MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU -
“Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi”

cemaatle namaz

Diğer Yazıları için tıklayınız…

Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi

Özel manada kul olma şerefine mazhar kılınan insan, yaratıcısını tanımak, ona minnet ve şükran duygularını bildirmekle mükellef kılınmıştır. Kullukta şükrün ifadesi, iman etmek ve ibadetlerle meşgul olmaktır. Allah’ı tanıyan ve ona gönül bağıyla bağlanan kimsenin bu durumunu test eden en önemli görev namazdır. Bütün peygamberler ümmetlerine bu hassasiyetin bilincini aşılamakla görevlendirilmiştir.

İnsan anılmaya değer bir varlık olduğu andan itibaren inancın en büyük göstergesi olan namaz, imanla taahhüt edilen hususların davranış boyutuna aktarıldığı, yaşamın kendisine göre şekillendirildiği bir ibadet olmuştur. Hz. Peygamber (sav)’in yerine getirmekle yükümlü tutulduğu ilk ibadet olma özelliği taşıyan namaz, günde beş vakitlik meşruiyetle müminlerin miracı ilan edilmiş böylece günlük etkinliklerin merkezine yerleştirilmesi gerektiğine işaret edilmiştir.

Varlığın gerçek sahibini hatırlayarak anmayı böylece olumsuzluklardan arınarak hayatı disiplin altına almayı öngören namazın, liyakat sahibi bir kimsenin imamlığında cemaat halinde kılınması, Allah Resulünün uygulamalarında geniş yer bulmuş, titizlikle takip edilmiştir. Öyle ki, namazlarını münferit kılan bir aradaki üç kişi şeytan kuşatması altında bulunmak gibi ağır bir ifadeye muhatap kılınmıştır. Belli bazı hareketlerin eşliğinde Yüce Yaratanın tazim edilmesi esasına dayanan namazın, birlik ve beraberliğin, kardeşlik ve ünsiyetin temsil edildiği bir toplulukla camilerde yerine getirilmesindeki zorunluluk, Kur’an’ın da işaret ettiği önemli bir husustur.

Cemaatle namaz, müminlerin kaynaşma, dayanışma ve güç birliğiyle hareket etme bilincini geliştirmesi ve pekiştirmesi nedeniyle risaletin başlangıcında müşrikler, müminlerin Kabe’de cemaatle namaz kılmalarına engel olmuşlardır. Ehemmiyetine binaen hicretten sonra özgürlük ortamıyla birlikte Allah Resulünün öncülüğünde ilk iş olarak, sonradan Mescid-i Nebevi diye anılacak olan mescit inşa edilmiş, namazlar Hz. Peygamber (sav)’in imamlığında burada kılınmaya başlamıştır. Vakit namazlarında peygamber mescidine gidemeyecek olanların cemaat sevabını kazanmaları için mahallelerde mescitler inşa edilmiş ve buralara namazları kıldıracak imamlar tayin edilmiştir.

Vakit namazlarını cemaatle kılmanın bağlayıcılığı hususundaki hükme dair; Müslümanların hepsinin yapması gerektiği veya onlardan bir kısmının yerine getirmesinin yeterli olacağı yahut Allah Resulünün çok güçlü ve süreklilik arz eden uygulaması olduğu gibi birçok farklı görüş olsa da namazları camide cemaatle kılmanın İslam’ın sembollerinden biri olduğu bu nedenle büyük sevaba vesile olduğu, camilerin cemaatsiz bırakılmasının ve meşru mazeret olmaksızın cemaatin terk edilmesinin caiz olmayacağı hususunda görüş birliği vardır. O nedenle bir müslüman için hastalık, yaşlılık, rahatsızlık veren kötü koku, can, mal ve namus korkusu, olumsuz hava şartları, yoğun meşguliyet gibi yaşamı zorlaştıran ve yaşam alanını daraltan hususların dışında hiçbir sebebin cemaate katılmaya engel teşkil etmeyeceği İslam Bilginleri arasında genel kabul görmüştür.

Toplumun birlik ve beraberliği, yardımlaşma ve dayanışması, huzur ve refahı gibi birçok kazanımın elde edilmesine matuf cemaatle namaz kılmanın devamı ve istikrarı için namaz öncesi ve sonrasının her bir aşaması namaz esnasındaki fazilete ortak edilmiştir. İyi bir abdestten sonra yolu adımlayarak camiye ulaşmanın bir sevapla ve bir günahın silinmesiyle iki defa ödüllendirilmesi, camide namazı beklemeye namaz kılma sevabıyla karşılık verilmesi, cami içerisinde abdestini bozmadan kaldığı sürece bu ameliyenin sahibi için meleklerin dua etmeleri; namazları camilerde cemaatle kılmanın güçlü bir şekilde teşvik edildiğini göstermektedir. Bir başkasıyla kılınan namaz tek başına kılınan namazdan iki kişiyle kılınan namaz da bir kişiyle kılınan namazdan çok daha üstün sayılması yani cemaat sayısının artmasına göre mükâfatın çoğalması; camide, evde, iş yerinde nezih olan diğer mekanlarda namazların cemaatle kılınması gerektiğine ve münferit davranılmasına zorunlu haller dışında müsaade edilmediğine işaret etmektedir.

Mümin kadınların başörtülerini örtünüp dış elbiselerini giyinerek peygamber (sav)’in arkasında sabah namazına iştirak ettiklerine, Cuma, bayram ve diğer vakit namazlarını camide cemaatle kıldıklarına dair tarihi hakikatler; namazların cemaatle kılınması konusunda erkekle kadın arasında bir fark bulunmadığını göstermekte, birlikte namaz kılma eğitiminden elde edilen kolektif kazanımdan herkesin faydalanması gerektiğine işaret etmektedir. Namaz vaktini duyurmak için ezan okuma, namazı ilk vaktinde kılmak için ilk safta yer alma gibi Allah Resulü (sav)’in uygulamaları ve cemaatle namaza teşvik sadedindeki ifadeleri; teslimiyetin en güzel ifadesi olan namaza gösterilen hassasiyetin tezahürü olması bakımından cemaatle namazın ahlak kalitesinin yükseltilmesindeki yerini, ahiretteki ilahi iltifat ve mükafatın büyüklüğünü göstermektedir. Özellikle cuma ve bayram namazlarının cemaatle ve namazgâhta kılınma zorunluluğu; inanç sisteminin özünü teşkil eden tevhidin, ibadetlerin de temel unsuru haline getirilmesi ve toplumu oluşturan fertlerin bedeninde, ruhunda ve fikrinde bu anlayışın hakim kılınmasına yönelik olduğu anlaşılmaktadır. Âlimlerin birçoğunun bir camide bir vakit namazı için ikinci bir cemaat oluşturulmasına cevaz vermemesinin nedeni de bu tevhit anlayışının ortadan kalkmasını ve tefrikanın Müslümanlar arasında yayılmasını engellemek içindir.

İmamlık, safların teşkili, imama uyanların faklı durumları, namaz esnasındaki tereddütler, farklı mezhep mensuplarının cemaatteki durumları, yaşlıların, hastaların, işi olanların durumlarını gözetmek, gibi namazın sıhhatine ve niteliğine ilişkin yaşanmış ve yaşanması muhtemel hususlarda fıkıhçılar tarafından oluşturulmuş zengin külliyat, camide cemaate iştirakin kadın erkek geç yaşlı hasta sağlıklı… toplumun hepsini ilgilendirdiğinin en güçlü delillerindendir.

Hidayet yollarından ve dinin kusursuzluğunu gösteren unsurlardan biri olan camide cemaatle namaz kılmak, cemaatin rahmet ve bereketinden faydalanmaya, Allah’ın yardım ve desteğini elde etmeye vesile olur, Allah’ın zikrini unutmaya, tevhit inancının zedelenmesine ve şeytanın araya sızmasına engel olur.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Aralık 2015, 18:47 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar