VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Giresun’da Hira Nur Kız Kur’an Kursu’nun açılışını yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Giresun’da Hira Nur Kız Kur’an Kursu’nun açılışını yaptı

giresun hiranur kiz kuran kursu1

Hira Nur Kız Kur’an Kursu’nun açılışını yapmak üzere Giresun’a giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, açılış programından önce Vali Hasan Karahan ve Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret etti.

Resmi temaslarının ardından Giresun Üniversitesi Camii inşaatında incelemelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hira Nur Kız Kur’an Kursu’nun açılış programına katılmak üzere Giresun’un Bulancak ilçesine hareket etti.

Yapımı üç yılda tamamlanan ve aynı zamanda hafızlık eğitimi de verecek olan 100 öğrenci kapasiteli Kur’an Kursu’nun açılışında konuşan Başkan Görmez, Kur’an’ın insanlığın yolunu aydınlatan yüce kitap olduğunu belirterek, yüce kitabın öğretildiği Kur’an kursunun açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kur’an’daki ‘Ben bu kitabı seçkin kullarıma miras olarak bıraktım’ ayetinden yola çıkarak ümmetin üç sınıfa ayrıldığını kaydeden Başkan Görmez, “Kur’an, seçkin ve seçilmiş olan ümmeti üç gruba ayırıyor. Bunlardan birincisi, kendisine yazık edenler, kendisine zulmedenlerdir. İkinci grup, orta yolu takip edenler, zaman zaman kendisine yazık etse de iyilik yapanlar. Son olarak ise hayırda yarışanlardır. İşte biz bu gün hayırda ve iyilikte yarışanlarla birlikte bu müessesenin açılışını gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Seçkin ümmete miras bırakılan yüce kitabın anlaşılması ve hayat içinde tatbik edilmesinin önemine işaret eden Başkan Görmez, şu hususlara değindi;

“Kur’an’a bakarak kendimizi sorgulamalıyız…”

Yüce kitap Kur’an’a değer vermeliyiz. Sadece nazmına değil onun bize getirdiği mesaja, taşıdığı manaya, bize bildirdiği hakka, hakikate, ahlaka, adalete değer vereceğiz. O’na bakarak kendimizi sorgulamalıyız. Yaratıcıyla olan ilişkilerimizi ona bakarak gözden geçireceğiz. Evlat olarak ana babamıza olan davranışlarımızı, eş olarak iyi bir eş olup olmadığımızı, iyi bir anne baba, dost, arkadaş, komşu olup olmadığımızı ona bakarak ölçeceğiz ve değerlendireceğiz. Bunu ölçmenin yolu ise bize miras bırakılan o büyük kitaba bakarak kendimizi sorgulamaktan geçiyor.

“Kur’an, insanlığın yolunu aydınlatan bir kitaptır…”

Biz öyle bir kitabın müminleriyiz ki, o kitap geldi bütün insanlığı değiştirdi. Geldi ve çölde yaşayan bedevi insanlardan yeryüzüne örnek medeni bir toplum oluşturdu. Sadece Müslümanlar için değil, bütün insanlık için önemli bir kitaptır. O kitap sadece bize değil, bütün alemlere rahmet olarak geldi ve bütün insanlıkta bir ufuk sıçraması meydana getirdi. Bugün o kitaba inanmayan toplumlar da o kitabın açtığı ışıkta yürümeye devam ediyorlar. O kitabın karanlıkları aydınlatması olmasaydı insanlık karanlıkta kalırdı. O yüce kitabın ışığına insanlık hala muhtaçtır.

“Bir kitap düşünün ki, söze ‘Namaz kıl, oruç tut’ diye değil, ‘Oku’ diye başlıyor…”

Düşünün ki bir kitap ‘namaz kıl, oruç tut’ diye başlamıyor. Bir kitap düşünün ki, ‘iyi olun’ diye başlamıyor. Bütün iyiliklerin kaynağı olan bir kelime ile ‘oku’ diye başlıyor. Sadece ‘oku’ demiyor, ‘seni yaratan rabbini anarak oku’ diyor. Bize kalemden söz ederek söze başlıyor, bize bilmediğimizi öğrettiğini ifade ederek söze başlıyor. Bu ilk ayetler hiranur mağarasında nazil oldu. Bugün açılışını yaptığımız kursun adı da ‘hiranur’ bu anlamda da çok yerinde bir isim olmuş. Allah bu kursta zihinleri aydınlanan genç kızlarımızla ülkemizin aydınlanmasını nasip etsin. Allah evlerimizden Kur’an’ın nurunu eksik etmesin.

“Kur’an’ı sadece okumak değil, anlamak ve hayata taşımak gerekir…”

İçinde Kur’an okunmayan evler harabe mezarlar gibidir. Evlerimizi harabeye dönüştürmeyelim. Evlerimizi imar edelim, mamur edelim. Evlerimizin harabeye dönüşmemesi için orada Kur’an okunması gerekir. Evlerinizi Kur’ansız bırakmayın. Gözünüzün nuru, kalbinizin süruru yavrularınızı Kur’ansız bırakmayın. Kur’an’la büyütün onları. Kur’an’ı sadece okumak değil, anlamak ta gerekiyor, sadece anlamak değil, hayatla buluşturmak ta gerekiyor. O kitap dirilere hayat vermek için gelen bir kitaptır.

“İlimde kadın erkek ayrımcılığı İslam’ın reddettiği bir cahiliye anlayışıdır…”

İlim kadına da erkeğe de farzdır. Kadın erkek ayrımı yapmak İslam’ın reddettiği bir cahiliye anlayışıdır. İlimde ayrımcılık olmaz. İlim kadına da erkeğe de farzdır. Kadın erkek ayrımcılığı ilimde de diğer alanlarda da İslam’ın hoş görmediği bir cahiliye anlayışıdır. Kızlarımızı ilmin aydınlığında büyütmek, geleceğin bilge anneleri olarak nesilleri onlara emanet etmek çok daha önemlidir. Peygamberimiz Medine’yi açık bir üniversiteye dönüştürdü. Bizler de evlerimizi birer okula dönüştürmeliyiz.
Açılışın ardından Başkan Görmez, bölgede görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Kasım 2013, 21:05 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar