MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
BEŞİKDÜZÜ’NDE, KANSER FARKINDALIK ÇALIŞMASI

Fotoğraflar için tıklayınız…

KANSER FARKINDALIK ÇALIŞMASI

Beşikdüzü Kaymakamlığı, İlçe Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Kanserle Farkındalık Çalışması”

Bazen bir gün çok şeyi değiştirir

Toplumun Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi kapsamında Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz himayelerinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Beşikdüzü Kaymakamlığı, İlçe Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Kanserle Farkındalık Çalışması” KTÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gamze Çan’ın katılımıyla Beşikdüzü Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi’nde yapıldı.

‘Bazen bir gün çok şeyi değiştirir’ sloganı ile Beşikdüzü İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr.Sinem Gün tarafından organize edilen programda ayrıca aile hekimlerinden Dr. Cevriye Ceyda Kolaylı, Dr. Sertaç Çankaya, Dr. Serdar Karakullukçu ile Dr. Volkan Karabacak sunum yaptılar. Beşikdüzü Kaymakamı Cevdet Ertürkmen Vali Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz’un katıldığı programda özetle şu bilgilere yer verildi.

MEME KANSERİ
“Kadınlar arasında en sık görülen kanserdir, Günümüzde her 8-10 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır. Erken dönemde tespit edilen meme kanseri vakalarının % 90’ı tedavi edilebilir. Erken tanıda kullanılan yöntemler: Kendi Kendine Meme Muayenesi, Hekim Muayenesi, Mamografi Koltuk altında bezeler ele gelebilir ve 2. derece  akrabalarda görülmesi, riski 2-3 kat artırır. Memede oluşan bir kitleyi ele gelmeden 3-4 yıl öncesinden tespit eder. Meme kanserinin erken teşhisinde tek başına %90 güvenilirdir”

RAHİM AĞZI KANSERİ
“Şikayetlerin ortaya çıkması için kanserin başlangıcından itibaren 10 yıl geçmesi gerekiyor. Yani aslında şikayetlerin ortaya çıkması, kanser başlangıcından sonra çok zaman geçmiş oluyor. Şikayetleriniz ortaya çıktıktan sonra ise hekime başvurmayı yine geciktirirseniz daha çok zaman geçmiş oluyor. Geciktirdiğiniz her dakika her saat aleyhinize çalışıyor. Vücudunuzun diğer organlarına yayılmaya başlıyor. Cinsel aktif bütün kadınlar, Erken yaşta cinsel ilişki (18 yaş altı)  Birden fazla cinsel eş, Düşük sosyoekonomik düzey (kötü beslenme) Erken yaşta doğum (20 yaş altı), Vajinal doğum sayısı fazlalığı (7-8 den fazla),Sigara kullanımı.”

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ
Kanser bu organın iç yüzeyini örten hücrelerden gelişir, En sık görülen 5.kanserdir, Sıklıkla 50 yaş üstü görülür, Kadın-Erkek eşit sıklıkta görülmekte, Erken dönemde herhangi bir şikayet yoktur, Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, Dışkıda kan, Normalden daha ince dışkılamak, Kilo kaybı, Sürekli yorgunluk, Bulantı-kusma, Düzenli spor yapmak, Aşırı kilolardan kurtulmak, Sigara ve alkolden uzak durmak,Dengeli ve sağlıklı beslenmek”

PROSTAT KANSERİ
Prostat kanseri erkeklerde ileri yaşlarda görülen en sık kanser türlerindendir, Prostat erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir, İdrar yolunu çepeçevre sarar, Sağlıklı prostat bezi gençlerde yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir, Yaşlanma ile birlikte büyüme eğilimindedir, Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, Yaş ilerledikçe sıklığı artar, 1.derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski daha yüksektir, Beslenme alışkanlıkları (doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir diyet) riski arttırır, 50 yaşından sonra yılda bir kez tarama yaptırın!, Dünyada her 3 dakikada bir kişiye prostat kanseri tanısı konulurken, 14 dakikada bir de prostat kanserine bağlı yaşam kayıpları gerçekleşiyor, Erken evrede hiçbir belirti vermez. Kanser dokusu büyüdükçe,  Sık idrara çıkma, Gece idrara kalkma, Kesik kesik idrar yapma, Zor idrar yapma, Ağrılı idrar yapma, Kanlı idrar kanlı meni.

Muhammet TAŞ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Kasım 2017, 17:28 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Sağlık, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar