MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU -
CAMİ VE GENÇLİK

cami ve genclik

Diğer Yazıları için tıklayınız…

CAMİ VE GENÇLİK

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’a hamd ve sena, onun elçisine salat ve selam olsun.

Ömür, hayatın her türlü zorluklarına göğüs gerebileceği evrelerden geçerek olgunlaşması, böylece akıbete mazhar olmak için insana bahşedilen sermayedir. Kabaca çocukluk, gençlik ve yaşlılık olarak üç evreye ayrılan bu zaman diliminin her bir aşaması farklı özellikleri de bünyesinde taşır. Söz gelimi çocuklukta oyun, gençlikte çalışma ve yaşlılıkta tecrübe belirleyicidir.

Toplumların geleceği, eğitimli nesillerin omuzlarında yükselir. Sahibini tanıma ve ona karşı olan sorumluluklarının bilinci etrafında örgülenen bir eğitimle nesiller, içinde yaşadıkları topluma her yönüyle faydalı olabilirler. İnsanlara karşı görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi de Allah ile olması gereken münasebetin bir parçası görülmelidir.

Camiler, İslam’ın bidayetinden beri insanların toplumla karşılaştıkları ve adab-ı muaşeret kurallarını öğrendikleri, benimseyip uyguladıkları ilk mekanlar, ruhların inceldiği, fedakarlık duygusunun zirveye ulaştığı ve din kardeşliğinin her şeyin üstünde olduğunun öğrenildiği yerlerdir. Bu nedenle geleceği şekillendirecek neslin buralarda eğitilmesi, büyüklerinin tedrisinden geçmesi zorunlu görülmüştür. Camiler aynı zamanda önemli ilim merkezleri, yardımlaşma ve dayanışma mekanları, toplumun her türlü sorununa çözüm arandığı önemli ortak değerdir.

İslam’ın kesin hükümlerle korunmasına ehemmiyet verdiği beş temel hak ve özgürlükten biri nesildir. Nesillerin fesada uğramasını, canın ve malın zayi olmasını aklın işlevini kaybetmesini önlemek için hayatın kaynağı olan Allah’ın, tarihler ötesinden ve zaman üstü bir değerle insanlara lütfettiği Kur’an terbiyesi ile ömrün şekillenmeye ve bereketlenmeye ihtiyacı var. Haya, iffet, namus gibi ahlaki değerler yozlaşmadan sinelerde ve yaşam alanında karşılık bulmalı, ahlaki çözülme olarak adlandırılan her türlü arsızlığın önüne geçilmelidir.

Göz nuru, gönül sevinci nesiller, İslam’ın gerçeklerini kabullenmeye yatkın fıtratın bozulmadan varlığını sürdürmesiyle ortaya çıkabilir. Her türlü söz, davranış ve kabulün helal sınırlar dahilinde gerçekleşmesi en önemli kuraldır. Sevgi bağıyla Allah’a bağlılığın tezahürü ile Allah’ı çokça anmak, gönüldeki huzurun tek çaresi, bütün olumsuzluklardan uzaklaşmanın da adresidir. Bu nedenle beş vakit namazı hem de camide cemaatle birlikte omuz omuza, kardeşçe, toplulukta tekleşerek eda etmek İslam memleketinin ve ümmetinin mümeyyiz vasfı sayılmıştır. Sokağın kötülüğünden ve sokaktaki kötüden çekip alarak camiye cemaat yapılan, böylece hayatın gerçek sahibini tanıyan ve gönlü Allah’ı anmakla huzur bulan gençlerle yarınlar umut olabilir.

Bir taraftan böyle bir nesli yetiştirme adına azim, gayret ve istikrar sergilerken Allah’tan yardım istemeyi ihmal eden mülahazalardan da uzak durulmalıdır. “Ey Rabbimiz!.. Eşlerimizden ve zürriyetimizden gözümüzün nuru olacak kimseleri bizlere ihsan eyle!.” ayeti, bereketli nesli elde etmede eylemle duanın bir arada bulunması gerektiğini bildirmektedir.

Sevgi, şefkat ve musâmahanın manevi atmosferinde nebevi terbiyenin özel eğitimine mazhar olan suffa ehli, iman, cihad, takva, ihlas, ilim, ubudiyet ve medeniyet anlayışını gençliklerinde, insanlardan müteşekkil toplum adına, yaratanın yüce hatırına yaşamayı görev bilmişlerdir. İnsanı, meleklerden de daha değerli yapan unsur, günahı, yanlışı yapma eğilimine rağmen terk etmesidir. Gençlik çağlarında zirve noktada bulunan bu eğilim, mazhar olunan büyük iyiliklerin karşılığında, sevgiden neşet eden yüce duygular uğruna fedakarlık  yapma ihtiyacının neticesinde terk edilebilir. Gençliğin her türlü isteğini gerçekleştirme eğilimi ve riskine rağmen hayatı şekillendiren kişisel unsurların yaşlılığa göre sabit fikre ve saplantıya dönüşmediği için İslâm’ı kabul etmeye daha yakın ve yatkındır. İslam’ın bu günlere gelmesine en büyük katkıyı büyük fedakarlıklara katlanarak sağlayan Hz. Peygamber (sav)’in etrafındaki Ali b. Ebi Talip ve Muaz b. Cebel gibi birçok genç, İslam disiplinini mescidde Allah Resulü (sav)’den almış, tarihteki tek örneği olan ensar ve muhacir kardeşliğini gerçekleştirmiştir. Hz. Peygamber (sav)’in, “Ey gençler topluluğu..” iltifatına mazhar olan bu nitelikli gençliğin, geçmişteki fedakarlıklarından Kur’an övgüyle  bahsetmiştir. İlkesel olarak Allah’ın övgüsü, bugünün gençlerinde de hayat bulduğunda tecelli edecektir.

Musab b. Umeyr gibi ailesinin baskısına rağmen gönlünü Allah’a teslim eden ve canın sahibine canı feda etmeyi görev addeden genç sahabe, ömrünü Allah’a kulluğa adayan gençlere vaat edilen; kıyamet günü Allah’ın arşının gölgesinde barınacak yedi kimseden biri olma müjdesi, ilham kaynağı olmuştur. Gençlerimiz, geleceğimiz, evladımız canlarımız, nefsin isteklerine yenik düşenleri değil fazileti erdemi ve güzel ahlakı şiar edinenleri örnek almalı, şöhretin ve zenginliğin yerine ilkeliliği ve kanaati egemen kılmalıdır. Nice zenginler, şan şöhret sahiplerinin isimleri unutulmuş, yoksulluğuna rağmen İslam’a ve insanlara hizmeti prensip edinen nice isimler sonsuzluğa kavuşmuştur.

Unutulmamalıdır ki, İslam’ın fedakar isimleri cami kültürüyle yetişmiş, fedakarlığı esas alan bir terbiyenin eğitiminden geçmişlerdi. Aynı hakikat bugün için de geçerlidir. Gençliğin içinde bulunduğu hazin durum, ebeveyn sorumsuzluğu ve ilgisizliğidir. Eğitime, kültüre, yenilenmeye ve bilgi ile donanmaya harcanması gereken zaman, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazların başında ölüme mahkum edilmekte, bireyin, toplumun ve milletin geleceği heba edilmektedir. Kötü alışkanlıkların müsebbibi de çaresi de ailedir. Birazcık ilgi, sevgi ve takip onları bu girdaptan kurtaracaktır. Camide cemaatle namaz kılmanın fazileti bu yüzden büyüktür. Beş vakit namazla disiplin altına alınan bir gün, namaza ve ibadete aykırı işlerle yok edilmez.

Geleceğin Kur’an ve sünnet etrafında şekillenmesi, dünya ve ahiret mutluluğunun temin edilmesi ve dualarda buluşmak dileğiyle…

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Ekim 2014, 20:14 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar