ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Arife Günü Programına Vatandaşlardan Yoğun İlgi

ramazanarifeprogrami12014

Fotoğraflar “facebook” sayfamıza yüklenmiştir…

Video görüntüler ise metnin altındadır…

Arife Günü Programına Vatandaşlardan Yoğun İlgi

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahallesi’nde düzenlenen geleneksel arife günü programına vatandaşlar yoğun ilgi Gösterdiler.

Geleneksel dokuzuncu arife günü programı nedeniyle, 27.07.2014 Pazar günü öğle namazını müteakip Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle Mezarlığı’nda Kur’an-ı Kerim tilavet edilerek hatim duası yapıldı. Programda ayrıca mahalle camiinde açılan yaz dönemi Kur’an kursuna katılan öğrencilere kursa katılım belgeleri ile çeşitli hediyeler de verildi.

İlki 2010 yılı Ramazan Ayı arifesinde gerçekleştirilen ve her yıl Ramazan ve Kurban bayramı arifesi günlerinde devam ettirilerek geleneksel hale getirilen “Arife günleri mahalle mezarlığında topluca Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim duası” programına İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, İmam Hatip Mithat Güdü, yaz Kur’an kursu öğrencileri ve çok sayıda vatandaşlar katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan İmam Hatip Mithat Güdü, “Bugün burada ebediyete intikal eden yakınlarımızı ve bütün din kardeşlerimizi birlikte ziyaret ederek rahmet ve dua ileanmanın heyecanını yaşıyoruz. Bizim hayatta olanlara karşı sorumluluklarımız olduğu gibi, vefat eden yakınlarımız başta olmak üzere bütün din kardeşlerimize karşı da vefa borcumuz ve sorumluluklarımız vardır. Bir insanın ölmüş olan yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini ve hayatı birlikte paylaştığı arkadaşlarını unutması mümkün değildir. Bunun için onların kabirlerini ziyaret etmeyi bir vefa borcu bilir, bu ziyaretlerle de vicdanen teselli buluruz” dedi.

Kabir ziyaretlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun, bu ziyaretlerin sünnet ölçüleri içerisinde, maksat ve manasına uygun olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Güdü, “bir sünneti yerine getirirken, Allah korusun birçok bidat ve hurafenin (dine ve sünnete uygun olmayan uygulamaların) zuhur etmesine ve yayılmasına neden olabiliriz” hatırlatmasında bulundu.

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in; “Kabirleri ziyaret ediniz. Zira kabir ziyareti, ölümü hatırlatır, düşünme fırsatı verir” Hadis-i Şerifine de atıfta bulunan Körez Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, kabirleri ziyaret etmekten esas maksadın, ölümü hatırlamak olduğunu ve bu ziyaretlerin ebedi hayat için hazırlık yapmaya vesile olması gerektiğini belirtti.

Okunan Yasin-i Şerifin ardından, yaz Kur’an kursuna katılan öğrenciler okudukları Kur’an-ı Kerim, ilahi, dua ve surelerle, başta aileleri olmak üzere dinleyenlere unutulmaz ve heyecanlı dakikalar yaşattılar. Programda öğrencilere kursa katılım belgeleri ile çeşitli hediyeler de verildi.

Hava muhalefeti nedeniyle kısa tuttuğu konuşmasında İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Bir insan öldüğünde onun amel defteri üç şekilde kapanmaz. Bunlardan bir tanesi iyi bir çocuk (hayırlı bir evlat) yetiştirirse, diğeri insanların faydalanacağı güzel bir eser bırakırsa, bir diğeri de ilminden faydalanılan bir insan veya öğrenci yetiştirirse. Bu üç taneden birini yapan kimse eser bırakmış olur. Onun için mümkün mertebe buna gayret etmeye ihtiyacımız var. İnsanın adını yaşatan eser bırakmasıdır. Dolayısıyla bu eseri her birimiz bırakmaya muhtacız. Mevla’mız bizi bunun için yaratmıştır. Bunu dikkatlerden uzak tutmayacağınızı düşünüyorum ve umuyorum” dedi.

Geleneksel dokuzuncu arife günü programı İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Program sonrası duygularını ifade eden Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür, “Geleneksel hale gelen arife günü programımızın bundan sonra da devamlılığını sağlayacağız. Biz mezarlıklarımıza çok önem veriyoruz, geçen yıllarda olduğu gibi bu ramazandan önce de mezarlığımızı temizlettik. Ayrıca mahalle halkımız da zaten kendilerine ait olan mezarların temizlik ve bakım işlerini zaman zaman yapıyorlar. Bütün bunlardan sonra tek yapmamız gereken topluca Kur’an okumak ve dua yapmaktı, onu da başardık ve geleneksel olarak devam ettiriyoruz. Hocamıza ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Uygulamadan oldukça memnun kaldıklarını belirten vatandaşlar da programın gerçekleşmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ettiler.

Video görüntüler

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Temmuz 2014, 18:42 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar