DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
VAKFIKEBİR’DE, ‘ASR-I SAADETTE KADIN’ KONULU KONFERANS

VAKFIKEBİR’DE, ‘ASR-I SAADETTE KADIN’ KONULU KONFERANS

‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında Vakfıkebir Müftülüğü tarafından kadınlara yönelik konferans  düzenlendi.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından kadınlara yönelik olarak hazırlanan ve Gençlik Merkezi Salonunda icra edilen konferansa konuşmacı olarak Trabzon İl Müftü Yardımcısı Melek Menteşe katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, aynı haneyi paylaşan kadın ve erkeğin birbirlerine karşı sorumlu olduklarını ve birbirlerine her alanda yardımcı olmaları gerektiğini belirtti. Allah Teâlâ’nın Kur’ân’da, eşleri birbirlerinin elbisesi olarak tarif ettiğini hatırlatan Müftü Köksal, “Kur’an çok ilginç bir ifade kullanıyor; “Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.” Karı-koca arasındaki ilişki de tıpkı böyledir. Her biri, karşı tarafın üzerine örtü çeker, onu korur. Bizim fıtratımızı bizden iyi bilen Rabbimizin, eşleri birbirinin elbisesi olarak tarif etmesi, hiç şüphesiz sonsuz manalar içeriyor olmalı. Birbirimizi örtüyoruz, birbirimizin mahrem hususlarını kapatıyoruz. Allah Teâlâ bizi böyle yaratmış. Elbise insanın ayıplarını örter, öyleyse eşler de birbirlerinin ayıp ve kusurlarını örtmeliler. Elbise insanı sıcaktan ve soğuktan korur. Eşler de birbirlerini günaha düşmekten korumalıdırlar. Elbise insanın vücudunu sıcak tuttuğu gibi, eşler de evi sıcak tutmalı, böylece aile sıcak bir yuvaya dönüşmelidir. Elbisenin insan için süs ve ziynet olması gibi eşler de birbirleri için ziynet olmalıdırlar. Bu anlamda, içinde yaşadığımız sosyal hayatta ortaya çıkan sorunlarla, kadınıyla erkeğiyle birlikte mücadele edeceğiz ve sorunları birlikte halledeceğiz. İşbirliği-elbirliği yapacağız.” dedi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın salondan ayrılmasının ardından kadınlar arasında, Kur’an ı Kerim, ilâhi ve şiir dinletisi ile devam eden programa konuşmacı olarak katılan Trabzon İl Müftü Yardımcısı Melek Menteşe, ‘Asr-ı Saadette Kadın’ konulu konferansını sundu.

Menteşe burada yaptığı konuşmasında, “İslâm, kadına ya da erkeğe değil insana vurgu yapan, cinsiyeti değil ehliyeti ön plana çıkaran bir hayat nizamı öngörmektedir. Asr-ı Saâdete bakıldığında, akıl dışı âdetlerin esiri olan kadının, Hz. Peygamber (sav)’in uygulamaları sayesinde değerini bulduğu, diri diri toprağa gömülmekten “kristaller” anlayışına bir evrilme gerçekleştiği görülür. Ancak ilerleyen zaman, bazı konularda kadının aleyhine işlemiş ve toplumlar gelişse de kadına yönelik anlayışta adeta başa dönülmüştür. İşte İslâm bu noktada evrensel ilkeler sunmaktadır. Yeter ki bunları anlayalım, birey ve toplum olarak bu ilkelere işlerlik kazandıralım.” sözlerine yer verdi.

Yapılan duanın ardından, İl Müftü Yardımcısı Melek Menteşe’ye günün anısına çiçek takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona eren programa, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remziye Kuleyin, İlçe Nüfus Müdürü Gülüzar Ocak, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Şifa Karadeniz, Cumhuriyet Anaokulu Müdürü Nural Balta, İlçe Vaizi Hatice Semiz, Kur’an kursu öğreticileri ve çok sayıda kadın dinleyici katıldı.

 

Mithat GÜDÜ / Doğru Haber61

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Mart 2018, 19:26 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Kasım ayı mutat din görevlileri toplantısı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar