MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
DORTMUND’TAKİ ETKİNLİKLER TRABZON İÇİN BÜYÜK FIRSAT

her yonuyle trabzon almanya

Dortmund’taki etkinlikler Trabzon için büyük fırsat

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Almanya’nın Dortmund kentinde 24-28 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri öncesi değerlendirmelerde bulundu.

BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ DÜNYA İLE PAYLAŞACAĞIZ

Trabzon’un, dokuz yıldır üst üste Ankara’da gerçekleştirilen bu etkinliklerle farkını ortaya koyduğunu kaydeden başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon, son yıllarda Trabzon etkinlikleriyle farkını ortaya koymuş kadim bir şehir. Dünya barışı ve kardeşlik yolunda olan milletimiz ve devletimiz olarak, bu yılki etkinlikleri kardeş şehrimiz olan Almanya’nın Dortmund kentinde gerçekleştirerek aynı mesajı, barışı ve kardeşliği, demokrasiyi ve kültürel zenginliklerimizi tüm dünya ile paylaşmak istedik” dedi.

KARDEŞ KENTİMİZ DORTMUND ETKİNLİKLERİ İSTEDİ

Etkinliklerin Dortmund kentinde düzenlenmesinin sebebini açıklayan Gümrükçüoğlu, “Bugüne kadar dokuz yıl boyunca Ankara’da, 24-28 Mart gibi tarihlerde Trabzon’un kurtuluşu münasebetiyle düzenlenen etkinlikleri, Avrupa’da en çok vatandaşımızın yaşadığı ve diğer milletlerinde katılacağı şekilde Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Dortmund’da yapmaya karar verdik. Dortmund yerel yönetimi, Büyükşehir Belediyesi ve o büyükşehir belediyesinin başkanı Sayın Ullrich Sierau’dan büyük bir destek alıyoruz. 1990 yılından itibaren kardeş şehir uygulamasına gitmeyen Dortmund, Trabzon ile önce proje partnerlikleri gerçekleştirdi. Bu proje partnerliklerinde çok iyi bir iletişim gerçekleştirildi. Oradaki insanlarımızın entegrasyonu, Türkiye’yi ve Doğu Karadeniz’i çok iyi tanımaları bakımından çok olumlu sonuçlar ve mesafeler alındı. Bu gelişmeler üzerine Dortmund Büyükşehir Belediye Meclisi Trabzon ile kardeş şehir olma kararı aldı. Biz de bu kararı inceleyerek, onaylayarak kabul ettik. Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Sierau bizzat Trabzon’a geldi, şehrimizi çok sevdi, tarihin, tabiatın, yeşil ve mavinin harikulade tablosu olan Trabzon’da yaşadı. Bizim misafirimiz olduğu sürece de ilişkilerimiz daha da gelişti. Bizler Avrupa’da, kentimizi, ülkemizi, milletimizi, kültürümüzü tanıtmak için yola çıktığımız da Sayın Sierau bu etkinliklerin kendi şehirlerinden gerçekleştirilmesini talep etti. Bizlere her türlü kolaylığı gösterdiler. Bu bakımdan kendilerine teşekkürü borç biliyorum” ifadelerini kullandı.

MEDENİYETİMİZİN ÖZELLİKLERİNİ TANITACAĞIZ

“Dortmund’da 24-28 Şubat tarihlerinde gerçekleştireceğimiz etkinliklerde Trabzon’un karakteri, yani insan sevgisi ve uygarlık anlayışı ön plana çıkacak” diyen Başkan Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Trabzon’umuzun bu ana özelliklerine, tarihimizin önemli değerlerinin, medeniyetlerinin Trabzon’umuzda bıraktığı eserler, 5 bin yıllık tarih boyunca bu topraklarda hangi devletler kurulmuşsa, onların Trabzon’umuza kazandırdığı tarihi ve mimari eser olan yapıtlar; kültür, edebiyat, spor ve folklor yönünden bir hazine olan zenginliklerimiz sergilenecek. Yani Trabzon’umuz orada medeniyetinin bütün özelliklerini tanıtırken hem dünyaya barış ve kardeşlik mesajlarını verecek, hem de Avrupa’daki evlatlarıyla kucaklaşacak. Bu etkinlikler sayesinde Trabzonlu olsun ya da olmasın Avrupa’daki tüm kardeşlerimize ve oranın yerel halkına kendi kültürümüzü aktarma şansını da elde etmiş olacağız. Tüm bu bakımlardan bizim için son derece önem arz eden Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri için hazırlıklarımızı ciddi şekilde sürdürüyoruz. Avrupa’daki tüm hemşehrilerimizi ve Avrupa’nın yerel halkını bu kucaklaşama davet ediyoruz.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Şubat 2016, 19:32 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar