ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Din Görevlilerine Belgeleri Verildi

vaazkursu2014

Büyük boy fotoğraflar facebook sayfamıza yüklenmiştir…

Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Seminerini Tamamlayan Din Görevlilerine Belgeleri Verildi

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nce 10-27 Kasım 2014 tarihleri arasında üç hafta süreyle  merkez ve mahalle camilerinde görev yapan din görevlilerine yönelik  düzenlenen, “Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu” nu başarı ile tamamlayan görevlilere belgeleri verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hizmet İçi Eğitim Kursları çerçevesinde; din hizmetlerinin kalitesini artırmak, din görevlilerinin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek, yeni doğan ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte personelin bilgilerini yenilemek ve vaaz sunma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen, “Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu”na, Vakfıkebir İlçe Müftülüğü’nde görevli 17 İmam-Hatip katıldı.

İlçe Vaizi Osman Öztürk tarafından Merkez Kur’an Kursunda üç hafta süreyle verilen semineri  tamamlayan din görevlileri, seminer sonunda İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ve İlçe Vaizi Osman Öztürk beraberinde yemekte bir araya geldiler.

Burada kısa bir konuşma yapan Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, yeterli bilgi, beceri ve donanıma sahip, mesleğinde sürekli kendini yenileyen din görevlilerinin, cemaatiyle yüz yüze yapacağı vaaz ve sohbetlerinin, hem görevliler, hem de cemaat açısından çok daha olumlu sonuçları ve yansımaları olacağını belirtti. Din hizmeti verenlerin, toplumda çağın şartlarına göre ortaya çıkacak problemlere çözüm üretebilecek, insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterli bilgi ve bilince sahip olmak zorunda olduğunun altını çizen İlçe Müftüsü Köksal ayrıca, “Gelişme, ki biz bunun adına eğitim diyoruz; beşikten mezara kadar devam eder. Bu anlamda bu eğitim semineri inşaallah faydalı olmuştur. Biz bunu daha da geliştireceğiz. Bulunduğunuz yer başta olmak üzere ihtiyaç oldukça başka yerlerde de inşaallah hizmet edeceksiniz” sözlerine yer verdi.

İlçe Vaizi Osman Öztürk ise, hizmet içi eğitim kurslarının amacının bilgi yüklemek değil, aksine mesleki konularda metot ve sistem geliştirmek amacına yönelik olarak açıldığını vurguladığı konuşmasında, “Sizler zaten belli seviyede bilgi birikimine sahip insanlarsınız. Kurs süresince almış olduğunuz teknik bilgi ve yöntemleri de kullanarak sürekli kendinizi geliştirseniz çok daha etkili ve verimli sunumlar yapabileceksiniz. Çok okuyarak ve okuduklarınızı da cemaatinize sürekli aktarmak suretiyle mesleki gelişiminizi geliştirin. İhlâs, samimiyet, duygu ve heyecan dolu, kendine güven duyan bir yapınız olsun” ifadelerini kullandı.

Seminere katılan din görevlileri de, “Hocamız, güler yüzü, samimiyeti ve ciddiyetiyle bizlere örnek oldu. Mesleki tecrübe ve bilgi birikimini kendine has üslubuyla en güzel şekilde bizlerle paylaşması kursu zevkli hale getirdi. Kendisinden azami ölçüde istifade ettiğimizi düşünüyoruz.  Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde ortak duygu ve düşüncelerini belirttiler.

“Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmet İçi Eğitim Kursu” da din görevlilerine; vaizliğin tarihi gelişimi, vaaz hazırlama, vaazı sunma ve vaazı değerlendirme teknikleri, vaizlerin sık kullandıkları eserlerin olumlu ve olumsuz yönleriyle tanınması, vaaz hazırlama ve sunma yöntem ve teknikleri, Kur’an’da ve muteber hadis kaynaklarındaki mesel ve hikâyeleri vaazlarda etkin kullanma, dinin temel kaynaklarını (Kur’an ve Sünnet) vaazlarda etkin kullanma, ayet ve hadislerin vaaz konusuna uygun olarak yorumlanması, vaazlarda güvenilir tarihi bilgileri kullanma, vaazlarda din alanındaki temel problemlerin toplumun ihtiyaçlarına göre işlenmesi, Vaazlarda görev bölgesindeki örf ve adetlerin dikkate alınması, hedef kitlenin ilgi, ihtiyaç ve seviyesinin tespit edilmesi, vaaz hazırlarken konusuyla ilgili bilimsel veri ve dokümanlardan yararlanma konularında ilke ve metotlar anlatıldı. (Mithat GÜDÜ)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Aralık 2014, 00:30 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar