VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Camiler, devletin daireleri değil, Allah’ın evleridir

“Camiler, devletin daireleri değil, Allah’ın evleridir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyarbakır ziyaretinin ikinci gününde din görevlileri ile bir araya geldi. Başkan Görmez, “Camiler devlet dairesi değildir, Allah’ın evidir. Camilerde Allah’ın bize öğrettiği temel ilke ve prensipler geçerlidir. Camiler bütün farklılıkları birleştiren, bütünleştiren mekânlardır. Hangi dilden hangi renkten hangi ırktan olursa olsun statüsü makamı mevkii ne olursa olsun herkes camiye girince eşitlenir.  Bir tek cemaatimiz bile camide İslam’ın mesajını anlayamıyorsa görevimizi eksik yapıyoruz demektir. Her dil muhteremdir. Asıl olan mana ve mazmundur. Asıl olan sizin onlara ulaştıracağınız İslam’ın mesajının anlaşılmasıdır. Bizim vazifemizde herhangi bir ayrım yapmak yoktur. Bu ülkede İslam söz konusu olduğunda bütün dillerin üstünde ortak bir dilimiz vardır. Mühim olan hangi lafzı kullandığımız değil hangi mazmunu, hangi manayı kullandığımızdır. Dillerimiz ve lehçelerimiz farklı olsa da bizim anlam ve kavramlar dünyamız aynıdır.” dedi.Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde Diyarbakır’daki din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyarbakır’ın kadim geleneğinde mevcut olan cami derslerinin yeniden ihya edilmesinin gerekliliğini vurguladı. Başkan Görmez şunları söyledi;“Diyarbakır’daki ilim halkalarını yeniden ihya etmemiz lazım. Göreve başlayan bir mihrap görevlisi camisinde sabah namazına gelen cemaat sayısını artıramıyorsa görevini hakkıyla yerine getiremiyor demektir. Diyarbakır insanında imana ve İslam’a karşı sonsuz bir ihtiram vardır. Her ne olursa olsun özünde ve mayasında İslam olma şuuru, İslam’a mensup olma bilinci vardır. Bize düşen kendinde var olan o özü, mayayı harekete geçirmektir.”Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in konuşmasından önemli başlıklar şöyle;“İmam sadece cami cemaatinden sorumlu değildir…”“İmam caminin değil mahallesinin, köyünün, beldesinin, şehrinin imamıdır. Her imam mahallesindeki ailelerden, gençlerden haberdar olmak zorundadır. Diyarbakır’ın imamı, müftüsü, vaizi şehrinden haberdar olmalı, ortak bir akılla kötü gördüğü bir şeyi düzeltmek adına tedavi yolları aramalıdır.Sokaklarda kaç çocuğumuzun yaşadığından, kahvehane köşelerinde kaç gencimizin ömrünü çürüttüğünden, kaç gencimizin uyuşturucu batağında olduğundan haberdar olmak ve bunlara önlem almak zorundayız.”

“Topluma anladığı dilden hitap etmek zorundayız… Camiler devlet dairesi değildir…”

“Halka, topluma anladığı dil ile hitap etmemiz gerekiyor. Camiye gelen cemaatimiz İslam’ın mesajlarını anladığı dilde duymak, bilmek zorundadır. Bir tek cemaatimiz bile camide İslam’ın mesajını anlayamıyorsa görevimizi eksik yapıyoruz demektir. Camiler devlet dairesi değildir, Allah’ın evidir. Camilerde Allah’ın bize öğrettiği temel ilke ve prensipler geçerlidir.”

“Her dil muhteremdir… Asıl olan gönül dilidir…”

“Dillerin farklılığı Allah’ın ayetlerindendir. Her dil muhteremdir. Asıl olan mana ve mazmundur. Bizim, dillerimizin fevkinde ortak bir dilimiz var. Biz o dili bulamazsak o dildeki mana ve mazmunu bulamazsak kendi ana dillerimizi de kaybederiz. Bizim vazifemizde herhangi bir ayrım yapmak yoktur. İsteyen elini açar ve istediği dilde Allah’a dua eder. Önemli olan sizin onlara ulaştıracağınız İslam’ın mesajının anlaşılmasıdır. Bizim kaybettiğimiz bir dilimiz vardır ki; o da bütün dillerin fevkindedir. O dil gönül dilidir. Onunla konuştuğumuzda herkes anlar.

Bu ülkede İslam söz konusu olduğunda bütün dillerin üstünde ortak bir dilimiz var. Mühim olan hangi lafzı kullandığımız değil hangi mazmunu hangi manayı kullandığımızdır. Dillerimiz ve lehçelerimiz farklı olsa da bizim anlam ve kavramlar dünyamız aynıdır. Allah, peygamber, tevhit, tekbir, kıble gibi temel kavramlarımız bütün dillerde bizleri birleştiren kavramlardır.”

diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Nisan 2012, 01:08 tarihinde Dünya, Genel kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar