MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI

Hüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl, Ekim ayının ilk haftasında kutlanması geleneksel hale getirilen ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki teması, ‘Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ olarak belirlendi.

İslâm, aslında, insanlığa yegâne kurtuluşun yöntemini öğretmek için Yüce kudret katından gönderilen bütün ilâhi dinlerin adıdır. Çünkü ilâhi dinler, hayatın bilgi ve hikmet üzerine bina edilmesini, medeniyetin Peygamberlerin oluşturduğu temel ölçüler üzerinde gelişip yükselmesini, böylece insanın dünya ve ahiret mutluluğuna ulaşmasını gaye edinmiştir. Bu anlayışla ortaya çıkarılan medeniyetlerin temel unsuru da mâbetlerdir.

Tevhit ve vahdetin, birlik ve beraberliğin, kaynaşma ve dayanışmanın sembolü olan camilerimiz, kültür ve medeniyetin vazgeçilmezleri olan ilmin ve kenetlenmenin de mekânlarıdır. İlim ve hikmetin kazandırdığı incelikle kulluğu zirveye taşıyan camiler, bu sayede toplumlara ahlaki güzellik kazandıran manevi mimarların yetiştirildiği müstesna yerlerdir. Çünkü başta namaz olmak üzere fertlere gönül huzuru sağlayan her türlü yönelim orada gerçekleşir. Siyasi tercihleriyle dünya görüşlerini bir tarafa bırakan imanlı gönüller, hep birlikte Allah’ı anmaya ve arınmaya yönelmenin tadını orada alır.

Kur’an’ın dünyamızı aydınlatmaya başladığı günden bugüne kadar toplumlara ve yaşam alanlarına can veren, derinlik kazandıran, ilmiyle ışık saçan, ilmin peşinden koşuşturan âlimleri; davranışlarıyla Hz. Peygamber’in yaşam kalitesini ve sadeliğini yansıtmaya çalışan örnek şahsiyetleri hep camiler ve cami merkezli mekânlar yetiştirmiş, toplumun manevi mimarlarını, ünsiyet ve kardeşliğin, saygı ve hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün egemen olduğu bu vahdet mekânları eğitmiştir.

Küçükten büyüğe herkesin, yaşam alanına değer katan mühim şahsiyetleri tanıması, hayırla yâd etmesi hem ödevi hem de hakkıdır. Nesilleri geleceğe motive etmek; geçmişte birçok meşakkate göğüs gererek büyük başarılar elde eden örnek insanları ve kapsamlı ilim tahsilinde bulunan âlimleri, … onlara tanıtmakla mümkündür. Yakın tarihte Hz. Peygamberden sonra onun izinden giden din ve millet büyüklerinin varlığını, hatıralarını ve başarılarını öğretmek hayata ölçü, nesillere gelecek ufku kazandırır. Onları iyilik, hayır, hasenât üzere yetişmelerine zemin hazırlayarak bencillikten, bireysellikten ve dünyevileşmekten kurtarır, mutluluğu, başkalarının mutluluğunda aramayı öğretir.

Bugün dünya üzerinde, bilhassa İslâm coğrafyasında, sırf çıkar ve üstünlük sağlama adına akıtılan kan ve gözyaşının, aslında vahyin egemen kılmak istediği sevgi, saygı, hoşgörü eksikliğinden kaynaklandığı aşikâr olunca camilerin ve oralarda yetişen mühim şahsiyetlerin, cami merkezli yaşamın kıymeti çok daha iyi anlaşılacaktır.

İnanmış gönülleri bir araya toplayan camilerimizin en küçük yerleşim yerlerinde bile varlığını sürdürüyor olması, toplumlar için arz ettiği son derece kritik önemden kaynaklanmaktadır. Öyle ki, yerine başka bir şey ikâme edilememektedir. Camilerimiz zor zamanlarımızın, bekâ sorunuyla karşı karşıya kaldığımız durumlarda da Kur’an’ın öğretileriyle birbirimize sarıldığımız, birbirimizden güç aldığımız, birbirimize cesaret verdiğimiz mekânlar olmuştur. Yakın tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ münasebetiyle geçmişten bugüne cami ve mescitlerimizde görev îfâ eden cami görevlilerimiz; camilere hizmet eden ve camilerin inşâsında, îmârında görev alan ve bugün hayatta olmayanlara Allah Teâlâ rahmet, hayatta olanlara sağlık âfiyet lütfeylesin. Yüce Mevlâ’mız, camilerimizin birlikteliğimizin teminatı olmasını dâim eylesin. Birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza eylesin. Dinimizi, devletimizi kâim eylesin. Devletimizin ve milletimizin bekâsına yönelen her türlü tehdit, saldırı, hile ve tuzakları şer odaklarının başlarına tebdîl eylesin.

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ülkemize, milletimize ve İslâm âlemine hayırlar getirmesi temennî ve niyâz ediyorum.

Diğer yazıları için tıklayınız…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03 Ekim 2018, 09:53 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar