KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ - MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU -
Beşikdüzü Merkez Yeni Çakmak Camii’nin temeli törenle atıldı

İhtiyaca cevap veremediği ve fiziki yapısı itibariyle de ömrünü tamamladığı için yıkılan, Beşikdüzü İlçesinde Hacı Çakmak Camii olarak bilinen yarım asırlık Merkez Yeni Camii’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

DAHA FAZLA RESİM İÇİN TIKLAYINIZ!

Beşikdüzü İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Beşikdüzü Şubesi tarafından düzenlenen temel atma törenine, Beşikdüzü Kaymakamı Allaattin Aktaş, Belediye Başkanı Ramis Uzun, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ali Özsağlam, Emniyet Müdürü Taner Ulutaş, İl Müftüsü Veysel Çakı, Beşikdüzü Müftüsü Ömer Tütüncü, çevre ilçe müftüleri, siyasiler ve vatandaşlar katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Ömer Tütüncü, eski Camii’nin tarihçesi ve yeni yapılacak cami inşaatıyla ilgili bilgiler verdi. Tütüncü konuşmasında, eski camiinin ihtiyaca cevap veremediği için yıkılıp yerine yenisinin yapılmasının kararlaştırıldığını belirterek, yeni yapılacak camiinin yapımını üstlenen iş adamı Ahmet Gün ve inşaata destek veren ve verecek olan herkese teşekkür etti. Müftü Tütüncü yeni yapılacak caminin cemaat kapasitesinin 2000 kişi olduğunu, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi karışımı, iç kısmı kubbe altına kadar meşe kaplama, ahşap oyma ve çini mozaik serpiştirilerek, dış kısmının ise özel taş ile kaplanacağını, çift minare ve çift şerefeli, alt katında bay- bayan wcler ile yine bayanlara özel dinlenme odası, cami girişinin sağ tarafında ise abdest alma yerlerinin yapılacağını belirtti.

Ardından Türkiye Diyanet Vakfı Beşikdüzü Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Sakin Terzi camiye yapılacak yardımlarla ilgili bilgi verdi. Terzi konuşmasında, Beşikdüzü’nün medarı iftiharı olan Ahmet Gün her ne kadar bu camiyi yapmayı taahhüt etmişse de, bu gün burada bizler, İlçe Müftülüğü, Türkiye Diyanet Vakfı şubesi ve ilçe halkı olarak bir araya geldik. Beşikdüzü nasıl içerisinden Ahmet Gün’ü çıkarmışsa, yine Ahmet Gün gibi bu camiye yardım edecek gönül sahibi, hayırsever insanlarımız vardır. Onlara da bir fırsat verelim ve onlarında katkılarını bu camiye alalım düşüncesiyle camiimizi sizlerin yardımına açmış bulunuyoruz” dedi ve törene katılan herkesi hayra ortak olmaya davet etti. Sakin Terzi ayrıca, kendisini şimdilik hazır hissetmeyenlerin ileri ki zamanlarda da makbuz karşılığında yardımda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

Törende kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ramis Uzun ise konuşmasında, ilçenin ihtiyacına cevap veremez duruma gelen caminin yıkılarak yerine yenisinin yapılması için İlçe Müftülüğü’nün hayırlı bir çalışmayı başlattığını ifade ederek, eski camiinin yapımında emeği geçenlerden ebediyete intikal edenleri rahmetle andı, kalanlara ise uzun ömürler dileyerek teşekkür etti. Başkan Uzun konuşmasında, “Ahmet Gün’ün öncülüğünde yapılacak olan bu cami, Beşikdüzü için büyük bir eser olacaktır. Biz Beşikdüzü Belediyesi olarak Sayın Ahmet Gün’ü ve bu çalışmada görev alacak herkesi yalnız bırakmayacağımızı ifade ediyor camimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra konuşma yapması için kürsüye davet edilen Trabzon İl Müftüsü Veysel Çakı ise “Daha önce bu ilçede görev yapmış bir müftü olarak, bu gün burada sizlerle bir arada olmaktan mutluyum, huzurluyum” sözleriyle başladığı konuşmasında, Beşikdüzü’nde görev yaptığı yıllar içerisinde unutamadığı güzel hatıralarından bahsetti. İl Müftüsü Veysel Çakı, ilçede görev yaptığı yıllarda arsası belediyede (şahıslar vermiş ancak kadastro geçince belediyeye kalmış) olan Çakmak Camii ve Merkez Eski Camii’nin yerinin, Türkiye Diyanet vakfına devrinin zamanın belediye başkanı Mehmet Gözaçan (merhum) tarafından kendi dönemlerinde yapıldığını hatırlatarak kendisini rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti. Konuşmasında mabetlerin müslümanın hayatındaki yeri ve öneminden de söz eden Müftü Çakı, “Cami sadece namaz kılma yeri değildir. Cami halk mektebidir. Camideki dindarlığımızı sokağa ve sosyal hayattaki davranışlarımıza yansıtamazsak bizim namazımız güdüktür, meyvesiz ağaç gibidir. Camide namaz kılıp da caminin dışında sorumsuzca hareket edersek, biz aslında eğilip doğrulduk ama İslamiyet’in istediği gibi bir namaz kılmadık. Her zaman söylerim; namaz kılınıyor ama namaz yaşanmıyor. Namaz nasıl yaşanır? Sokağa çıktığın zaman Allah’ın kabul etmeyeceği bir davranış senden çıkmayacak. Dürüst olacaksın, adil olacaksın, yaptığım işi Allah görüyor, O’na hesap vereceğim şuuru içerisinde olacaksın. İşte o zaman namaz kılıyorsun demektir” dedi.

Büyüyen ve gelişen mahallelerdeki cami ihtiyacının karşılanması noktasında gelecek yıllarda zorluk yaşanabileceğinin de altını çizen İl Müftüsü Veysel Çakı, Belediye Başkanından mahallelerde cami yeri tahsis edilmesi konusunda yardım istedi.

Konuşmaların ardından kesilen kurbanın kanı Hacı Çakmak Camiinin temeline akıtıldı. İl Müftüsü Veysel Çakı’nın yaptığı duanın ardından ise protokol tarafından camiin temeline ilk harcı atıldı.

1962 yılında temeli atılan ve yarım asır ilçeye hizmet veren Beşikdüzü Merkez Hacı Çakmak Camii’nin, 2000 kişi cemaat kapasiteli olarak 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

DAHA FAZLA RESİM İÇİN TIKLAYINIZ!

Haber: www.dogruhaber61.com sitemizde yayınlanan haber ve resimlerin telif hakları sitemize aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalama yapmak kesinlikle yasaktır. Lütfen emeğe saygı!!!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Haziran 2012, 22:01 tarihinde Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖPORTAJ

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE RÖ...

VAKFIKEBİR MÜFTÜSÜ HÜSEYİN KÖKSAL İLE… Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş, İlçe Müftüsü... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir ilçesinde düzenlediği kan bağışı... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe Müftülüğü, Kadir Gecesi münasebetiyle geceye... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar