VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Eynesil Özgür-der’de Müslüman Kadının Kimliği ve Başörtüsü konuşuldu

musluman kadinin kimligi

Eynesil Özgür-der’de Müslüman Kadının Kimliği ve Başörtüsü konuşuldu.

Özgür-der Eynesil Temsilciliği’nin bayanlara yönelik düzenlediği seminerlerin ilki olan ‘Müslüman Kadının Kimliği ve Başörtüsü’ konulu semineri Hak söz Dergisi ve Milat Gazetesi yazarı Zehra Türkmen sundu.

‘Müslüman Kadının Kimliği ve Başörtüsü’ konulu seminerin sunuculuğunu Eynesil Özgür-der Kadın Komisyonundan Kadriye Çalık yaptı. Zehra Türkmen kısa takdiminden sonra sunumunu yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Zehra Türkmen programda şunları söyledi;

Bugünkü egemen kültürü ve yaşam tarzını biçimlendiren kapitalist değerlerdir. Kapitalist anlayış, hayatı erkek egemen bir kültürle okur ve bireyselleştirdikleri insanları kendi tüketim pazarı için meta olarak görürler. Bu pazarda en fazla meta ve kışkırtma aracı kadın olmuştur. Küresel kapitalist sistemde kadın ya bir haz objesidir ya da erkeğin biçtiği kalıpları yerine getiren koşuya geç başlamış bir yarışçıdır. Bu kuşatma içinde kadın, genellikle kadınlığıyla birlikte özgün bir şahsiyet olarak algılanmaz.

İslam kadını istismar eden yolları kapamış, kadına olan fıtri ilgiyi özel ve mahrem hayatla sınırlandırmıştır. İslam, kadının düşünsel, kültürel, ekonomik, siyasi ve şahsiyetiyle ilgili insani ilişkilerinin genel ve sosyal hale gelmesini istemiştir. Kuranı Kerim kadına genel ve sosyal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ölçüler koymuştur. Buda el, yüz ve ayaklar hariç kadının dişiliğini örten tesettürdür. Tesettür erkek-kadın olsun rabbimizin bir emridir. Takvaya giden yolda bir araçtır. Ölçülerini de Rabbimiz Kuranı Kerimde belirtmiştir.

Müslüman Kadının Gelişen Rolü

Müslümanların Osmanlı sonrası çökmüş bir sosyal yapısı ve bulanmış bir kültürü vardı. Yeni kurulan rejim modernleşmeyi ve batılı yaşam tarzını yukarıda aşağıya dayatıyordu. Bakanlar, milletvekilleri ve devlet memurları değişimin öncüleriydi. Hanımlarının önce çarşafları çıkartılıyor, eşlerinin yanında resmi toplantılara katılıyorlar, tertip edilen cumhuriyet balolarında dans ediyorlardı.

1960–1970 yıllara kadar toplumda örtülülük bir kimlik değil, ancak geçmiş adetlerin yansıttığı o dönemde tam tesettürlü genç kıza rastlamak mümkün değildir. Bu dönemde Şule Yüksel Şenler laik yaşam tarzından etkilenmiş ve kararsızlık içeren fiyonklu veya yarım baş başörtü modelini aşarak sıkma baş modelini gündemleştirmiştir. Amaç çıplaklık yok olsun, çıplaklık örtülsün.

Bu dönemde Şule Yüksel Şenler’in dört bir yanda konferanslar vermesi, tevhidi uyanış sürecinin Kuranı doğru anlama çabaları ve İran İslam inkılâbında kadınların ön planda olması, Seyyid Kutup, Mevdudi ve daha birçok ıslah önderinin kitaplarının Türkçeye çevrilmesi sosyal alanda Müslüman kadının gelişimine olumlu etki etmiştir.

Yeni dönemde genç kızların tesettür konusunda rahat meşrep takılmaları yozlaşmayı artırıyor. Bizler 28 Şubat sürecinde yaşanan mücadeleleri genç kuşaklarımıza anlatmamız lazım ki gelinen sürecin değerini anlasınlar.

Kadınlar Günü, Feminizm ve Müslüman Kadın

8 Mart Dünya Kadınlar günü neyi simgelemektedir? Öncelikle belirtmeliyiz ki, Avrupa’da ve Amerika’da ikinci sınıf muamelesi gören, itilen, kakılan, emeği sömürülen kadının haksızlıklara baş kaldırması, adil olana yönelmesi fıtri bir arayıştır. Ancak Batı’daki bu fıtri arayış giderek kadına ontolojik ayrıcalıklar kurgulayan feminizmle bağdaştırıldı.

Feminizm, eşit işe eşit maaş söylemiyle 1960’larda,sınırsız özgürlük anlayışıyla da 1980’lerde ortaya çıktı. Feminist hareketler 80’ler öncesinde ‘İlerici Kadınlar Derneği’ ile gündeme geliyordu.1984’de ‘Mor Çatı’ derneği kuruldu. Mor Çatı derneğinin o dönemde sloganı ‘İffetli Kadın olmak istemiyoruz’ dur.

Kuran’da belirtildiği gibi insan önce kadınsılığı ve erkeksiliği ifade etmeyen nötr olan tek bir nefisten yaratılarak çoğaltılmış ve farklılaşmıştı. Kulluk açısından kadın ve erkek aynı hak ve ödevlere muhataptı; ancak cinsler arasında mutlak bir eşitlik söz konusu değildi. Kadın ve erkek arasındaki biyolojik ve psikolojik farklılıklar birbirlerine tahakküm ve üstünlük kurmak için değil, tanışmaları ve hayatı renklendirmeleri için var edilmiştir.

Sonuç olarak; Başörtüsü, Müslüman kadının İslami kimliğini açıkça ortaya koyma iradesini ve moda gibi dayatılmak istenen vahiy dışı değerlere karşı onurlu bir direnişi ifade ediyor.

Başörtüsü her türlü zulme, ifsada, haksızlığa karşı inancını omuzlarında taşıma azmi içinde olan Müslüman kadının kimliğini ifade ediyor. Başörtüsü tüm kirlenmişliğe, bozulmuşluğa, sömürüye karşı takvayı kuşanan Sümeyye yürekli kadınları ifade ediyor. Başörtüsü vahiy karşıtı küresel kuşatmaya, küresel hazlara ve küresel saldırılara karşı küresel bir direnişi ve müslümanca yaşama iradesini simgeliyor.

Program soru cevap bölümünden sonra sona erdi.

GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYINIZ!
(Resmi büyütmek için açılan sayfada resmin üzerine tıkla)

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Mart 2013, 22:08 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar