ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Aşkale Yeni Yatırımlar Yapacak

askale1

AŞKALE YENİ YATIRIMLAR YAPACAK

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’le değerlendirme toplantısı gerçekleştiren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, sözleşme gereği faaliyetlerine son verecek olan çimento fabrikasının çok istemelerine rağmen hammadde yetersizliği nedeniyle Trabzon’da bir başka bölgeye tüm üniteleriyle taşınamadığını bunun yerine bir çimento mamul maddesi işleme tesisi kurulacağını kaydetti.

askale2

Aşkale Çimento’nun Trabzon’da yeni istihdam olanaklarını oluşturmak için çalışma yürüttüğünü ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “Yeni kurulacak olan tesiste 50 ila 100 kişi çalışacak. Fabrikada çalışan işçilerimizin 95’i yeniden istihdam edildi. Geriye kalan 59 kişi tazminatlarını alarak ayrıldı. Ama bu kardeşlerimiz için Aşkale Çimento tarafından ücretsiz konaklama, yemek ve servis imkanları temin edilerek Gümüşhane Çimento Fabrikası’nda çalışma olanağı sunuluyor. Ayrıca Aşkale Çimento Firması Trabzon’da yeni istihdam imkanları sunacaklarını bize ifade ettiler” diye konuştu. 

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’te ‘Benim için Trabzon’dan çıkmak ölmek gibi bir şey. Elimizden geleni yaptık. Biz Trabzon’dan çıkmıyoruz. İşleme tesisi kuruyoruz. Yeni beton santralleri yaptık. İstihdam ettiğimiz insan sayısını sürekli arttırdık. Önümüzdeki dönemde Trabzon’da yeni istihdam projelerimizde olacak” dedi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: HAMMADDE YETERSİZ OLDUĞU İÇİN FABRİKA TÜM ÜNİTELERİYLE TAŞINAMADI

Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, çimento fabrikasının tüm üniteleriyle Trabzon’da başka bir yere taşınarak faaliyete devam etmesi için teklifte bulunduklarını, bunu talep ettiklerini ancak hammadde azalması ve yetersizliği nedeniyle Aşkale Çimento yönetiminin bunu gerçekleştiremediğini kaydetti.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: FABRİKA TAMAMEN TRABZON’DAN ÇIKMIYOR

Çimento fabrikasının yasa gereği 2015 sonunda Değirmendere’den çıkmak dorumunda olduğunu hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon Değirmendere mevkiindeki çimento fabrikasının sözleşmesi gereği 2015 yılı sonunda çalışmalarına son verilmek üzere Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar görüşmelerimizi yürüttüğümüz Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfü Yücelik ile son değerlendirme toplantısında bulunduk.  Bölgemizde çimento fabrikasının bunca yıldır istikrarlı biçimde sürdürülmesine ve ülke sanayisine, inşaat sektörüne yaptığı katkılardan ötürü Sayın Yücelik’e teşekkür ediyoruz. Şehrimizde bu süre zarfında işçilerimizin hak edişleri bir gecikme olmadan karşılanmış ve her zaman bir aile gibi hareket edilmiştir. Çimento fabrikası kalkarken Maçka güzergahı üzerinde yine insanlarımızın istihdamı için klinker denilen toz çimento öncesi hammaddenin işlenebileceği, değirmen diye tabir edilen bir tesisin kurulması için teşebbüs etmişlerdir. Büyükşehir Belediyesi olarak biz araştırdık. Bölgede bizzat kendileri bedellerini karşılayarak, araştırarak sütre gerisi diye tabir edebileceğimiz, çevre kirliliğine neden olmayacak bir bölgede mülkiyet satın almışlardır. Bu bölgenin tarım yönünden değerlendirilmesi yapılmış, il kurullarında gerekli kararlar alınmış, Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde planlarımıza işlemiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulmuş ve bu onaylar gerçekleşmiştir. Buna göre çimento tamamen Trabzon’dan kalkmış, yok oluyor değildir” diye konuştu.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: FABRİKANIN YENİ TESİSİNDE 50 İLA 100 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Hammadde yetersizliği nedeniyle fabrikanın tüm üniteleriyle başka bir alana taşınamadığını üzerine basarak vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Kendileri bizimde istediğimiz üzerine çimento fabrikasını tüm üniteleriyle devam ettirmeyi, o mesleğin bir sevdalısı olarak düşünmüştür. Gerek Araklı’da kendilerine ait arazide, gerek başka araziye fabrikayı tüm üniteleriyle taşıyıp şehrimiz içinde devam ettirmesini arzu etmekle birlikte teknik olarak hammadde alanlarının böyle bir kuruluşu devam ettirmeye yeterli olmaması münasebetiyle fabrikayı aynıyla oralara taşıyıp devam ettirememektedirler. Yani rezerv alanlarının, hammadde alanlarının yeterli olmaması fabrikayı diğer alanlarda sürdürmeyi imkansız kılmıştır. Ama tamamen bölgedeki, hizmetleri aksatmamak, insanlarımıza katkıda bulunmak için değirmen diye tabir ettikleri bu tesisi kurmayı, kısa sürede hizmete açmayı başlatmışlardır. Bu yeni tesiste muhtemel 50 ila 100 arasında insanımız istihdam edilecektir” ifadelerini kullandı.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: ÇALIŞANLARI KORUMAK İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZİ SÜRDÜRDÜK

İşten ayrılan işçilerin durumuyla ilgili kamuoyuna ayrıntılı bilgiler sunan Başkan Gümrükçüoğlu, Aşkale Çimento yönetiminin işçilerin diğer tesislerde istihdam edilmesi için imkanlarını kullandığını rapor ettiler dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu konuyla ilgili olarak özetle şunları kaydederek sözlerini tamamladı:

“14 Aralık’ta fabrikada toplam çalışan sayısı 173 personeldi. Şu anda çalışmaya devam eden personel sayısı 95 kişidir. Bütün bu toplamın içinde çalışan kardeşlerimize Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfü Yücelik bir saatlik mesafedeki Gümüşhane fabrikasında, isterlerse oradan 2 saat mesafedeki Aşkale çimento fabrikasında, Türkiye’nin başka bir yeri olarak arzu ederlerse Bilecik Çimento fabrikasında ya da Trabzon’daki beton santrallerinde istihdam imkânını sunmuştur. İlaveten insanlarımızın Gümüşhane’de ya da Aşkale’de çalışmayı tercih ettikleri takdirde banyosu, yemeği, yatak alanı fabrika alanı içerisinde tek kuruş kira ödemeden misafirhane tahsisi de yapılmıştır. Ayrıca hafta sonunda Trabzon’a gidip gelme hizmetini de hesaba katmışlar ve servis imkanı da sunmuşlardır. Bu teklifleri kabul etmeyen kardeşlerimiz tazminatlarıyla birlikte işten ayrılmışlardır. Bu bakımdan hem sosyal sorumluluğun, hem birlikte çalışmışlığın gereğinin yerine getirildiğini izliyoruz. Sayın Yücelik sosyal sorumluluğu, ülke sorumluluğunu göz ardı etmemiştir. Araklı bölgesinde kuracağımız bir tesisle ilgili olarak görüşmelerimizi tamamlamış bulunmaktayız. Özetle biz bütün çalışan kardeşlerimizi korumak için görüşmelerimizi sürdürdük ve burada bir sosyal sorumluluk bilinciyle, adeta aile yuvası gibi bir bilinçle hareket edildiğini de kamuoyuyla paylaşmış olmayı görev addediyorum. Bütün çalışanlarımıza başarılar diliyorum.”

YÜCELİK: HAMMADDE YOK Kİ FABRİKAYI OLDUĞU GİBİ BAŞKA YERE TAŞIYAYIM

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik de yaptığı değerlendirmede Trabzon’dan kesinlikle çıkmadıklarını ve çıkmayacaklarını ifade etti. Hammadde yetersizliği nedeniyle fabrikayı başka bir bölgede aynen devam ettiremediklerini ve bu nedenle öğütme tesisi kurma kararı aldıklarını yineleyen Yücelik şunları kaydetti: “Trabzon bizim için farklı bir bölge. Her ne kadar yazsalar çizseler de, bazen bizi yanlış telaffuz etseler de Trabzon bizim vazgeçemeyeceğimiz bir bölgemiz. Biz burayı aldığımızda Trabzon’u terk etmeyi hiçbir zaman düşünmedik. Başkanımız anlattı, biz burayı terk etmiş değiliz. Hammadde olmadığı için şimdi biz bir değirmen yapıyoruz. Bu basit bir değirmen değil. Bu tesisin sadece fırını olmayacak.

YÜCELİK: TRABZON’DA SADECE 7 YILLIK HAMMADDEM KALDI

Çünkü burada hammadde yok. Şu an da bizim hammadde ocaklarımızda 7 yıllık hammaddemiz var. 7 yıllık hammadde ile tam bir fabrika kurmanın imkanı yok. 7 yıl için yatırım yapılamaz. Buraya pişmiş hammaddeyi, klinkeri Gümüşhane’den getirmek suretiyle öğütüp paketleyip bölgeye arz etmek amacındayız.

YÜCELİK: ÇALIŞANLARIMIZA ‘GÜMÜŞHANE’DE ÇALIŞIN, YATAĞINIZ SERVİSİNİZ BENDEN’ DEDİM

Bununda amacı şu: Hem işimizi devam ettirelim, hem istihdamı devam ettirelim, hem de Trabzon’dan çıkmayalım. Trabzon’dan çıkmak demek benim ciğerimi sökmek almak demek. Allah (c.c.) bize nasip etti, Aşkale çimento var, Gümüşhane çimento var, Bilecik var, Trabzon’da ayrıca beton santrallerimiz var. Biz çalışan arkadaşlarımıza dedik ki ‘biz ekmeği bölüşmeyi severiz, kaybetmeyi istemeyiz, hangisini isterseniz gelin buralarda istihdamı devam ettirelim. Yani kimseye ‘işinizi tek edin’ denilmedi. Ama bazı arkadaşlarımız istemedi. Şu anda 95 arkadaşımızla devam ediyoruz. 59 arkadaşımız tazminatını alarak ayrılmış. Diğer ayrılanlar zaten bizde çalışıp emekli olmuş da çalışmaya devam eden arkadaşlarımızdı. Gönül isterdi ki bunlarda ayrılmasın. Beraber yürüyelim… Gümüşhane’de çok muazzam sosyal tesisler yaptık. Gelsin orada kalsınlar. Hiçbir kira istemedik. Hafta sonları servislerini biz karşılayalım gelsin gitsinler. Ama arkadaşlarımız bunu kabul etmedi. Tazminatlarını alıp ayrıldılar.

YÜCELİK: TRABZON’DA PIRIL PIRIL BİR TESİS KURUYORUZ

Biz inşallah nasip olursa Trabzon’da varlığımızı devam ettireceğiz. İhalemizi yaptık. İnşallah çok kısa zamanda çok modern, son teknolojiye uygun, çevreyle hiçbir sorunu olmayan, pırıl pırıl bir tesisi yaparak buradaki varlığımıza devam edeceğiz.

YÜCELİK: TRABZON’DA BETON SANTRALLERİ KURDUK, 100’DEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞIYOR

Trabzon’dan gitmek benim için ölüm demek. Evet bazı olumsuzluklar yaşadık ama bunların hiçbiri önemli değil. Önemli olan burada varlığımızı sürdürüp bu istihdamı devam ettirip beraber ekmeği bölüşmek. Biz bununla da kalmadık, sırf istihdamı arttırmak için üç tane beton santrali kurduk. Bazı arkadaşlarımızı beton santrallerine almak kaydıyla teklifte bulunduk. Bunun bir katından fazlada beton santrallerinda istihdam sağlıyoruz. Beton santrallerinde şu anda 100’den fazla kişiyle çalışıyoruz. Yani istihdamımızı artırarak Trabzon’da yola devam ediyoruz.

YÜCELİK: BENDE KABUL EDİYORUM, FABRİKANIN DEĞİRMENDERE’DEN ÇIKMASI LAZIMDI

Trabzon’un içinde olmak hakikatten benimde hoşuma gitmiyor. Bu fabrikanın taşınması lazımdı. Elbette o alanın daha modern biçimde şehre kazandırılması lazım. Biz yeni tesisimiz için ihalemizi yaptık. Yeni yerimizi en kısa zamanda yapıp hem istihdama, hem üretime, hem ihracata çok ciddi manada devam edeceğiz. Biz Trabzon’dan gitmeyiz. Burada başka yatırım düşüncelerimizde var. Bunları yapmadan konuşmak da doğru değil. Buradaki istihdamımızı üç katına çıkardığımızı, göreceksiniz. Trabzon benim bir parçam. Ben burayı terk edemem. Bunu çalışan arkadaşlarıma da anlattım. Trabzon’da bayrağı daha yukarılara taşımaya devam edeceğiz. Başkanım sizin bu yaklaşımınız devam ettiği sürece bizim koşmamızı kimse engelleyemez” dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Ocak 2016, 19:10 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar