BÖLGEMİZDE TEK - KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ -
Camiler, devletin daireleri değil, Allah’ın evleridir

“Camiler, devletin daireleri değil, Allah’ın evleridir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyarbakır ziyaretinin ikinci gününde din görevlileri ile bir araya geldi. Başkan Görmez, “Camiler devlet dairesi değildir, Allah’ın evidir. Camilerde Allah’ın bize öğrettiği temel ilke ve prensipler geçerlidir. Camiler bütün farklılıkları birleştiren, bütünleştiren mekânlardır. Hangi dilden hangi renkten hangi ırktan olursa olsun statüsü makamı mevkii ne olursa olsun herkes camiye girince eşitlenir.  Bir tek cemaatimiz bile camide İslam’ın mesajını anlayamıyorsa görevimizi eksik yapıyoruz demektir. Her dil muhteremdir. Asıl olan mana ve mazmundur. Asıl olan sizin onlara ulaştıracağınız İslam’ın mesajının anlaşılmasıdır. Bizim vazifemizde herhangi bir ayrım yapmak yoktur. Bu ülkede İslam söz konusu olduğunda bütün dillerin üstünde ortak bir dilimiz vardır. Mühim olan hangi lafzı kullandığımız değil hangi mazmunu, hangi manayı kullandığımızdır. Dillerimiz ve lehçelerimiz farklı olsa da bizim anlam ve kavramlar dünyamız aynıdır.” dedi.Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde Diyarbakır’daki din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyarbakır’ın kadim geleneğinde mevcut olan cami derslerinin yeniden ihya edilmesinin gerekliliğini vurguladı. Başkan Görmez şunları söyledi;“Diyarbakır’daki ilim halkalarını yeniden ihya etmemiz lazım. Göreve başlayan bir mihrap görevlisi camisinde sabah namazına gelen cemaat sayısını artıramıyorsa görevini hakkıyla yerine getiremiyor demektir. Diyarbakır insanında imana ve İslam’a karşı sonsuz bir ihtiram vardır. Her ne olursa olsun özünde ve mayasında İslam olma şuuru, İslam’a mensup olma bilinci vardır. Bize düşen kendinde var olan o özü, mayayı harekete geçirmektir.”Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in konuşmasından önemli başlıklar şöyle;“İmam sadece cami cemaatinden sorumlu değildir…”“İmam caminin değil mahallesinin, köyünün, beldesinin, şehrinin imamıdır. Her imam mahallesindeki ailelerden, gençlerden haberdar olmak zorundadır. Diyarbakır’ın imamı, müftüsü, vaizi şehrinden haberdar olmalı, ortak bir akılla kötü gördüğü bir şeyi düzeltmek adına tedavi yolları aramalıdır.Sokaklarda kaç çocuğumuzun yaşadığından, kahvehane köşelerinde kaç gencimizin ömrünü çürüttüğünden, kaç gencimizin uyuşturucu batağında olduğundan haberdar olmak ve bunlara önlem almak zorundayız.”

“Topluma anladığı dilden hitap etmek zorundayız… Camiler devlet dairesi değildir…”

“Halka, topluma anladığı dil ile hitap etmemiz gerekiyor. Camiye gelen cemaatimiz İslam’ın mesajlarını anladığı dilde duymak, bilmek zorundadır. Bir tek cemaatimiz bile camide İslam’ın mesajını anlayamıyorsa görevimizi eksik yapıyoruz demektir. Camiler devlet dairesi değildir, Allah’ın evidir. Camilerde Allah’ın bize öğrettiği temel ilke ve prensipler geçerlidir.”

“Her dil muhteremdir… Asıl olan gönül dilidir…”

“Dillerin farklılığı Allah’ın ayetlerindendir. Her dil muhteremdir. Asıl olan mana ve mazmundur. Bizim, dillerimizin fevkinde ortak bir dilimiz var. Biz o dili bulamazsak o dildeki mana ve mazmunu bulamazsak kendi ana dillerimizi de kaybederiz. Bizim vazifemizde herhangi bir ayrım yapmak yoktur. İsteyen elini açar ve istediği dilde Allah’a dua eder. Önemli olan sizin onlara ulaştıracağınız İslam’ın mesajının anlaşılmasıdır. Bizim kaybettiğimiz bir dilimiz vardır ki; o da bütün dillerin fevkindedir. O dil gönül dilidir. Onunla konuştuğumuzda herkes anlar.

Bu ülkede İslam söz konusu olduğunda bütün dillerin üstünde ortak bir dilimiz var. Mühim olan hangi lafzı kullandığımız değil hangi mazmunu hangi manayı kullandığımızdır. Dillerimiz ve lehçelerimiz farklı olsa da bizim anlam ve kavramlar dünyamız aynıdır. Allah, peygamber, tevhit, tekbir, kıble gibi temel kavramlarımız bütün dillerde bizleri birleştiren kavramlardır.”

diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Nisan 2012, 01:08 tarihinde Dünya, Genel kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
Popüler Haberler


BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet Gün Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fen Bilimleri... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar