ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Beşikdüzü’nde 38 Deniz Şehidi İçin Anma Töreni Düzenlendi

denizsehitlerianildi2014

Fotoğraflar “facebook” sayfamıza yüklenmiştir…
(Facebook sayfamızdaki paylaşımlarımız arkadaş listemizdeki kişilere açıktır. Arkadaş listenizde yok isek istek gönderebilir, paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz…)

Video görüntüler Metnin Altındadır

Beşikdüzü’nde Deniz Şehitleri Anıldı

Beşikdüzü İlçesi’nde 20 Mayıs 2000 tarihinde denize açılmak için bindikleri balıkçı motorlarının alabora olması sonucu hayatlarını kaybeden 38 deniz şehidi için anma programı düzenlendi.

Doğu Gözaçan Kültür Parkı’nda, saat 10.00’da, denizde şehit olan 38 kişinin fotoğraflarının yer aldığı pano ve anıtın önünde sıygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu ve Kaymakam Alaattin Aktaş birer konuşma yaptılar.

Bıçakçıoğlu deniz şehitlerinin sivil şehit statüsüne alınabilmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu burada yaptığı konuşmasında, “Bundan 14 yıl önce bu şenliklerde yaşamış olduğumuz elim bir kaza sonucu 38 vatandaşımızı kaybettik. Bir Beşikdüzülü olarak yaşadığımız deniz kazası beni çok etkilemiştir. Bugün hükümetimizin, devletimizin Soma’da maden kazasında şehit olanlar için düşündüğü ve daha bir takım olaylarda kazaen de şehit statüsünde yeni çıkan yasaklara göre bizim de 38 kardeşimizi sivil şehit statüsüne sokmak için bugünden itibaren Sayın Kaymakamımızla beraber girişim başlatmamızın doğru olacağı kanaatindeyim. Bu kazada ölenlerimize Allah’tan Rahmet ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Yine geçen hafta soma’da ölen 301 madencimize de Allah’tan Rahmet diliyorum” dedi.

Kaymakam Alaattin Aktaş ise; “Bu gün çok anlamlı ve manalı bir günde Türk milletinin tarihinde derin izler bırakan Beşikdüzü’nde de unutulmayan ve unutulmamsı gereken acıyı anmak üzere bir kez daha bir araya gelmiş bulunuyoruz. Milletimiz, memleketimiz bu günlerde ciddi acılarla sarsılmakta ve toplum olarak bu acıları iliklerimize kadar hissetmekteyiz. Binlerce yıldır Türk’ün tarihinde olan ve Türk Milleti tarafından kutlana gelen Mayıs yedisi şenlikleri denizle Ağasar’ın buluştuğu noktada kutlanmaya devam ede gelmiştir. Türkün gittiği her yerde özellikle büyük su kaynaklarına ve su kaynaklarının birleştiği yerlere ilgi ve alakası olmuştur. Mayıs yedisinde özellikle yaylaya çıkmadan önce ve dilektaşına yapılan gezi kesinlikle zevke dayalı olarak yapılan bir faaliyet değildi. Bu binlerce yıldır Türkün töresinde, geleneklerinde olan ve gelecek nesillere aktarılmak istenen kültürümüzün hayata geçirilmesi mücadelesiydi. Millet ve devlet olarak kimliğimizi muhafaza etmek istiyorsak bu kültür aktarımını sağlıklı olarak gerçekleştirmemiz gerekir. Manisa Soma’da alın teriyle ömürlerini, verdikleri ekmek mücadelesinde yaşamlarını yitiren vatan evlatlarına Allah’tan Rahmet diliyorum.  Türkün tarihindeki tüm şehitlerin ruhları şad olsun. Allah bize bir daha benzer acılar yaşatmasın” dedi.

Daha sonra Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ali Özsağlam, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ve Liman Başkanı Uğur Uzunoğlu, deniz şehitleri adına denize çelenk bıraktılar.

Ardından Merkez Eski Camii İmam Hatibi Hasan Karagöz’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İlçe Müftüsü Ömer Tütüncü’nün yaptığı dua ile program sona erdi.

Aynı gün akşam namazından sonra ise Merkez Eski Cami’de deniz şehitleri adına Kur’an-ı Kerim ve mevlid-i şerif okundu.

Mayıs yedisi şenliklerinde her yıl yapılan inek yıkama etkinlikleri de Soma’da 301 madencinin şehit olması nedeniyle bu yıl iptal edildi.

Anma programına; Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Emniyet Müdürü Zekeriya Baran, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ali Özsağlam, İlçe Müftüsü Ömer Tütüncü, Liman Başkanı Uğur Uzunoğlu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar. (Muhammet TAŞ / Mithat GÜDÜ )

                                                                              Video Görüntüler

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Mayıs 2014, 16:02 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar