DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
DÜNYA ÜÇ GÜNDÜR; DÜN, BUGÜN VE YARIN…

“Dünya üç gündür; dün, bugün ve yarın. Dün geçti, yarının geleceği belli değil. Öyle ise bugünün kıymetini bil.” (Hasan-ı Basrî)

“Bilmiş ol ki dünyanın tabiatı, önce yaldızlı şeylerle aldatıp sonra helâk etmektir…” (İmam-ı Gazâli)

Rabbimiz, dünya imtihanında bizlere kısa bir ömür takdir etmiştir. Önemli olan, Rabbimizin bir nimeti ve emâneti olan ömrümüzü nasıl geçirdiğimiz, sayılı nefeslerimizi nasıl ve hangi amaçla harcadığımız, ömür sermayemizin her bir ânını, her bir gününü yaratılış ve varlığımızın gayesine uygun olarak kullanıp kullanmadığımızdır.

Beyhude geçirilmiş bir hayata ömür denilemez. Ömür, iyilik ve güzelliklerle geçirilmiş bir hayattır. Ömür, insanî ve ahlâki erdemlerle tezyîn edilmiş bir hayattır. Ömür, emanet ve sorumluluk bilinciyle iman ve sâlih amellerle mamur kılınmış bir hayattır.

Her yılın sonu, yeni bir yılın başlangıcıdır aslında. Unutmayalım ki; ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayr-i meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz.

Yılbaşı kutlaması adı altında düzenlenen eğlence programları, değerlerimiz açısından hiçbir kültürel ve geleneksel temele sahip değildir. Bu bakımdan, Hıristiyan olmayan ülkelerde yılbaşı kutlamaları Batı’nın körü körüne taklit edilmesinin veya Hıristiyan Batı’nın kültür ihracının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Bir taraftan tahrif edilen bir din ve tamamen yabancı bir kültüre ait olan bu âdetin, yüzde 99’unun Müslüman olduğu iddia edilen bir ülkede icrâ edilişine bakın… Bir de, başta ülkemiz üzerinde oynanan hain ve sinsi oyunlar başta olmak üzere, yeryüzünde inanan insanlara yaşattıkları zulüm, işkence, mağduriyet ve mazlûmiyetlere bakın…

Müslümanlara her türlü şiddet ve terör yöntemleriyle saldırılmakta, akla hayale gelmedik işkenceler, zulümler yapılmakta; buna mukabil Müslüman olduğunu söyleyen bir yığın insan, yılbaşı gecesi alemler düzenliyor, sarhoş olup kendinden geçiyor, her türlü melânetin içine balıklama dalıyor. Adeta dünyayı fethetmişlik nâra ve endâmı içinde sabahlara kadar kutlamalar yapılıyor. Ne korkunç, ne hazin manzara…!

Kendi dinini, kültürünü, örf ve adetlerini bir tarafa bırakıp başka milletlere ve dinlere ait kültür ve adetleri alan bir milletin âkıbeti pek parlak değildir. Toplumumuzda kültürel tahribata, kimlik bunalımına yol açtığı, yeni yetişen kuşakları kendi öz değerlerinden ve geleneklerinden koparıp, Batı’nın önce hayat tarzına alıştırdığı, sonra değer ve inanç esaslarına sıcak bakmaya ve giderek onları benimsemeye götürdüğü dikkate alınırsa, yılbaşı kutlaması, Noel ağacı süslemesi, Noel babanın hediye bırakması gibi âdetlerin terk edilerek kendi kültür ve değerlerimizden kaynaklanan alternatif program ve faaliyetlerin yerleşmesine çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Biz Müslümanlar, batı dünyasının bu tür gelenekleri yerine kendi kültürel mirasımızdan, dinî anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerleri, geleneklerimizi, örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalışmalı, kendi kültürel mirasımızdan ve dini anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan öz değerlerimizi daha da iyileştirerek yaşatmaya ve geliştirmeye devam etme gayreti içerisinde olmak mecburiyetindeyiz.

Bizim de, Mevlânâ’mız var.. Yûnus Emre’miz var… Nasreddin hocamız var.. Hacı Bektâşı Veli’miz var… Ahmet Yesevi’miz var… Hacı Bayrâm-ı Velî’miz ve daha niceleri var… Dolayısıyla; Noel babaları onların olsun… Bizdeki bu değerler bizlere yeter de artar bile…

Bu duygu ve düşüncelerle, Milâdi 2018 Yılının;
Milletimiz ve memleketimiz için birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmaya vesile olması temennisiyle; her türlü iç ve dış tehdit ve tehlikelerin bertaraf edildiği, terör ve savaşların olmadığı, ülkelerin işgal edilmediği, çocukların öldürülmediği, açlık ve sefâletin olmadığı, sevgi ve saygının eksik olmadığı, huzurlu bir dünyada birlikte yaşayabileceğimiz, güzel günler ve bereketli ömürler diliyorum…

Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin. Devletimizi, milletimizi her türlü iç ve dış tehdit ve tehlikelerden muhafaza eylesin. Memleketimizin huzurunu, milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Her türlü hile ve tuzaklarını kendi başlarına ilgâ eylesin. Vatanımızın her bir köşesinde canı pahasına görev yapan askerlerimizi, polislerimizi hainlerin kahpe tuzaklarından muhafaza eylesin. Milli ve manevi değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimize Cenâb-ı Hakk rahmet eylesin. Bizleri, şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkan ve onların canlarını feda ederek bizlere emânet ettikleri ulvi değerlerimizi yaşatanlardan eylesin. (Âmîn)
———————————————-
Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum?
Baktım da etrafıma yalnızım, ağladım durdum.

Bir mânâ veremedim, şu Milâdî yıl başına!
Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına!

Çevirdim başımı, nereye ettimse bir nazar.
Gördüm ki, noel için hazır, yer-yer çarşı-pazar.

Haykırmak gelmişti içimden, seslendim millete.
Heyhat! Duyuramadım, ne Âhmed’e ne Mehmed’e.

Ey Âlem-i İslâm’ın baş tacı, büyük Türkiye!
Mukaddesatı unuttun, Avrupa diye diye!

Yurdumu işgal eylemiş, şu garbın safsatası,
Kiminin maymunu var, kiminin “Noel babası!”

Anladım, zaman geçmekte bugün dünden de beter.
Kim bilir? Yarın ne hâle düşecek bu şaşkın beşer.

Kulaklar tıkanmış, gözlere çekilmiş perde.
Nankör adam, fazilet arıyor geçmiş giderde.

İslâm’dır bu vatanın dini, kitabı Kur’an-ı Kerim’dir.
Müslümanın bayramı, Ramazan ve Kurbandır.

Kalamaz bu böyle Fatihin, Yavuzun diyarı,
Noel kutlamada, geçerek Hıristiyanları.

Maziyi düşündüm de, hayran oldum istiklâle,
Ecdadıma söz verdim, varmak için istikbâle.

Çanakkale’de şehitlerim kefensiz yatıyor!..
Sakarya’nın rengi, hâlâ kıpkızıl kan akıyor!.

Şehidlik, gazilik şerefidir Müslümanların.
Düşmanlara alkış tutmak, işidir alçakların.

Şu alçakça yaşayanların aklına yanayım.
Gel ölüm gel, neredesin? Kanımla yıkanayım!

İstemem bu hayatı, Sultan etseler cihanda.
Ölürüm, şerefimle yatarım, toprak altında.

Ya Rab! Hidâyet ver kurtulsun bu millete.
İslâm’a gelsin milletim son versin şu zillete.

(Merhum Mehmet Akif ERSOY)

Doğru Haber61

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 31 Aralık 2017, 16:49 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar