ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Geleneksel Arife Günü Programının 12. si Düzenlendi

arefe programi kurban2015-1

Fotoğraflar için tıklayınız…

Video görüntü metnin altındadır…

Vakfıkebir Körez Mahallesi’nde Geleneksel Arife Günü Programının 12. si Düzenlendi

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle Mezarlığında 23 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 13.30 da geleneksel arefe günü programı düzenlendi.

Kurban Bayramı arefesi günü 12.si düzenlenen ve her yıl Ramazan ve Kurban bayramı arifesi günlerinde devam ettirilerek geleneksel hale getirilen arefe günü programına İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Mahalle Muhtarı Hasan Ömür, Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü ve vatandaşlar katıldılar.

Açılış konuşmasına Yunus Emre’nin, “Nehirler aktı geçti, kurudu vakti geçti. Nice Han, nice Sultan, tahtı bıraktı geçti. Şu dünya penceredir, her gelen baktı geçti” sözleriyle başlayan Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, “Biz biliyor ve inanıyoruz ki, dünya fanidir. Her yeni eskiyecek ve her doğan mutlaka ölecektir. Hepimiz için bu dünya hayatı bir gün sona erecek ve ahiret hayatı başlayacaktır. Bir gün bizim de salamız verilecek. Cenaze namazımız kılınırken: ‘Ey cemaati müslimin! Bu mevtayı nasıl bilirsiniz?’ diye sorulduğu zaman arkamızdaki insanlar bizim için: ‘İyi biliriz, Müslüman olduğuna şahitlik ederiz’ diyecekler mi? Salamızın okunmasına, cenaze namazımızın kılınmasına, kabre götürülüp gömülmeye hazır mıyız? Ömür biter, emeller arzular bitmez, zamanlar yetmez, kabirlere bakıp ibret alalım. Hırsı, kini, öfkeyi bırakalım, şeytana uymayalım. Âhiret için her an hazırlıklı olalım. Zira, sefer yakındır, yol meşakkatli ve uzundur” ifadelerini kullandı.

Kur’an-ı Kerim tilâvetinin ardından vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Yılda iki dini bayramımız var; bu bayramlarımızda hem hayatta olanlarımızı hem de ahirette, mezarda, toprağın altında olanlarımızı sevindirmek istiyoruz. Bu güzel bir şey. Dolayısıyla bayramlar herkesi sevindirme zamanıdır, bundan herkes istifade etmelidir. Peygamberimiz (sav): ‘Kabirleri ziyaret ediniz çünkü kabir ziyareti size ahireti hatırlatır’ buyuruyor. Onların halinden ibret almak, onlarla empati kurmaktır aslında kabirleri ziyaret etmekten maksat. Biz de bir gün böyle olacağımızın cevabını aramaktır. Şimdi siz ordasınız, yarın biz de sizin yanınızda olacağız demektir. Kabirleri ziyaret bize ahireti hatırlatır ve kendimizle ilgili bir muhasebenin yapılması gerekliliğini de bize hatırlatır. Dünya hayatının geçiciliği bize bir şeyi hatırlatmalı; insan olmanın gereği etraflıca düşünmeyi, muhasebe yapmayı ve yaşamayı gerektirir. Diğer canlıların aksine insanlar etraflıca düşünmelidir. İnsan istediği gibi ölçüsüzce konuşamaz, ölçüsüzce davranamaz, istediği gibi ölçüsüzce bir yaşam süremez. Bu bayramlar bu hassasiyeti de bizlere hatırlatması bakımından önemli günlerdir. Bu vesile ile hepinizin bayramını tebrik ediyorum, Allah hayır ve bereketlere vesile kılsın” şeklinde konuştu.

  1. geleneksel arefe günü programı İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın duasıyla sona erdi.

Uygulamadan oldukça memnun kaldıklarını belirten vatandaşlar programın gerçekleşmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ettiler.

Video

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 23 Eylül 2015, 16:17 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar