BÖLGEMİZDE TEK - KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ -
HER CAMİYE BAYAN DİN GÖREVLİSİ LAZIM VE ELZEMDİR!

Her camiye bayan din görevlisi lazım

Bayan din görevlilerinin artık Diyanet camiasının görev sorumlulukları içerisinde ve dışında bütün alanlarda olması gerektiğini gayet net bir şekilde anlatan yazı.

HER CAMİYE BAYAN DİN GÖREVLİSİ LAZIM VE ELZEMDİR!

Toplumun sosyal kültürel düzeyi, kadınlarının sosyal kültürel düzeyleri ile çok yakından alakalıdır. Ülkemizde her gün gazetelerin 3. Sayfa haberleri ülkemizdeki kadınların acı ama gerçek olan bilinç düzeyini gösteriyor. Bilinç düzeyi derken kadının fıtratının/yaratılışının farkında olarak yaşamasıdır. Yoksa almış olduğu seküler, pozitivist, materyalist ve kadını bir meta olarak gören eğitimler/eğitim sistemleri değildir. Evet, eğitimin, kadının özünü bulmasında, fıtratını keşfetmesinde çok önemli rolü vardır.

Elbette kadınlarımız, kızlarımız herkesten ve her şeyden önce eğitim görmelidirler. Yaratılış özelliklerinin fark edip bu doğrultuda bir inanç/bilinç ile donandıktan sonra hayatın her alanında varolsunlar tabiî ki.Ama ben dikkatleri farklı bir yöne çekmek istiyorum. Hergün gazetelerin 3. sayfalarında, haber sitelerinde iğrenç olayları, tacizleri/tecavüzleri, kadınların alet edildiği her türlü tezgâhları (özür dilerim ama bu pislikleri daha fazla detaylandırmaktan ar ediyorum.) gördükçe insanlığımızdan utanıyoruz. Allah aşkına nedir bu cinnet hali! Nedir bu sarhoşluk hali! Öyleki büyük bir felaket daha bizi bekliyor. O da tüm yaşananları toplum olarak “ normal” karşılamaya başlamamız.

Hz.Ömer’in dediği gibi; “İnandığı gibi yaşayamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar!” Allah muhafaza böyle bir tehlike ile karşı karşıyayız.

İslam beldesi böylemi olmalıydı. Uğruna nice başların verildiği, nice işkencelerin çekildiği ve özlemle beklenen “İslam Toplumu’na” ne oldu. Uyanın Allah aşkına uyanın. Batı’nın, materyalist zihniyetin bize empoze ettiği narkoz etkisinden bir an önce kurtulalım!

Evet, bir toplumu “inşa” edende, “imha” eden de kadındır. Kim ne derse desin. Bir toplumda kadın fıtrat doğrultusunda bir hayat sürmüyorsa/süremiyorsa o toplumun şerefli bir varlık sürdürmesi mümkün değildir.

Asrısaadete bir dönüp bakalım. Peygamber efendimizin (sav) yanı başında onun en büyük destekçisi ilk inananı Hz.Hatice değimli? Hz.Hüseyin’i, Peygamber davasından canı pahasına taviz vermeyen o kahramanı yetiştiren Hz. Fatıma değil mi? … ve daha niceleri.

Bugün kadınlarımız, kızlarımız neden Hz. Fatıma gibi evlatlar yetiştirmesin? Neden Hz.Aişe gibi eş olmasınlar? Neden Hz.Zeynep gibi bacı…

Yazının en başında da belirttiğimiz gibi toplumun durumu aslında kadının durumunun göstergesidir. Lafı evirip çevirmeden belirtmem gerekiyor ki, Kadınlarımıza İslami/imani bir bilinç düzeyi kazandırmak zorundayız. Günlük hayatta yaşanan vakaların % 80 inde kadın vardır. Kadınlarımız gerekli İslami/insani eğitimleri alırlarsa eminim ki, günden güne artan toplumsal yozlaşma kendiliğinden tamir olunacaktır.

Elbette ki tam ve doğru bilgiler çerçevesinde bilinçlenmelidirler. Mesela kadınlarımızın ibadetlerini rahat yapabilmelerine olanaklar sağlanmalıdır. Kadınlarımız dışarı çıktıklarında inanın namaz bile kılamıyorlar. Veya ibadet konusunda her şeyi kendileri araştırıp uygulama şansına sahip olmayabiliyorlar. Bunlara kim rehberlik edecek. Kulaktan dolma yarım yamalak bilgiler ile…. Camilerimizde neden bayan din görevlisi olmasın. Bir bayanın iman ile ibadet ile alakalı yapması gerekenleri sorup öğreneceği bu konuda bilinçleneceği bayan din görevlisi neden olmasın. Evet il veya ilçede bayan vaizeler var ama yeterlimi, nüfus ile orantılandığında hiç ama hiç yeterli olmadığı görülecektir. Kaldı ki kaç bayan il/ilçe müftülüğüne gidecekte vaizeyi bulacakta soru soracak. Konferans sunum yoluyla bir kişinin onlarca/yüzlerce kişiye bilgi vermesi din eğitiminde isabetli bir tutum değildir. Din eğitimi birebir alakayı gerektirir. Bir görevlinin etrafında en fazla on, onbeş kişi olmalıdır ki dini bilgiler tam ve doğru olarak yaşanabilsin.

Her camide bayan din görevlisi olmalıdır. Temel İslami bilgilerin bilinmesi hususu her bayanın hakkıdır. Bayanların, erkeklerin lütfettiği kadar bilgi edinmeleri devri kapanmalıdır. Her bayan Kur’an-ı Kerim’i okuma, mealini bilme, İslam tarihini bilme hizmeti alabilmelidir. Denebilir ki, okullarımızda bu dersler kondu.

Başka bir şeye gerek yok. Birincisi bugün bu eğitimi alan çocuklarımız, en az 10-12 yıl sonra hayata dâhil olacaklar. Bu kadar yılı heba edecek lüksümüz yok. İkincisi herkes okula gidemeyebilir. Üçüncüsü hâlihazırda toplum hayatının merkezinde olan, eş olan, çocuk yetiştiren bayanlarımızın da bu imkânlardan faydalanması gerekmez mi?

İnanın bilinçli/inançlı bayanlar toplumu “vezir”, inanç noktasında eksik ve zayıf bayanlar da toplumu “rezil” ederler.

Bu yazı kadınların dini hayatta ihmal edilmemesi hususundaki hassasiyeti göstermek amacıyla kaleme alınmıştır.

Alıntı: dinihaberler.com

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Ağustos 2012, 00:11 tarihinde Dünya, Eğitim, Flash Haberler, Genel, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
Popüler Haberler


BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet Gün Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fen Bilimleri... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar