VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Eynesil’de Muhammedi Sünnet Seminerleri başladı

hamza turkmen eynesil sunneti anlama1

Fotoğraflar için tıkla…

Muhammedi Sünnetin Anlamı ve Pratik Değeri

Eynesil Özgür-Der’de Muhammedi Sünnet Seminerleri başladı.

Özgür-Der Eynesil Temsilciliği’nin düzenlediği‘Muhammedi Sünnet Dersleri’ ana başlıklı seminerlerin ilkini ‘Muhammedi Sünnetin Anlamı ve Pratik Değeri’ konusu ile Hamza Türkmen sundu.

‘Muhammedi Sünnetin Anlamı ve Pratik Değeri’konulu seminer Recep Bodur hocamızın Hacc suresi 77–78 ayetleri ve mealleri okumasıyla başladı. Atalay Uğurlu kardeşimizin hazırladığı Eynesil Özgür-Der 2012 -2013 faaliyetlerini ortaya koyan sinevizyon gösteriminden sonra sunumunu yapmak üzere Hamza Türkmen kürsüye davet edildi.

İlk inen ayetlerde Hz. Muhammed’in nasıl anlatıldığına değinen Hamza Türkmen, kalkıp uyaran, Allah’ı tekbir eden, Allah’ı birleyen, elbisesini, kimliğini arındıran, cahiliyyenin her türlü kirliliğinden temizlenen, şeytani olandan kaçınıp Hakka adalete hicret ettiğinden örnekler verdi.

Akabinde ifsad ve ıslah kavramlarını açıklayan Türkmen; fıtratı bozan ve vahyi doğruları örten her şeyi ifsad olarak tanımladı. Kapitalizm insanlığın fıtratını bozuyor. Fıtratı bozunca vahiyden de uzaklaşılmış olunuyor, dedi.

Bu toplum Kur’ ,an toplumu mu ulus toplumu mu sorusunu soran Türkmen, Türk toplumu yani ulus toplum cevabını verdi. İçimizde Müslümanlar var ama tüzel kişilik olarak ümmet olma diriliğini kaybetmişiz. Kuran sünnet eksenli adalet merkezli şura toplumu olmayı kaybetmişiz. Yani toplumsal düzen ve kimlik olarak Kur’an’dan fıtrattan uzaklaşmışız, dedi.

Islah kavramını ise bozulmuş asıldan kopmuş olanı yeniden temizlemek, diriltmek, onu yeniden aslına kavuşturmak, köklü değişim, yeniden vahiyle fıtratla buluşturma hali ve etkinliği olarak tanımladı. Kur’an’ın öğrettiği resulün ilk mesajının bu olduğundan bahsetti. Kalk ve uyar, Allah’ı tekbir et.

Bu toplum Kur’an toplumu değilse cahiliye toplumudur. Bir fahşa toplumunda yaşıyoruz kıldığımız namaz bizi fahşadan alıkoyuyor mu diye sordu?

Bugün aramızda yaşasaydı peygamberimiz hangi olaya hangi tavrı geliştirirdi?

* Allah’ın Kur’an’da belirttiği bir resul

* gecenin yarısında, üçte ikisinde, üçte birinde kuran okuyan bir resul,

* tertil üzere kuran okuyan bir resul,

Böyle bir rasul bizim örneğimiz. Gelişen olaylara karşı duruşu, sözü tavrı olan; itikadi ve hastalıklara şifa formülünün örnekliğini sunan, gelişmelere tavır olan bir rasul, dedi.

Tertil fıkhı:

1)  Öksüzü itip kakanın din iniçin inkâr edeceği hitabı,

2) Terazinini doğru tartılması,  insanların hakkının verilmesi, kız çocuklarının diri diri gömülmesi, malı tek elde toplanmasını gündem yapan ayetleri,

3) Vahiy dışı kanun koyan sistemden, kendini müstağni görenlerden; yanlış şefaat, ilah, gayb anlayışlarından bahseden vb.

ayetlerden ders yapıp bu ayetleri kavrayan ve kavratan resulün, aynı zamanda bu ayetlerin hayat içindeki karşılıklarıyla bağ kurup “nasıl söylemek, nasıl davranmak, nasıl uyarmak” konusunda çözümler ürettiğini belirten Türkmen, örnek alacağımız tertil eylemini de bu eksende anlattı.  Kur’an okurken hem Rabbimizin ne dediğini hem yaşadığımız sorunları iyi kavramamız ve vahiy ile vakıa arasında bağ kurmamız gerektiğini anlatan Türkmen, sorumluluklar karşısında peygamberimiz gibi çözümler üretmek, yaşanan sorunlarla mücadele etmenin tertil fıkhımızı oluşturacağını söyledi.

Allah ne dedi, yaşanan sorunlar ne hz.Muhammed bu bağı nasıl kuruyordu? Mesele budur, dedi.

Kurandaki ölçüler/peygamberimizin vasıfları

1) Şahitlik, vahye tanıklık, örneklik yapmak

2) Ona bizden farklı olarak tefrik etme/anlama gücü olarak Hikmet verilmiştir

3) Resul usvetu’n hasenedir, en güzel örnektir

4) Vahyi yorumlarken bir hata yaparsa düzeltilir

5) Siyakı-sibakı, nüzul ortamını en iyi o bilir

6) Gaybi yardımlar almıştır.

Resul insan olarak nasıldı, bilgi kaynağı nedir, görevi nedir, gaybi yardımlar nelerdir, ona yönelen ilahi uyarı ve ikazlar nelerdir, hüküm vermesi, resule itaat, resulün özel halleri gibi konularda Kur’an’ı okuyup tarayarak ayetlerinden resul tanımlamasını öğrenebiliriz

Sünnet; gidilen yol demektir. Kuranda Resulullah (s) için kullanılmaz, ama evvelkilerin sünneti olarak olumlu ve olumsuz olarak; ayrıca Allah’ın sünneti olarak kullanılır . Kur’an’daki hükümlerim resul tarafından uygulanmasına Muhammedi sünnet diyebiliriz, dedi. Ne hadistir ne sünnettir diye sorduğu soruya da hadisin resulullahtan gelen tavır, söz ve davranışlarıyla ilgili rivayetlere, anlatımlara denildiğini, sünnetin ise aslı Kur’an’da olan ama tatbiki resulün örnekliğine ihtiyaç duyan vakıa olduğunu belirtti.

Son olarak bizlerin Resul ve Resulle birlikte olanlar gibi a. Kur’an’ı tertilen kavramamız b. şahit olmamız c. istişareye yeterli, ehil olmamız d. sınavlara hazır olup hayatımızla da tebliğ yapmamız e.  şuheda toplumu olmamız ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Program soru cevap kısmı ile sona erdi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 13 Ekim 2013, 22:07 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar