık, bal, memleket ekmeği… gibi ürünler alınıp-satıldı etkinlikler boyunca. Olayın acı veren yanı da işte bu; sosyal, kültürel ve folklorik özelliklerini kaybeden etkinlikler giderek iyice ticari hale geliyor. Ticaretle ilişkisi olmayan, olmaması gereken kurum ve kuruluşlar da birer tacir gözüyle bakıyorlar bu tür etkinliklere.

Feshanede dolaşırken Beşikdüzü İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’nin standını gördüm. İki genç bayan öğretmen karşılıyordu ziyaretçileri. Önlerinde kitap ve broşürler bir de yaprakları iyice sararmış çok eski olduğu belli olan bir Öğrenci Kütük Defteri vardı. Öğretmen arkadaşlarla kısa sohbetimizde, “eski mezunların kendi kayıtlarını bulmaları için” dediler.

Beşikdüzü Süt Ürünleri’nin de çok büyük bir stand açtığını, alış-verişlerini aksatmamak için onlarla sohbetimizi de kısa tuttuğumu söyleyeyim.

İlgimi çeken bir diğer nokta da, sanki Trabzon değil de Türkiye günleriymiş gibi ülkemizin farklı yörelerine ait ürünlerin satıldığı standlar oldu. İlk gördüğüm ve beni şaşırtan bölümde “Midyat Telkari” yazıyordu. Midyat nere, Trabzon nere. Sordum oradakilere, böyle bir etkinlikte bulunuş nedenlerini. “On gün önce Mardin günleri yapıldı. O kadar ilgi ile karşılandık ki, standımızı sökmedik…” dediler. Oradan ayrıldım, on adım sonra “közde künefe” tam “ne alaka” diyordum ki, Trabzon’a yabancı başka tabelalar da olduğunu gördüm, fotoğrafladım her birini tek tek.

Meşhur Kastamonu bıçak pastırması, Hatay Samandağ karadut şurubu, Hatay Samandağ nar ekşisi, Şebinkarahisar pekmezi, Erzincan Kemah kaya tuzu, birinde de arka planda bordo-mavi balonlar, standın içinde kangal kangal sucuk pastırmalar asılı, tabela yok. “Trabzon bunların neresinde” diye soracakken vazgeçtim. Bir kez daha kıvanç duydum, güzel ülkemin her alandaki zenginlikleri ile.

Ankara AKM’deki etkinlikler, organizasyon, katılım ve ziyaretçi sayısı bakımından Feshane’dekini üçe beşe katlardı. Ankara’daki Trabzon’luların eli kolu her yere uzanırmış, onu gördüm. Belki başkent oluşunun da etkileri vardır da, acaba İstanbul’daki Trabzon’lu sayısı Ankara’dakilerin kaç katı. Onu da düşünmeden edemedim.

Burada Trabzon’un bütün belediyeleri, bazı kaymakamlıklar, kimileri marka olmuş bir sürü ticari işletmenin etkinliklere katılarak ticaret yaptıklarını gördü insanlar. Belediye standlarında bile yağ, bal, peynir ticareti yapılıyor olması, doğrusu pek olumlu bir görüntü oluşturmuyordu.

atilla korkmaz2

Bütün belediye standları içerisinde yalnızca bir tanesi diğerlerinden farklılık gösteriyordu. Orada ürün-para değişimi yoktu. Hemen fark ettiğim bu görüntüyü, birlikte olduğum insanlarla ve daha sonra izlenimlerimi soranlarla da paylaştım. Diğer belediyelerin yaptıklarını küçümsemek gibi bir niyetim yok, onlar kendi doğru bildiklerini yapmışlardır elbette. Benim belediyemin, Beşikdüzü Belediyesi’nin standını övgülerle anlatabilirim.

Kitaplar, broşürler, gazete ve basılı kâğıtlar, yerel giysiler ve Beşikdüzüspor vardı, bir de ziyaretçileri sıcak bir ilgi ve güleryüzle karşılayan Belediye başkanı, başkan yardımcıları ile Belediye personeli. Masaların üzerinde Cemal Aksoy’un Cennetin Batı Yakası Trabzon Beşikdüzü, Ahmet Saraç’ın Beşikdüzü Basın-Yayın Tarihi, Prof. Dr. Necati Demir’in Elik Keçisi Efsanesi ve Beşikdüzü ve Benim Yalıda Bir Çekirdek Beşikdüzü kitaplarımız vardı. Arzu eden ziyaretçilere veriliyor, broşür, gazete, takvim gibi diğer basılı kâğıtlarla birlikte. Ayrıntıları önceden düşünülüp planlanmış, uygulamalar da bu planlamaya sadık kalınarak yapılıyor, çok belli.

Başkent Trabzon günlerinde, insanların zihinlerindeki “eğitim ve kültür yuvası Beşikdüzü” imajına çok yakışan bu görüntünün ortaya çıkışını sağlayan; düşüncelerini ve mesailerini katarak planlamayı yapan insanlarımızı, dört gün boyunca ilçemizin farkını herkese çok iyi fark ettiren, Sayın Belediye Başkanımız Orhan Bıçakçıoğlu’nu, yardımcıları Mustafa Çanakçı ve Cahit Erkut’u ve belediyemizin güleryüzlü personelini kutluyorum.

Çok güzel ve insanlara “Beşikdüzü gerçekten farklı…” dedirten bir görüntüydü.

Atilla Korkmaz
Emekli Öğretmen ve Araştırmacı Yazar

 

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06 Mart 2015, 18:11 tarihinde Ankara, Flash Haberler, Genel, Gündem, İstanbul, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar