ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
DARÜLACEZENİN KURULUŞU

darulacezenin kurulusu

Ali GÜRSEL
Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni

DARÜLACEZENİN KURULUŞU

1877 Osmanlı Rus savaşı sonrasında göçler başlamış 1877-79 arasında İstanbul’a 400 bine yakın göçmen gelmiş hemen hemen hepsi evsiz barksız hasta vaziyette sokaklarda kalmıştır. Yanlarında kimsesiz, yetim, güçsüz çocuklarda vardır. İstanbul da hayatlarını sürdürebilmek için çoluk çocuk hepsi dilenmeye başlamış, cemiyette huzursuzluk baş göstermiştir.

Bu dilencileri ve başıboş gezen kimseleri bir sanat sahibi yapmak, çocukları dilenmeden kurtarmak, kimsesiz ihtiyarların son ömürlerini huzur içinde geçirmek için Zamanın Padişahı ll. Abdulhamid Han tarafından bir bina yapılıp bunların orada toplanması için bir fikir geliştirilmiştir. Toplum yararına ilk olarak geliştirilen bu fikir ile 72.000 altın tutarındaki bu binanın yapımı için 25 Mart 1306 (6 Nisan 1890) tarihli ferman ile İstanbul Okmeydanı’nda yapımına karar verilmiştir.

Sultan Abdulhamit Han bu kuruluşun ismini Darülaceze olarak belirlemiş ve yapımına katkıda bulunmak için 10.000 altın vererek bağışta bulunmuştur.

Darülacezenin yapımına ise 6 Ekim 1892 tarihinde 21 koyun kurban kesilerek başlanmış, resmi açılışı ise 31 Ocak1896 tarihinde yapılmıştır.

Kimsesiz, aciz, yoksul, yetim, yolda kalmış, güçsüz, ihtiyar, dini, dili, mezhebi ve meşrebi sorulmadan aciz olanların huzur içinde yaşabilecekleri bir mekânın olması cemiyetin huzuru ve toplumun dayanışması ile mümkündür. Bu tür insanlara bakmak zaten insan-ı kâmil olan herkesin asli görevidir.

O günden bu güne toplumumuz bu tür yerlere önemine binaen değer vermiş, bu güne kadar bu müesseseler gelmiş, hayır yapmak isteyen insanların hayır kapıları açık tutulmuştur.

Bu Kurumlar bu gün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Darülaceze ve benzeri kuruluşlarda barınan sakinlerin giyim, barınma, gıda, sağlık ve bakım ihtiyaçları Kurum tarafından karşılanarak 24 saat aralıksız hizmet devam etmektedir. Sakinlerimizin sağlık hizmetleri de gereği gibi devletimiz tarafından verilmektedir.

Bizlere düşen görev bu kurumlara elimizden geldiğince maddi manevi destek olmak, onların yaşayışlarına az da olsa katkıda bulunmaktır. Bu gün güçlüyüz, kuvvetliyiz fakat yarın ne olacağını nereden bilebiliriz? İhtiyacımız yokken ihtiyaçlı duruma düşmeyeceğimizi nereden bilebiliriz? Sağlıklı zamanımızda ikramda bulunalım ki muhtaç olduğumuz zamanda bize yardım elini uzatacak insanlar yanımızda olsun.

Bu gün cemiyette ihtiyaç haline gelen bu kurumları koruyup kollayarak buralarda yaşayan sakinlerin hayatlarını kolaylaştırmak, insan-ı kâmil olarak üzerimize düşen görevi yapmak hayatımızı kolaylaştıracaktır.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Ocak 2015, 22:09 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar