VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Diyanet Radyo 88.4 yayın hayatına başladı…

dradyob

Diyanet Radyo Ramazan’ın ilk sahuruyla birlikte yayın hayatına başladı. Ankara’da 88.4 frekansıyla yayın yapan Diyanet Radyo dün gece 04.00’da ilk yayınını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in stüdyoda okuduğu aşr-ı şerif ile gerçekleştirdi.

Türkiye’nin 25 ilinde 24 saat yayın yapacak olan Diyanet Radyo’nun ilk konuğu Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez oldu. Gece saatler 04.00’ü gösterdiğinde mikrofon başına geçen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bugün Diyanet İşleri Başkanlığımızın başlattığı radyonun ilk yayınını sizlerle paylaşıyoruz. Yüce Rabbimizin hayırlara vesile kılmasını, dini mübin-i İslam’ın hakka ve hakikate uygun olarak anlatılmasına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Radyomuz çok güzel bir sloganla yola koyuluyor. “Biz de sizi dinliyoruz”. Sadece siz bizi dinlemeyeceksiniz. Biz de sizi dinleyeceğiz. Bu radyo inşallah sizin de sesiniz olacak. Trafikteyken, ailenizle otururken, inşallah bu radyodan duyacağınız ses yeryüzünde barışın, adaletin, huzurun, kardeşliğin tesisine güç ve kuvvet verecektir diye inanıyorum.” dedi.

Diyanet Radyo mikrofonlarından 15 dakika halka seslenen Başkan Görmez, 1950 yılında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki’nin Ankara radyosundan ilk defa Kur’an’ı Kerim okuduğunu ifade ederek, “Bir ilahi tecellidir ki bugün biz bu yayını merhum Ahmet Hamdi Akseki ismini alan Diyanet İşleri Başkanlığımızın yanı başında yapılan büyük caminin altından yapıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız, Akseki ismiyle bilinen camimizin altından bu sefer kendisine ait olan ve her gün 24 saat sizlere yönelik yayın yapacak olan, dini mübin-i İslam’ın güzelliklerini, İslam’ın bilinmeyen yönlerini en güzel bir şekilde anlatılmasına vesile olacak, 24 saati sizlerle paylaşacak olan bir radyonun yayını başlamış oluyor” dedi.

Diyanet Radyo’nun bu ilk yayınında konuşan Başkan Görmez şunları söyledi;

“Ne mutlu bizlere ki bir ramazan ayına daha Yüce Rabbimiz bizleri kavuşturdu. Bugün seher vaktinde belki de insanların birçoğunun gaflet uykusuna yattığı bir zamanda radyomuzun sizlere ses vermeye başlamasını Yüce Rabbimizin büyük bir lütfu ve ikramı olduğunu düşünüyoruz. Hz. Davut’un bütün canlı varlıklarla Allah’ı zikreden bir peygamber olduğunu biliyoruz. Bu radyomuzun da diğer birçok yayınlarla birlikte Davut gibi güzel avazını bütün dünyaya, bütün insanlığa yaymasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

“Ramazan her sene bize Yüce Rabbimizden, ötelerden, yücelerden kutlu bir misafir gibi gelir…”

Bize bir mektep olur. Bu mektepte ilahi rahmet vardır, mağfiret vardır, Kur’an vardır. Nasıl ki 14 asır önce Ramazan geldi, bize Kur’an-ı getirdi ve her yıl bize Kur’an-ı yeniden getirir. Ramazan her yıl bize yeni bir ruh getirir. Vatan sathını, bütün İslam coğrafyasını ve hatta bütün kainatı bir mabede dönüştürür, İlahi bir mektep olur. Bu mektepte aynı zamanda iftarın sevinci vardır, teravihin huzuru vardır, sahurun bereketi vardır, sabahın mukabelesi vardır, oruç vardır. Bize her yıl gelen ramazan aynı zamanda kadrimizi yücelten Kadir Gecemizi getirir. Bize kısa bir süre de olsa kendimizi Rabbimize adadığımız itikafları getirir. Bize her sene varlığımızın sadakası olan fıtırı getirir. Bize her sene ramazanın bitiminde inancı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinçle bizi geleceğe taşıyan bayramlarımızı getirir.

Bu sene üzülerek belirtiyoruz özellikle son yıllarda ramazana buruk giriyoruz. Çünkü aynı tarihi, aynı inancı, aynı kültürü paylaştığımız İslam coğrafyasında içlerimizi kanatan, kalplerimizi müteessir kılan çok üzücü hadiseler müşahede ediyoruz. Yanı başımızda Suriye’de, Mısır’da, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de nice Müslüman kardeşlerimiz bizlerle birlikte aynı ramazanın sevincini paylaşma imkanına sahip olamıyorlar. Öncelikle bu ramazanın ilk seherinde doğaların müstecab olduğu bu vakitlerde bizimle ramazan sevincini paylaşamayan bütün Müslüman kardeşlerimize dua edelim. Yüce Rabbimiz bir an önce bütün Müslüman kardeşlerimizi içinde bulundukları zor durumlardan kurtarmasını, ramazanın, bayramın sevincini bizlerle birlikte paylaşmalarını Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

“Ramazan teması ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’…

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz her sene Ramazan için toplum nezdinde bir farkındalık oluşturmak bakımından bir tema işliyoruz. Bu seneki temamız, ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’.

Tarihin en uzun yüzyılı olarak bilinen bu yüzyıl, bir tüketim toplumu üretti. Tüketmek insanlığın nihai amacı haline geldi. Lüks ve israf insanların ihtiyaçları haline geldi. Zaruri ihtiyaçları haline geldi. İnsanlar hoyratça tüketmeye başlattı. Kâinatı ve tabiatı hoyratça kullanıyoruz. Öyle ki, o kadar tüketim toplumu olduk ki, kâinatın dengesini bozmaya başladık. Çevreyi yok ettik. Allah’ın bize ikram ettiği nimetlerin yapısına dahi müdahale etmeye başladık. Böyle olduğu içindir ki insanlar kazançlarında helal haram ayrımına dikkat etmemeye başladı. Ramazan ayı iftar sofralarında, sahur sofralarında bizim bu noktadan kendimizi hesaba çekeceğimiz çok güzel bir ay olacaktır. Hep birlikte öncelikle kazancımızın helal olup olmadığının muhasebesini yapmalıyız. Duaya kalkan ellerimizin haramla beslenmemiş olması gerekir.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ


diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Temmuz 2013, 22:14 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Medya, Son Dakika, Teknoloji, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar