VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Bediüzzaman Said Nursî anma programı yoğun ilgi gördü

saidi-nursi-anma

Vakfıkebir İlçesinde düzenlenen Bediüzzaman Said Nursî anma programı yoğun ilgi gördü

Vakfıkebir ilçesinde 20. yüzyılın büyük İslâm âlimlerinden Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatının 53. yıl dönümü için düzenlenen anma programı yoğun ilgi gördü. Yoğun ilgi nedeniyle bazı vatandaşlar programı ayakta izlemek zorunda kalırken çok sayıda vatandaş da salona giremedi.

Sabri Bahadır Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Zaferfen Dersaneleri Genel Müdürü eğitimci-yazar Arif Kapar, ‘Üstadın Hayatı ve Önem Verdiği Değerler’ konulu bir konferans verdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Mevlana Vahidüddin Han’ın Peygamber Yolu Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşması sinevizyon gösterisi ile izletildi.

Daha sonra konferansına başlayan Arif Kapar, Bediüzzaman Said Nursî’nin Hakk’ın rahmetine kavuşuncaya kadar, bütün ömrünü insanları Allah’a iman etmeye ve Kuran ahlakını yaşamaya davet edip, var gücüyle ittihadı İslam’ın gerçekleşmesi için çalıştığını söyledi. Kapar, “Bediüzzaman Hazretleri I. Dünya Savaşı’nda talebeleriyle milis kuvvet oluşturarak vatanın savunmasına katılmıştır. Gönüllü alay komutanı olarak büyük başarılar gösterdiği I. Dünya Savaşı’nda Rusya’da esir düşmüş, üç yıl süren esaret hayatının sonunda Sibirya’daki esir kampından kurtularak gizlice İstanbul’a gelmiştir.” dedi.

Said Nursi’nin 1925 yılında Şeyh Said İsyanı çıktığında, olayla hiçbir ilgisi olmadığı halde, Van’da inzivaya çekildiği yerden alınarak Burdur’a, oradan da Isparta’nın Barla ilçesine sürgüne götürüldüğünü ifade eden Kapar, “Bediüzzaman yargılandığı dava süresince tutuklu kalmıştır. Daha sonra ise Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla, Said Nursi Hazretleri’ne 11 ay hapisle birlikte Kastamonu’da mecburi ikamet; 15 talebesine de 6’şar ay hapis cezası verilmiştir.” diye konuştu.

Kapar, “Mecburi ikamet için Kastamonu’ya getirilen Bediüzzaman sürgünün ilk bir ayında polis karakolunun üst katında oturmak zorunda bırakılmış, daha sonra ise yine karakolun tam karşısında ve birkaç metre uzaklıkta bulunan bir eve yerleştirilmiştir. Evinin karakola bakan pencerelerini perdeyle kapatmasına dahi müsaade edilmemiştir. Kastamonu sürgünü 8 sene sürmüştür. Polis gözetimi altında mecburi ikamet için Kastamonu’ya getirilen Bediüzzaman Said Nursi, 1943’te Isparta savcısından gelen talimat üzerine yeniden tutuklanmıştır. Ağır hasta olmasına rağmen Ankara’ya oradan da trenle Isparta’ya getirilmiştir. Risale-i Nur ile ilgili davaların Denizli’deki davayla birleştirilmesi üzerine ise Denizli’ye sevk edilmiştir. Denizli hapsi yine tecrit altında başlamış, çok zor şartlar altında geçen yeni hapishane dönemi ve yargılama safhalarında da Bediüzzaman, Risale-i Nur’un yazımına devam etmiştir. Sonrasında ise 1944’te verilen beraat ve tahliye kararına rağmen, dönemin hükümeti Said Nursi’nin Afyon’un Emirdağ ilçesinde zorunlu iskâna tabi tutulmasını emretmiştir.”

KARAKOLA BAKAN EVİN PENCERESİNE PERDE BİLE ÇEKTİRMEDİLER

Bediüzzaman’ın burada hükümet binasının karşısında bir odaya yerleştirilerek gözetim altına alındığını ifade eden eğitimci-yazar Arif Kapar, “İnsanlarla görüşür gerekçesiyle camiye gitmesine bile müsaade edilmediği, devamlı takip ve gözleme tabi tutulduğu, Emirdağ sürgünü, Denizli Hapishanesi’ndekinden bile çok daha ağır ve zor şartlar altında geçmiştir. Bu dönemde, hukuki yollarla Bediüzzaman’ı etkisiz hale getiremeyen muhalifleri onu zehirleyerek şehit etme yoluna gitmişlerdir. Hayatı boyunca 23 defa denenen bu teşebbüslerin üçü Emirdağ sürgününde gerçekleşmiştir. 1944’te Denizli Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararının Yargıtay tarafından onaylanmasıyla birlikte Bediüzzaman serbest bırakılmıştır. Ancak Risale-i Nur’ların her geçen gün yaygınlaşarak insanlara ulaşması malum çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Ocak 1948’de Said Nursi ve 15 talebesi evlerinden ve işyerlerinden alınarak Afyon Hapishanesi’ne gönderilmiştir. Ancak tüm bu ağır ve zor şartlara rağmen Bediüzzaman Hazretleri eserlerini yazmaya devam etmiştir.” dedi.

Kapar, “Aralık 1948’de Bediüzzaman Said Nursi hakkında 20 ay ağır hapis cezası kararı verilmiş, ancak karar temyiz edilmiş ve Bediüzzaman lehine bozulmuştur. Ancak Yargıtay’ın bu kararına rağmen Afyon Ağır Ceza Mahkemesi yargılamayı uzatarak 20 aylık sürenin cezaevinde geçmesini sağlamıştır. Hak etmediği cezanın süresini tutukluluk haliyle dolduran Said Nursi, Eylül 1949’da serbest bırakılmıştır. Fakat Ankara’dan gelen bir emirle bu sefer de Afyon’da mecburi iskâna tabi tutulmuş ve Emirdağ’a Aralık ayında dönebilmiştir.” diye konuştu.

“Ömrünün yaklaşık 30 yılını hapis ve sürgünde geçiren Bediüzzaman, bu zor şartlar altında tüm ömrünü İttihadı İslam’ı savunarak geçirmiştir.” diyen Kapar, “Bediüzzaman Hazretleri’nin ve kendisine sadakatle bağlı Nur talebelerinin büyük fedakârlıklar ve çilelerle yaptıkları çalışmalar neticesinde, Allah’ın izniyle Risale-i Nur’un temsil ettiği sevgi dolu İslam ahlakı Anadolu’da kökleşmiştir. Ve Bediüzzaman’ın ifadesiyle, “kimsenin onu Anadolu’nun bağrından söküp atması” mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, konuşmaların ardından Vakfıkebir İlçe Vaizi Osman Öztürk’ün yaptığı dua ile sona erdi.

RESİM VE VİDEO GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

Haber-Metin: Yusuf ÖZTÜRK
Fotoğraf ve video: Mithat GÜDÜ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Mart 2013, 01:54 tarihinde Dünya, Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar