VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Eynesil’de Kuran ve Dil Meselesi, Muhkem ve Müteşabih Ayetler Konuşuldu

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

Eynesil’de Kuran’ı Doğru Anlama Seminerleri Devam Ediyor

Eynesil’de Kuran ve Dil Meselesi, Muhkem ve Müteşabih Ayetler Konuşuldu

Özgür-der Eynesil Temsilciliğinin düzenlediği ‘Kurani Perspektifin İnşası’ ana başlıklı seminerlerin üçüncüsünü olan ‘Kuran ve Dil Meselesi, Muhkem ve Müteşabih Ayetler’ konulu semineri Özgür-der Çorum Şube Başkanı Bülent Gökgöz sundu.

KURAN VE DİL MESELESİ

Kuran ve Dil arasındaki ilişki, İslam tarihi boyunca araştırma ve zaman zamanda tartışma konularından birisi olagelmiştir diyerek sözlerine başlayan Bülent Gökgöz, insanoğlunun yaşamı devam ettiği müddetçe de devam edeceğini söyledi.

İnsanı yaratan, ona yaratılışın peşinden isimleri öğreten Allah, aynı zamanda insanların tanışmaları, kaynaşmaları için onları farklı kabilelere, kavimlere de ayırmıştır(49/13).Nasıl ki insanlar renklerini, ırklarını doğuştan önce seçme hakkına sahip değillerse, lisanlarını da seçme hakkına sahip değildir. Bu nedenle Arapça ya da herhangi bir dilin, Allah katında diğer dillere bir üstünlüğü olmadığı gibi öte dünyada da birinin diğerlerine tercih edilmesi gibi bir vaat de Kuran’da bulunmamaktadır. Kuran’ın Arapça oluşu Hz.Muhammed (a.s)’ın ve toplumun konuştuğu dilin Arapça olmasından dolayıdır dedi.

Kuran’ın indiği toplumda anlaşılması için kendi kavimlerinin dili ile gönderildiği, daha önceki kavimlere de kendi dillerinde vahiyler gönderildiği, mesajın tüm zamanlarda aynı olduğunun vurgusunu yapan Gökgöz, farklı dillerde olan insanların Kuran mesajını anlaması için Kuran çevirilerinin gerekliliği üzerine vurgu yaparak daha ilk dönemlerde Hz.Peygamber’in farklı coğrafyalardaki hükümdarları İslam’a davet ederken tercüme yolunu kullandığını söyledi.

Tercümenin Kuran’ın aslının olamayacağını ama farklı dillerdeki insanlara mesajı ulaştırmada önemli bir işlevi olduğunu, tercüme yapacaklar içinde kıstaslar belirten Gökgöz, çeviri yapacak kişinin öncelikle samimi olması, Allah’tan korkması, Arapça ve kavramlara vakıf olması ve son olarak hedef dili ve özelliklerini iyi bilmesi gibi ölçüler koyulabileceğini ve Kuran’ı sadece okumak için değil hak ve batıl mücadelesinde etki bir rol almak amaçlı okunması gerektiği vurgusunu yaptı.

MUHKEM VE MÜTEŞABİH OLGUSU

Muhkem kavramının lugat açısından engellemek, sağlam yapılmış, sağa sola gitmesine engel olunmuş, sağlam tutulmuş manasına geldiğini, Müteşabih kavramının ise benzeme, şüphelenme ve iki şeyin birbirine benzemesinden dolayı ayırt edilemeyip birbirine karıştırılması anlamına geldiğini söyleyen Gökgöz, Kuran’da muhkem kavramı için Muhammed suresi -20.ayet, Hac suresi- 52.ayet, Hud suresi–1 ayet, müteşabih ayetler için ise Bakara Suresi–70. ve 118. ayetleri örnek verdi.

Kuran’ın tamamının hem muhkem hem de müteşabih olduğunu söyleyen Gökgöz, sorunun ’Kitabı sana O indirdi. O’un bazı ayetleri muhkemdir ki onlar Kitab’ın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak, tevilini aramak için O’nun müteşabih ayetlerine tabi olurlar. Oysa O’nun tevilini Allah’tan başka kimse bilemez. İlimde derinleşenler derler ki; Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındadır’ derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşünmez’ Al-i İmran Suresi 7.Ayetteki muhkem, müteşabih ve tevil kavramlarının yanlış anlaşılmasından kaynaklandığını söyledi.

Tevil kavramının bu ayeti anlamak için anahtar kavram olduğunu söyleyen Gökgöz, tefsir etme anlamında kullanılan yorumlama anlamının yanlış kullanıldığını, tevilin Kuran içindeki kullanım şeklini ‘akıbet’,’sonuç’ olduğunu Kehf Suresi–82.ayet, Nisa Suresi 59.ayet, İsra Suresi 35.Ayet, Yunus Suresi 39.ayetleri örnek vererek açıkladı.

Sonuç olarak Kuran’da müteşabih ayetlerin anlaşılamayacağı algısının yanlış olduğunu, Rabbimizin Hidayet rehberi olan kitabının bir kısmının anlaşılıp bir kısmının anlaşılamayacağı iddiasıdır vahim bir hata olduğunu söyleyen Gökgöz, Kuran’ın bütün ayetleriyle muhkem bir kitap olduğu yani lafzen ve manen nihai anlamda kendisine karşı herhangi bir dahlin, çarpıtmanın, tahrifin olamayacağı ve bu yüzden de Kitab’ın tutumunun açık ve anlaşılır olduğu, kesin bir hüküm taşıdığı anlamına gelmektedir. Muhkem ayetlerin gerçekle ilgili gaybi boyutu taşımaları (kıyamet gününün zaman ve nitelikleri, cennet, cehennem ve bunların tam olarak keyfiyetleri) müteşabih kapsamına girmektedir.Bunların akibetini, sonucunu Rabbimiz bilmektedir.Ancak biz gerçekleşeceği vakit şahit olabiliriz, Müminlerin tavrı kalplerinde eğrilik olanların gaybı taşlayarak rabbimizin bildirmediği şeyleri söyleyerek fitne çıkarmak değil işittik ve itaat ettik demeleri gerekmektedir diyerek sözlerini bitirdi.

Program soru cevabın ardından Kenan Levent’in sunacağı ‘Kuran’da Rasul, Kitap, Melek İnancı, Cin ve Şeytan’ konulu programın duyurusu ile sona erdi.

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Ocak 2013, 20:24 tarihinde Genel, Resim Galerisi, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar