DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
EĞİTİMCİ YAZAR SAİT ÇAMLICA VAKFIKEBİR’DE KONFERANS VERDİ

Video görüntüler için tıklayınız…
(Full HD Kalitesinde İzleyebilirsiniz… Görüntüyü başlattıktan sonra sağ alttaki “Ayarlar” butonundan “Kalite”yi 1080p seçiniz…)

EĞİTİMCİ YAZAR SAİT ÇAMLICA VAKFIKEBİR’DE KONFERANS VERDİ

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nun faaliyetleri kapsamında “Modern Dünyada Çocuklarımız ve Müslüman Aile Kalabilmek” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Eğitimci Yazar Sait Çamlıca katıldı.

İlçe Müftülüğü’nün davetlisi olarak 27 Şubat 2017 Pazartesi günü Vakfıkebir’e gelen Eğitimci Yazar Sait Çamlıca, gün içerisinde öğleden önce Gençlik Merkezi’nde, Gülbaharhatun Anadolu Lisesi Öğrencilerine öğleden sonra ise Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilere ayrı ayrı konferans verdi.

Eğitimci Yazar Sait Çamlıca, aynı gün akşamı saat 18:30’da, İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından organize edilen konferans için Sabri Bahadır Kültür Merkezi’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

Sunuculuğunu İmam Hatip Yusuf Özkul’un yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an Kursu Öğreticisi Halil Küçük’ün Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kısa bir açılış ve selamlama konuşması yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Yüce Allah insanı sorumlu bir varlık kılmıştır. Yani insan, yaptıklarından, söylediklerinden sorumlu kılınmıştır. Muhakkak zerre miktarı iyiliğin ve zerre miktarı kötülüğün karşılığını bulacağı ahiret gününe iman etmekle mükellef kılınmıştır. Orada bir hesap günü var. Bu hesap gününün varlığından ve Allahü Teâla’nın varlığından, birliğinden insanları haberdar etsin, onları bilgilendirsin; azaba karşı uyarsın, mükâfata karşı da müjdelesin diye Yüce Allah peygamberler göndermiştir. Bu gün peygamber olmadığına göre, peygamberin bize bırakmış olduğu mirasa sahip çıkacak nesle ihtiyaç vardır” dedi.

Konferansın Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun faaliyetleri kapsamında büroda görevli personellerce organize edildiğini belirten İlçe Müftüsü Köksal, programda emeği geçenlere, iştirak edenlere ve konuşmacı olarak katılan Eğitimci Yazar Sait Çamlıca’ya teşekkür etti.

Ardından “Modern Dünyada Çocuklarımız ve Müslüman Aile Kalabilmek” konulu konferansını sunmak üzere kürsüye davet edilen Eğitimci Yazar Sait Çamlıca, çocukların eğitim ve yetiştirilmesinde yaşanan problemlere değindi ve çözüm önerilerinde bulundu. Anne-baba ve çocuklar arasındaki ilişkileri,  bu ilişkilerin önemini, topluma yansımalarını örnekleriyle anlatan yazar, sorunun çocuklarda değil zamanı okuyamayan aile büyüklerinde olduğunu belirtti. Anne-babaların çocuklarını iyi bir şekilde yetiştirmeleri için mutlaka kitap okumaları gerektiğini, toplum içinde yapılan birçok hatanın aileden kaynaklandığını ve bunların giderilmesi için ailelerin kültürlü ve eğitimli olmaları gerektiğini örnekleriyle anlatan Eğitimci Yazar Sait Çamlıca, çocukların yetişmelerinde anne-baba ve eğitimciler başta olmak üzere herkesin önemli sorumluluklarının bulunduğunu, çocuklara verilecek sağlıklı eğitimin topluma olumlu yansımalarının olacağını, çocukların eğitimi sürecinde Peygamber Efendimizin metoduyla hareket edilmesi gerektiğini anlattı.

Çamlıca, özetle şunları söyledi: “Biz önce gençleri anlamak zorundayız. Çocuklarımızı sahip çıkmak zorundayız. Nerde hata yaptığımızı sorgulamak zorundayız. Biz televizyon başından, çocuklar bilgisayar başından kalkmıyor. Önce kendinizi sonra evlatlarınızı düzeltmek zorundasınız. Modern çağın tuzaklarından kendini koruyamayan evladını nasıl koruyacak. Çocuklara gençlere evin kapısı asla kapanmamalı. Onlardan daha kıymetli hiçbir şeyimiz yok. Onlara, ‘oğulcuğum, yavrucuğum, canım oğlum, canım kızım’ diye hitap etmek gerekir. Bugün genç olmak 20-30-40 sene önce çocuk olmaktan daha zor. Çünkü bir tuzaktan kurtuluyor ötekine kapılıyorlar. Televizyondan kurtarsan bilgisayar, bilgisayardan kurtarsan cep telefonu. Her yanı tuzaklarla dolu. Gençlerin eline faydalı bir meşguliyet vermezseniz zararlı meşguliyeti onun elinden alamazsınız. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, gençlik ve kültür merkezleri inşa etmek cami inşa etmekten önemli hale geldi. Diğer yandan bayan Kur’an kursları yapmak cami yapmaktan daha önemli oldu. Gençler için alternatif mekânlar üretmek zorundayız. Onun için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Okuma yazma öğrenmediği halde, ipad kullanabilen bir nesil ile karşı karşıyayız. Aileler bu ve benzeri sorunlar üzerine kafa yormalı ve çözüm üretmelidir. Hayatın problemlerine, sıkıntılarına, zorluklarına Kur’an’dan çareler aramak zorundayız.  Evlerimizi İslam’ın yaşam alanları kılmalıyız. Sosyal sorunlara kafa yoran ve çözüm üreten bir nesil yetiştirmeliyiz.”

Akıcı ve özgün üslubuyla, beden dilini de kullanarak dinleyicilerin ilgisini çekmeyi başaran yazar, son olarak çocukları sahneye alarak onlarla bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Konferans sonunda dinleyicilerden büyük alkış alana Yazar Çamlıca’ya, Belediye Başkanı Muhammet Balta gecenin anısına çiçek takdim etti.

Katılımın yoğun olduğu program sonrasında yazar Çamlıca, birçok eserinin yer aldığı stantta okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Konferanstan oldukça memnun kalan vatandaşlar İlçe Müftülüğü’ne ve Aile ve Dini Rehberlik Bürosu çalışanlarına ve Yazar Sait Çamlıca’ya teşekkür ettiler.

Konferansa Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Çarşıbaşı İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş, Tonya İlçe Müftüsü Ebu Bekir Bayrak, Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, bazı daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, müftülük personeli, ilçe esnafı ve vatandaşlar katıldı.

Video

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Şubat 2017, 09:38 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar