VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Büyüklimanda sosyal belediye olmak

muhammet tas sosyal belediye olmak

Büyükliman yöremizin sosyal kültürel anlamda faaliyetlerine baktığımızda Halk Eğitim Merkezlerindeki çalışmaları bir yana bırakın, kayda değer somut bir faaliyet yok. Sinema salonu, tiyatro, müzik, sportif etkinliklerde yok. Yöre halkı Trabzon’a gitmek zorunda kalıyor. Herkesin Trabzon’a gitmeye maddi imkanının olmadığı da düşünülmeli. Yılsonları çocuklarımız minibüslerle Trabzon’a AVM’lere taşınıyor. Niçin? Tiyatro, sinema ve benzeri eğlenceler Büyükliman’da olmadığı için. Bu eksikliğin yıllardır Büyükliman’da neden giderilmediğini pekte anlamış değilim. Bu kadar zor işler olmasa gerek. Yıllar önce Beşikdüzü’nde öğretmen Kadir Can öncülüğünde kurulan tiyatro gurubu profesyonellere taş çıkartırcasına sergiledikleri oyunlarla büyük işler yapmışlardı. Sonuç: İlgisizlikten ekip dağıldı. Halbuki, okulların yılsonu programlarına baktığımızda harika skeç v.b oyunlar canlandıran öğrencileri görmek mümkün. Demek ki, elimizin altında işleyeceğimiz cevher çok, çıkarıp işlemek istemiyoruz, ya da umursamıyoruz. Sporda, müzikte ve diğer birçok faaliyet alanlarındaki yöremizin gerçeği maalesef böyle. Bu durum yörenin bir kaderi değil, değiştirmek elimizde.

Bu noktada belediyelere çok iş düşüyor. Diğer birçok büyükşehir ilçelerinin maddi güçlerine sahip değiliz fakat, imkanlar ölçüsünde bu tür faaliyetlere önem verilmeli. Çeşitli konularda halkı bilgilendirmek adına konferanslar organize edilmeli. Tüm bunları yapacak Belediye Basın ve Halkla İlişkiler birimleri olan bir belediyemizde yok. Geleceğe bırakacak; ilçe adına yapılan kültürel çalışmalar, belgesel, belediye çalışmalarını içeren bilgi-fotoğraflar ile diğer gelişmelerle ilgili görsel-yazı-video gibi verilerin arşivlendiği bir ortamda yok. Arşivlerimiz sadece resmi yazılar(A4)

İşte! Mevcut, ya da 30 Mart sabahı yeni başkan olacak kişilerin belediyeciliğin sadece rutin hizmetlerin yürütüldüğü bir kurum olmadığını bilerek işe başlamaları en büyük temennimdir. Lütfen! Bu eksiklikleri göz önünde bulundurarak, bu işe soyunun. Zaman akıp gidiyor. Bazı güzel şeyleri yaşamakta bu yöre insanının hakkıdır. Düşünsenize çocuklarımızın bile kayda değer, çocuk oyun alanları yok. Halkı spor yapmaya sevk edecek eğitimler, farklı ortamlar yok. Tabi bu konular sadece belediye başkanlarının yapacakları işler değiller. Yeterli kalifiye personel-basın birimi destek olmalıdır. Belediye buna göre dizayn edilmelidir.

En önemli konulardan biride, her alanda başarı gösteren öğrenci ya da yetişkin vatandaşlara sahip çıkmak, destelemek ve onore etmektir. Başarı gösteren bir kişinin önemsenmemesi o kişide üzüntü yaratır. Kendimden kısa bir örnek vereyim. 18 yıl Atletizm sporunun maraton dalında Türkiye’nin birçok ilinde yarışlara katılarak, Beşikdüzü’nün adını ferdi de olsa birçok yerde duyurdum. Madalya-kupa alarak ilçeye döndüm. Gazetelerde haberlerim yayımlandı. Hep büyüklerimden destek beklerdim. Tebrik edenler beş parmağı geçmezdi. İstanbul’da Haliç Yarı Maratonuna katılmak için ilk desteği hocamla birlikte Merhum Belediye başkanımız sayın Mehmet Gözaçan’dan istemiştik. Allah rahmet eylesin, talebimizi yerine getirdiğindeki mutluluğu hala içimde hissederim.

Bu yazımın amacı kısaca şu: İstiyorum ki, devletin belediyelere aktardığı bütçe rakamları daha çok hayırlı projeler yapmak adına arttırılsın. Alt yapı, kanalizasyon, yol, çöp ve benzeri çalışmaların yanı sıra halka yönelik sosyal-kültürel faaliyetleri başlatmak, geliştirmektir ve sürekliliğini sağlamaktır. Gücü olan Trabzon ya da il dışına çıkıp hem kendileri hem de çocukları değişik ortamlarda eğlenip, stres atma fırsatları bulabiliyorken; garibanda, gariban çocuklarında yaşadıkları yerlerde onlara böyle imkanları hazırlamak, ilgili kurumların vazifesi olmalıdır. Büyüklimanda sosyal belediyecilik anlayışını yerleştirmenin zamanı geldi de geçiyor bile.

Sadece belediyeler değil, Kaymakam, Milli Eğitim ve okullarda bu işlerin içinde olmalıdırlar. Dini yönden müftülükler, İmam-Hatiplerde kendi alanlarında halka bir şey verebilmek için farkındalık yaratacak işlere imza atmalıdırlar.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Ekim 2013, 23:05 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Medya, Son Dakika, Yaşam, Yazar 4, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar