VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Diyanet İşleri Başkanı Görmez ilçe müftüleri ile buluştu

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ilçe müftüleri ile buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığı, ülke genelinde görev yapan ilçe müftülerini Antalya’da bir araya getirdi. 26 Aralık’ta başlayan ve dört gün sürecek olan seminere Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, seminerde yaptığı konuşmada Suriye’de yaşanan insanlık dramına işaret ederek, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından dün başlatılan insani yardım kampanyası hakkında bilgi verdi.

“Suriyeli kardeşlerimize yardım etmek, hem insani hem de İslami görevimiz”

“Suriye’deki kardeşlerimize yardım Cuma’sı” adı altında Cuma namazı sonrası tüm camilerden yardım toplanacağını söyleyen Başkan Görmez, Suriye’de iki yıldır devam eden ve insanlık dramına dönüşen iç çatışmalarda açlıktan ölümlerin başladığını belirterek “Sebepleri ne olursa olsun bugün bütün insanlığın Suriye’deki durum hakkında sonuçlara bakması lazım.” dedi.

Kampanyanın iki ateş arasında kalmış sivil halka yönelik bir insani yardım kampanyası olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Suriye’de zulüm altında kalan kardeşlerimiz bizim 5-6 asır birlikte yaşadığımız, aynı inancı, aynı tarihi paylaştığımız akrabalık ilişkilerimiz olan kardeşlerimizdir. Onlara yardım elini uzatmak hem insani hem de İslami görevimizdir. Suriye’de bir insan ölüyor dünyada bütün insanlık ölüyor. Bütün insanlığı rehin olmaktan kurtarmanın yolu mazluma yardımcı olmaktır. Mazlumun dili, dini, meşrebi, mezhebi, görüşü sorulmaz.” diye konuştu.

“Yeni bir müftülük yapılanması şart”

Seminerde ülke genelinden 840 ilçe müftüsünün ilk kez bir araya geldiğini kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, heyetin sadece buluşmasının bile bir bereket olduğunu belirterek bu bereketli buluşmaların ardından müftülerin görev yerlerine bir eylem planı ile dönmeleri gerektiğini vurguladı.

Ülkenin, İslam’ın ve insanlığın içinden geçtiği süreç dikkate alındığında mevcut müftülük tarzı ve yönetimi ile devam edilmemesi gerektiğini dile getiren Başkan Görmez, bütünüyle muhasebesi yapılmış, üzerinde düşünülmüş yeni bir müftülük yapılanması ile yola devam etmenin artık kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:
“Öncelikle şehrin manevi hayatına hizmet edecek bir üst istişare kurulu oluşturulmalı”

“Önce şehrin manevi idaresini, manevi hayatını ayağa kaldırmak konusunda müftülerimizin bir koordinasyon görevi üstlenmesi lazım. Bundan kastım, müftülerimizin şehrin manevi hayatını teşhis, tespit ve görülen eksikliklerin tedavisine başlamadan önce kendi başkanlığında şehrin manevi hayatını yönetecek bir üst kurul oluşturması gerekliliğidir. Vaiz, vaize, din görevlileri, STK’lar, İlahiyat fakültesi hocaları, İmam Hatip Lisesi müdürü, meslek dersleri hocaları ve din dersi hocalarından oluşan ve şehrin manevi hayatına hizmet edecek bir üst istişare kurulunu o ilçedeki ve ildeki müftümüzün oluşturması gerekiyor.”“Şehrin manevi hayatının önündeki bütün engeller tespit edilmeli”

İkinci adımın da şehrin manevi hayatının önündeki bütün engellerin tespit edilmesi olduğunu dile getiren Başkan Görmez, engeller tespit edilmediği takdirde şehrin eğitim ve irşat faaliyetlerinin de koordine edilemeyeceğini vurguladı. Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Bulunduğunuz görev yerinde aile hayatı ne durumda, boşanma oranları nedir, kaç sokak çocuğu var, uyuşturucu ve alkol tüketimi ne oranda, Sabah namazına kaç insanımız geliyor, bunlardan kaçı genç? Hastanede yatan hastalardan hapishanede yatan mahkûmlara kadar o şehrin toplum hayatına dair tüm bilgileri elimizde bilimsel olarak istatistiksel rakamlarla bulundurmalıyız. Bilimsel olarak o şehrin manevi hayatını teşhis etmeden tedaviye başlayamayız.”

“Uzun vadeli bir programlama yapılmalı”

Bu teşhis ve tespitlerin ardından plan ve program aşamasına geçilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Görmez, “Müftülerimizin mevcut duruma bakarak görev süresi boyunca yapacaklarını programlaması lazım. Faaliyetlerinden, etkinliklerine hutbe ve vaaz konularından çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik irşat hizmetlerine kadar uzun vadeli bir programlama yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

29 Aralık Cumartesi günü genel değerlendirme ile son bulacak seminere ayrıca Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz ve Dr. Ekrem Keleş de katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

diyanet.gov.tr

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 31 Aralık 2012, 22:42 tarihinde Genel, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar