MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN -
“Davet Sorumluluğumuz” konuşuldu

davet sorumlulugumuz eynesil2014

Eynesil Furkan-Der’de “Davet Sorumluluğumuz” konuşuldu

Giresun Eynesil’de faaliyet gösteren Furkan-Der’in her ay düzenli olarak yaptığı aylık seminerleri bu ayki konuğu, “Örnek Bir Nesil İçin Davet Sorumluluğumuz” konusu ile Yakup Döğer idi.

Giresun Eynesil’de faaliyet gösteren Furkan-Der, Aralık ayında, “Örnek Bir Nesil İçin Davet Sorumluluğumuz” konulu seminer için Edremit’ten Yakup Döğer’i davet etti.

Dernek yetkililerinden Sayın Uğur’lunun açılış konuşması ve Kur’an tilavetinin ardından mikrofona Yakup Döğer davet edildi.

Yakup Döğer, öncelikli olarak Müslümanların uzun dönemden beri davete karşı duyarsızlıklarının hakim olduğunu dile getirerek, bu durumun acilen tekrar düzeltilmesi, davet şurunun yeniden inşaa edilmesi gerektiğine değindi.

Yakup Döğer: “Herhangi bir din veya ideoloji, ortaya çıktığı andan itibaren kendi ilkeleri doğrultusunda model kimlikler inşa etmek için belli kurallar belirler. İnsanları da bu ilkeler doğrultusunda hareket etmeye çağırır, belirlediği kurallar çerçevesinde insanların hareket etmesini ister.

Bu tutum şüphesiz ki, geleceğe ilişkin bir beklentiyi, hedefi, ulaşmak istediği bir modeli yakalamak içindir. Çünkü yeryüzünde ne yapılacaksa insanların tasarrufu altında olan yerler dahilinde, insanların eliyle olacaktır.

Tarihte ortaya çıktığı andan itibaren, İslam insanları doğruluğuna inandırmaya çalışmış, bütün insanlığı yeni dinin mensubu olmaya davet etmiştir. İslam son Nebi (a.s.) ile birlikte insanlık tarihi boyunca görülmemiş bir planı uygulamaya koymuştur. Bu plan yeryüzünde yaşayan bütün insanları Müslüman yapmak mücadelesidir, yani yeryüzünde yaşayan kim varsa bu dine davet etmektir. Bu plan doğrultusunda, adaleti, doğruluğu, Salih bir hayatı, saflığı ve güzelliği getirmek, yeryüzüne adaletle hükmetmek için bütün insanlığı harekete geçirmeyi kapsamaktadır.

Gerek beşeri ideolojilerin gerekse ilahi olan yaşam tarzları, kendi müntesiplerini inançlarını yeryüzüne yaymakla mükellef tutar.

Bu din de kendi mensuplarını, en ideal yaşam tarzına iman etmelerinden dolayı, bütün insanlığı da bu dinin ilkelerine iman etmelerini sağlamaları için davetle mükellef kılar. Bu iman edenler için bir görevdir ki, dinin yaşamsal alanda varlığını sürdürebilmesi için zaruret derecesindedir.” diyerek, iman etmenin samimiyetinin davet görevini yerine getirmekle paralel olduğunu dile getirdi.

Sayın Döğer daha sonra:

“Müslümanların bilgi birikimine ve kapasitelerine bakıldığında, olağan üstü bir yapıya sahip oldukları, dinleri hususunda kendilerine gerekli olan her konuyu bildikleri, her Müslüman’ın adeta ayaklı birer kütüphane gibi dolaştığı, davet etme konusunda her türlü donanıma sahip olduğu net olarak görülmektedir. Ama buna rağmen vurdumduymazlık denebilecek derecede İslami Davetin gereği gibi yerine getirilememesinin mutlaka sorgulanması gereken bir yanı olmalıdır. Nerde bir sorun varda, bugün bunca davetçinin varlığında, insanlar İslam’a azim bir gayretle gereği gibi davet edilemiyor? diyerek genel bir öz eleştiri yaptı.

Konuyla ilgili ayetlerin ve hadislerinde kısaca değinildiği seminer davet bilincinin tekrar nasıl canlanabileceği ve neler yapabileceğimiz konusunun dile getirilmesinden sonra sona erdi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Aralık 2014, 15:40 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının “Hz. Peygamber ve Çocuk” olduğunu belirten... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar