VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kanal 24’e gündem değerlendirmesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kanal 24’te yayınlanan Ankara temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’un hazırlayıp sunduğu “Ankara Masası”na konuk oldu. Gazeteci Yaşar Taşkın Koç ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu’nun sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son günlerde çokça tartışılan konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez: “Diyanet ilkeleri, prensipleri olan, kurul ve kuralları olan, gelenekleri olan bir müessese. Diyanet kurumunu aynı anda hem AB emretti diye hutbelerden ‘hak din İslam’dır’ ayetini çıkarabilen bir kurum hem de bir taraftan ‘molla rejimi kurmakla’ itham edilen bir kurum olarak değerlendirmek… Üzülerek beyan edeyim, bu, aynı kalemler tarafından, aynı ağızlarla ifade edildi. Aynı hafta içinde bunları tartıştık. Bu tartışmalar ortaya çıkarıyor ki aydınlarımız Diyanet’i de iyi bilmiyor dedi.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, son günlerde gündemde olan ‘Mele’ tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Diyanet, bu dönemde daha bir millet kurumu olacak, bürokratik devlet kurumu görüntüsü olmayacak. Dolayısı ile sivil inisiyatiflere çok önem vereceğiz.” dedi.

Diyanet’in; tarihi boyunca, farklı bölgelerde farklı eğitimler alarak kendisini yetiştiren kalifiye elemanları kendi hizmet kervanına katmayı prensip olarak kabul ettiğini aktaran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Farklı bölgelerde bu insanların bilgi ve birikiminden yararlanmanın hem Diyanet hizmetleri açısından, hem devlet-millet kaynaşması açısından, ülkemizin geleceği barışı açısından lüzumlu gördük. Bunun bir siyaset projesi olarak takdim edilmesi doğru değil.” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kanal 24’te katıldığı programda Mele tartışması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bir haftadır konuşulan konu ne bir siyaset, ne bir güvenlik konusudur. Bu bir Diyanet konusudur. Diyanet’in tarihi boyunca zaman zaman yaptığı, son 5 yılda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üzerinde çalıştığı, olgunlaştırdığı ve lüzum gördüğü, ihtiyaç duyduğu konulardan bir tanesidir.” diye konuştu. 1965 ile 1977 yılları arasında, 12 yıl Mele konusunun tartışıldığını aktaran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Özel yöntemlerle ders alan, kendisini yetiştiren, köylerde kasabalarda vatandaşların verdiği ücretlerle bu görevleri ifa eden insanların, Diyanet kadrolarına alınması konusu 12 yıl tartışılmıştır. 12 yıl tartışmadan sonra hem Meclis’te hem Senato’da tartışılmış, kabul edilmiş ve 14 bin eleman alınmıştır o zaman.” dedi.

Bu tartışmaların, bazı hakikatleri de ortaya çıkardığına işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, toplumun realitelerinin iyi bilinmediğini söyledi. Konunun, sözlük seviyesinde bile kelimeleri birbirine karıştırarak tartışıldığını dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Cern ile ilişki kuruldu. Elin adamı yüz yılın deneylerini yaparken biz nelerle uğraşıyoruz. Evet, gerçekten doğru bu. Ama kendi ülkesinin en basit realitesinin farkında olmayan, sosyal olarak bu konuları araştırmaktan aciz olan toplumlar gerçekten o yüz yılın deneylerini de yapamazlar. Bir ilgisi var ama bu açıdan ilgisi var.” şeklinde konuştu.

Bin yıllık geçmişi olan Diyanet kurumunun da tanınmadığını vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Diyanet ilkeleri, prensipleri olan, kurul ve kuralları olan, gelenekleri olan bir müessese. Diyanet kurumunu aynı anda hem AB emretti diye hutbelerden ‘hak din İslam’dır’ ayetini çıkarabilen bir kurum hem de bir taraftan ‘molla rejimi kurmakla’ itham edilen bir kurum olarak değerlendirmek… Üzülerek beyan edeyim, bu, aynı kalemler tarafından, aynı ağızlarla ifade edildi. Aynı hafta içinde bunları tartıştık. Bu tartışmalar ortaya çıkarıyor ki aydınlarımız Diyanet’i de iyi bilmiyor.” dedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dine ya da millete karşı bir yanlışlık yapıldığı zaman Diyanet’in kendi iç mekanizmasının onu derhal düzelttiğini kaydetti.

“DİYANET, HASSASİYETLER ÇELİŞTİĞİNDE DİNİN VE MİLLETİN YANINDA YER ALMIŞTIR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, İslam’ın hassasiyetleri, milletin bugüne getirdiği ortak hassasiyetler ve devletin hassasiyetleri üzerine kurulduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti: “Zaman zaman bu hassasiyetler arasında çatışma olduğu zaman Diyanet’in zor durumda kaldığını söylemek mümkün. Bu hassasiyetler çeliştiği zaman tarih bize gösteriyor ki Diyanet, dinin ve milletin yanında yer alarak devletini bu konuda ikna etmeye çalışmıştır. Herhangi bir sorun çıkarmamıştır ama devletin ve dinin hassasiyetlerinin yanında yer alarak devletin bekasını da burada görerek ve devletini bu yanlışlıklardan koruyan bir kurum ve müessese olmuştur. Camilerde Türkçe ibadet başlayacağı zaman bunu böyle yapmıştır. Türkçe ezan başladığı zaman böyle yapmıştır. Camilere sıra-sandalye konulmak istendiğinde bu böyle olmuştur. Diyanet’in din-devlet ve millet arasındaki bu ilişkide dinin ve milletin yanında yer alarak devletini düzeltme çabasını biz Türkiye’nin en zor zamanlarında, ihtilal zamanlarında bile görüyoruz. Bu arşivlerimizde açık olarak ortaya çıkıyor.”

“DİYANET BU DÖNEMDE DAHA BİR MİLLET KURUMU OLACAK, DEVLET KURUMU GÖRÜNTÜSÜ OLMAYACAK”

Diyanet’in, bu dönemde, ‘daha bir millet kurumu’ olacağını; bürokratik bir devlet kurumu görüntüsü olmayacağını aktaran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Dolayısı ile biz sivil insiyatiflere çok önem vereceğiz.” dedi.

Din hizmetinin, tabiatı itibariyle sivil bir hizmet olduğunu vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Devlet, bu hizmeti yürütenlerin özlük haklarını veriyor olabilir. Devlet, bu hizmeti yürütenlerin özlük haklarını yürütüyor diye, mihrapta namaz kıldıran insan devlet adına hareket etmiyor. Yani devlet namaz kıldırmıyor orada. Bu, bir toplumsal hizmettir. Toplumsal bir hizmetin yerine getirilmesi için devlet yardımcı oluyor. Dolayısı ile bu dönemde bunun üzerinde çok daha fazla duracağız. Tarih boyunca getirdiği bu hassasiyetler dengesinde, Diyanet’in daha bir sivil inisiyatif ile iç içe daha bir millet kurumu olması için zaten tarihinde var olan bu yönünün öne çıkması için büyük çaba içerisinde olacağım.” diye konuştu.

“DİYANET’İ BİR TEZGAH İÇİNDE GÖSTERMEK, TÜRK AYDININA YAKIŞMIYOR”

İslam’a göre, dinin kutsal ama dini kurumların kutsal olmadığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Dini kurumlar dinin otoritesi değildir. Biz ruhban sınıfı değiliz. Bizim binlerce hizmet kusurumuz var. O hizmet kusurlarımızı eleştiren herkese teşekkür ederiz. Ancak eleştiriden öteye geçerek, Diyanet’i bir taraftan siyasi mekanizmaların oyuncağı gibi göstermek, uluslararası siyaset mühendisliklerinin gereklerini yerine getiren bir kurum olarak göstermek, bir taraftan tırnak içinde söylüyorum, “molla rejimi” kurmakla itham etmek, bir oyun içerisinde bir tezgah içerisinde göstermek, hiçbir Türk aydınına yakışmıyor. Bunlar üzücü şeyler.” diye ifade etti.

“KENDİSİNİ YETİŞTİRENLERİ BU KEVRANIN İÇİNE KATMAK, HİZMETİN KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN GEREKLİ”

Diyanet’in, tarihi boyunca, farklı bölgelerde farklı eğitimler alarak kendisini yetiştiren kalifiye elemanları kendi hizmet kervanına katmayı prensip olarak kabul ettiğini aktaran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti: “Bu, tarihi boyunca vardır. Belki son 10-15 yılda bu olmamıştır, ancak zannediyorum 1998 yılında bir 450 kadromuz daha oldu. Orada başkanımız ile birlikte Iğdır’ı ziyaret ettiğimizde vatandaşlarımızın talebi üzerine bu alımda da Caferi vatandaşlarımızın ihtiyaçları gözönünde bulundurulmuştur. Dolayısı ile çeşitli ihtiyaçlar dikkate alınarak, özel eğitimler alan, kendisini yetiştiren bir takım insanları istisnai bir yöntemle bu kervanın içine katmayı biz kendi hizmetlerimizin kalitesini yükseltmek açısından gerek görüyoruz. Bir kural vardır, bir de istisna vardır. Hedefimiz, 2020’li yıllarda her mihrapta görev yapan insanın ilahiyat fakültesi mezunu olması. Hatta ulu camilerde, doktorasını yapmış elemanların görev yapmasını hedefliyoruz. Ancak bunları yaparken her bölgenin farklı ihtiyaçlarını biz biliyoruz. Ve bir takım insanların özel yöntemlerle kendilerini yetiştirdiklerini, gerçekten bilge şahsiyet haline geldiklerini, kitaplar yazdıklarını biliyoruz. Onların ötekileştirdiğimiz bir kelime üzerinden aşağılanmasına gönlüm razı olmaz. Bunlar içerisinde ülkemizin değeri diyebileceğimiz çok kıymetli insanlar var. O insanlar kendi bölgelerinde veya farklı yerlerde… Bu kişiler sadece bir bölgede de değil. Mesela, Ankara’da ilahiyat fakültesinde master, doktora yapan arkadaşlarımızın bir kısmı cumartesi günü gidiyor, böyle bir ders halkasında, böyle bir insandan ders alıyor. İstanbul’da böyledir bu. İzmir’de belki vardı bu gibi insanlar. Dolayısı ile bu tür insanların ihtiyaç ve taleplerini dikkate aldık.”

“BU KİŞİLERİN BİLGİ VE BİRİKİMİNDEN YARARLANMAK DEVLET-MİLLET KAYNAŞMASI AÇISINDAN LÜZUMLU”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, farklı bölgelerde, bu kişilerin bilgi ve birikimlerinden yararlanmanın, hem Diyanet hizmetleri, hem devlet-millet kaynaşması, ülkenin geleceği barışı açısından lüzumlu gördüklerini söyledi. Bunun bir siyaset projesi olarak takdim edilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Elbette burada yaptığımız işler, neticede bir siyaset kurumu tarafından imzalanıyor. İnsiyatifi siyaset kurumu da alıyor. Ama bunun olgunlaşması, bunun kararı Diyanet kurumunun ittifakla, üzerinde düşünerek verdiği bir karardır. Ya da bir güvenlik gibi göstermek, bir rüşvet gibi takdim etmek son derece üzücü.” dedi.

“DİYANET’İ BU ALANLARDAKİ SİVİL İNİSİYATİFLERİN BİR ALTERNATİFİ GİBİ GÖSTERMEK YAPILACAK EN BÜYÜK HAKSIZLIK”

Prof. Dr. Mehmet Görmez, dile getirdiği “Bürokratik devlet kurumu görüntüsü olmayacak’ sözleriyle ilgili bir soru üzerine, Türkiye’de bütün camilerin halk tarafından yapıldığını, bu camilerin idamesini sağlayan cami dernekleri bulunduğunu söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları ifade etti:

“Halkla diyanet ilişkisine bakıldığında, Diyanet kurumunun zaten kuru, bürokratik bir devlet kurumu gibi göstermek yok. Zaman zaman, Diyanet’i bu alanlardaki bütün sivil inisiyatiflerin bir alternatifi gibi göstermek, hatta tırnak içinde söylüyorum, ‘onların şerrinden milletimizi emin kılmak için görevlendirilmiş bir kurum’ olarak göstermek bu kuruma yapılacak en büyük haksızlıklardan bir tanesi. Zaman zaman bu görevin verilmeye çalışıldığı, bizim arşivleri açtığımızda da bu görülüyor Ancak bilakis bu dönemde, yahut 10 yıldır, daha önceki başkanımız ile birlikte, bu alanlardaki sivil inisiyatiflerle iç içe eğer varsa onların yanlışlıkları, onları da düzelterek, onlarla konuşarak, Diyanet’in büyük birikimini, rehberliğini onlara sunarak ama tepeden bakmayarak, ötekileştirmeyerek, tırnak içerisinde ‘mele’ yahut ‘molla’ diyerek bir köşeye atmadan, tahkir etmeden, hakaret etmeden, onu yanına alarak, onun birikiminden yararlanarak, onunla konuşarak…”

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ


Alıntı: diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Aralık 2011, 23:58 tarihinde Genel, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar