VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Eynesil’de Öğrenimde, Tebliğde ve Mücadelede Kadın Semineri

eyn-b-seminer-v1

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Eynesil’de Öğrenimde, Tebliğde ve Mücadelede Kadın Semineri

Özgür-der İzmir Şube Başkanı Nurcan Büyük, Öğrenimde, Tebliğde ve Mücadelede Kadın konulu semineri Eynesil Özgür-der seminer salonunda sundu.

Özgür-der Eynesil Temsilciliğinin Bayanlara Yönelik seminerlerin ikincisi olan Öğrenimde, Tebliğde ve Mücadelede Kadın konulu semineri Özgür-der İzmir Şube Başkanı Nurcan Büyük sundu. Eynesil Özgür-der Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Kadriye Çalık’ın sunuculuğunu yaptığı program Nurcan Büyük’ün sunumundan sonra soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Özgür-der İzmir Şube Başkanı Nurcan Büyük, “Öğrenimde, Tebliğde ve Mücadelede Kadın” konulu seminerde, öncelikle Müslüman kadının Türkiye’de ki mücadele süreçlerine katılımının kısaca tarihi bilgisini sundu.

İslami Mücadelenin 60-70’li yıllarla başlayan gelişimi, okunan kitapların, Türkiye’de ve Dünyada yaşanan siyasi olayların etkisiyle bir ivme kazandığını belirten Nurcan Büyük şunları söyledi: “İnsanların zihnindeki İslam denilen algı köklü, kaynaklarından öğrenilmiş sahih, yaşamın içinden çıkan sorulara cevap veren ve görünür bir durumu ifade etmiyordu. Müslümanlar modern ve muharref algılarla oluşturulmuş bir İslamı biliyorlardı. O yüzden 70’lerden sonra işleyen süreç erkeği ve kadınıyla İslamı kendi kaynaklarından okuma çabalarına onları götürdü. Özellikle 80’li yıllar Müslüman kızların İmam-hatip okulları ve üniversitelerde yaygınlık kazandığı yıllardı. Bu yılların gençleri açısından en önemli olan yönü eğitimi, toplumla kaynaşmak, sosyalleşmek ve topluma vahyi değerleri anlatabilecek bir zemin olarak görmekti. Müslüman kadın özellikle o yıllarda sosyal hayattaki konumunu konuşmaya başladı. Kadının sosyal fıkhı çeşitli vesilelerle konuşulmaya başlandı. Vahiyle ve sahih sünnetle yeniden buluşan Müslüman kadın peygamberlerin mücadelesinde ki kadını daha özelde inceleyebildi. Toplumda yaygın olan kanaatteki gibi sadece evinin kadını, çocuklarının annesi ve eş olmadığını gördü. Peygamber’in kadın sahabeleri eğitimdeki çabalarını, Peygamber eşlerinin öğrenci yetiştirme gayretlerini ve kadın algısının geleneğin öğrettiğinden farklı olduğunu gördü” dedi.

Nurcan Büyük, daha sonra eğitim ve tebliğ konularına değindi ve Müslüman kadının eğitiminde neden, niçin, nasıl sorularını sorması gerektiğini söyledi.

Eğitiminin nedenselliğindeki zemin kaymasına dikkat çekip bugün üniversitelerdeki çoğunluk kesiminin eğitimdeki amacının tebliğ değil yaşam kalitesinin ve konforunun artırılmasına kaydığını ifade etti. Takva, tevazu ve şahitlik ekseninde gerçekleştirilmesi arzulanan eğitimin kariyer ve konfor zemininde devam ettiğini bildirdi.

Müslüman kadının tebliğ ve davetinde bugün daha farklı imkânlara sahip olduğunu hatırlatan Büyük, mücadelenin kadın erkek rekabetine değil vahyin öngördüğü velayet üzerinde inşa edilip doğru bilgi ve doğru üslupla inşa edileceğini, öğrendiklerimizin şahitliğini yapma sorumluluğumuzun vazgeçebileceğimiz, erteleyip öteleyeceğimiz bir hal olmadığını ifade etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Nisan 2013, 21:29 tarihinde Dünya, Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar