ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
DÜNYA KİTAP GÜNÜ

aligursel kutuphaneDÜNYA KİTAP GÜNÜ

Her yıl 23 Nisanı içine alan haftada “Dünya Çocuk Kitapları Günü” kutlanmaktadır. Kitap insanların yetişmesinde temel kaynaktır. Bunun için kitap okumayı sevdirmek için çeşitli etkinlikler tertip edilir. Tarihte ilk defa bu etkinlik 1917 yılında Amerika’da başlatılmıştır. Bu teşebbüsü kitap yayıncıları, yazarlar ve aydın insanlar tarafından desteklemiştir.1919 yılında “Çocuk Kitapları Haftası” olarak her yıl kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise 1947 yılından itibaren kutlanmaya başlamıştır.

Kitapların büyülü dünyasında yaşamak bir alışkanlık ister. Onlarla dost olmak gerekir. İnsanların yemek içmek gibi beden ihtiyaçlarının yanında manevi âlemlerini olgunlaştırmak, Dünya ve ahireti anlamak, yaşayış şekillerini ve geleceklerini tasarlamak, huzurlu ve mutlu yaşamak için mutlaka kitaba ihtiyaç vardır.

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

Yüce Allah (cc):

“Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allaha karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.”(1) buyuruyor.

Peygamber efendimize Allah (cc)’ın ilk emri “Oku” olmuştur. İlgili ayetlerde: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak”dan yarattı” “Oku senin Rabbin en cömert olandır. “O kalemle yazmayı öğretendir, insanlara bilmediğini öğretendir.” (2) buyrulur.

Açıkça görüldüğü gibi her bilgi okumakla öğrenilir. Okumak uygar dünyaya bizleri hazırlayarak bilgili ve şuurlu fertler haline getirir. İnsanların doğruyu algılama faktörü kitaplardan geçer. Bilim ve sanatın temeli kitaba dayanır. Kitapların dünyasına bir girdik mi; en güzel öyküleri, romanları, şiirleri okur sonsuz düşlere dalar, hayata bir başka pencereden bakarız. Kitapların olmadığı bir dünya yağmursuz kalan ekili bahçeler gibidir. Kurumaya yüz tutar, başakları olgunlaşmaz ve sarararak yok olup gider. Hâsılı kitap hayattır. Başka insanların düşlerini öğrenme, doğanın gerçekleriyle yüzleşme ve bencilliği yok etmektir. Kitapları seven insanlar diğer tüm canlıları sever. Onların dünyalarında hayale dalar onlarla beraber olur.

Kitaplar bizi aydınlatan, sıkıntılarımızı unutturan, bilmediğimiz şeyleri bize öğreten, görmediğimiz yerler ilgili bizi bilgilendiren, buluşları, düşünceleri, görüşleri öğreten en yakın arkadaşlarımızdır. Kitap sevgisi Hakk’tandır. O’nu sevmek ne güzel bir alışkanlıktır.

Allah (cc):

“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın” buyurmaktadır. Allah’ın kitabına sarılmamızı ve ona sıkı sıkıya bağlı kalmamızı onu sevmemizi ve onun sayesinde kurtuluşa ermemizi bizlere tavsiye ediyor. Dininin ilk emri oku olan bir ümmetin kitap sevgisi olmaz mı? Peki, bizler ne kadar kitap okuyoruz. Kitaplarla ne kadar dost olduğumuzu biliyor muyuz?

Günümüz dünyasında ileri teknoloji ürünü olan dijital kitaplar ve kütüphaneler hiçbir zaman kitap sayfalarına dokunan parmak hışırtısını ve kitap kokusunu asla vermez.

En güzel alışkanlıklardan birisi kitap sevgisidir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza okuyup yazmaya başladıkları zamandan itibaren mutlaka kitap sevgisini aşılamalıyız. Çocuklarımızın hayal güçlerine, düzeylerine uygun kitapları seçmeliyiz. Böyle kitaplar çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak ve onlara üst düzeyde yarar sağlayacaktır.

—//——–

1-Bakara a.2

2-Alak  a.1-2/4-5

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25 Nisan 2014, 09:25 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar