VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
HER CAMİYE BAYAN DİN GÖREVLİSİ LAZIM VE ELZEMDİR!

Her camiye bayan din görevlisi lazım

Bayan din görevlilerinin artık Diyanet camiasının görev sorumlulukları içerisinde ve dışında bütün alanlarda olması gerektiğini gayet net bir şekilde anlatan yazı.

HER CAMİYE BAYAN DİN GÖREVLİSİ LAZIM VE ELZEMDİR!

Toplumun sosyal kültürel düzeyi, kadınlarının sosyal kültürel düzeyleri ile çok yakından alakalıdır. Ülkemizde her gün gazetelerin 3. Sayfa haberleri ülkemizdeki kadınların acı ama gerçek olan bilinç düzeyini gösteriyor. Bilinç düzeyi derken kadının fıtratının/yaratılışının farkında olarak yaşamasıdır. Yoksa almış olduğu seküler, pozitivist, materyalist ve kadını bir meta olarak gören eğitimler/eğitim sistemleri değildir. Evet, eğitimin, kadının özünü bulmasında, fıtratını keşfetmesinde çok önemli rolü vardır.

Elbette kadınlarımız, kızlarımız herkesten ve her şeyden önce eğitim görmelidirler. Yaratılış özelliklerinin fark edip bu doğrultuda bir inanç/bilinç ile donandıktan sonra hayatın her alanında varolsunlar tabiî ki.Ama ben dikkatleri farklı bir yöne çekmek istiyorum. Hergün gazetelerin 3. sayfalarında, haber sitelerinde iğrenç olayları, tacizleri/tecavüzleri, kadınların alet edildiği her türlü tezgâhları (özür dilerim ama bu pislikleri daha fazla detaylandırmaktan ar ediyorum.) gördükçe insanlığımızdan utanıyoruz. Allah aşkına nedir bu cinnet hali! Nedir bu sarhoşluk hali! Öyleki büyük bir felaket daha bizi bekliyor. O da tüm yaşananları toplum olarak “ normal” karşılamaya başlamamız.

Hz.Ömer’in dediği gibi; “İnandığı gibi yaşayamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar!” Allah muhafaza böyle bir tehlike ile karşı karşıyayız.

İslam beldesi böylemi olmalıydı. Uğruna nice başların verildiği, nice işkencelerin çekildiği ve özlemle beklenen “İslam Toplumu’na” ne oldu. Uyanın Allah aşkına uyanın. Batı’nın, materyalist zihniyetin bize empoze ettiği narkoz etkisinden bir an önce kurtulalım!

Evet, bir toplumu “inşa” edende, “imha” eden de kadındır. Kim ne derse desin. Bir toplumda kadın fıtrat doğrultusunda bir hayat sürmüyorsa/süremiyorsa o toplumun şerefli bir varlık sürdürmesi mümkün değildir.

Asrısaadete bir dönüp bakalım. Peygamber efendimizin (sav) yanı başında onun en büyük destekçisi ilk inananı Hz.Hatice değimli? Hz.Hüseyin’i, Peygamber davasından canı pahasına taviz vermeyen o kahramanı yetiştiren Hz. Fatıma değil mi? … ve daha niceleri.

Bugün kadınlarımız, kızlarımız neden Hz. Fatıma gibi evlatlar yetiştirmesin? Neden Hz.Aişe gibi eş olmasınlar? Neden Hz.Zeynep gibi bacı…

Yazının en başında da belirttiğimiz gibi toplumun durumu aslında kadının durumunun göstergesidir. Lafı evirip çevirmeden belirtmem gerekiyor ki, Kadınlarımıza İslami/imani bir bilinç düzeyi kazandırmak zorundayız. Günlük hayatta yaşanan vakaların % 80 inde kadın vardır. Kadınlarımız gerekli İslami/insani eğitimleri alırlarsa eminim ki, günden güne artan toplumsal yozlaşma kendiliğinden tamir olunacaktır.

Elbette ki tam ve doğru bilgiler çerçevesinde bilinçlenmelidirler. Mesela kadınlarımızın ibadetlerini rahat yapabilmelerine olanaklar sağlanmalıdır. Kadınlarımız dışarı çıktıklarında inanın namaz bile kılamıyorlar. Veya ibadet konusunda her şeyi kendileri araştırıp uygulama şansına sahip olmayabiliyorlar. Bunlara kim rehberlik edecek. Kulaktan dolma yarım yamalak bilgiler ile…. Camilerimizde neden bayan din görevlisi olmasın. Bir bayanın iman ile ibadet ile alakalı yapması gerekenleri sorup öğreneceği bu konuda bilinçleneceği bayan din görevlisi neden olmasın. Evet il veya ilçede bayan vaizeler var ama yeterlimi, nüfus ile orantılandığında hiç ama hiç yeterli olmadığı görülecektir. Kaldı ki kaç bayan il/ilçe müftülüğüne gidecekte vaizeyi bulacakta soru soracak. Konferans sunum yoluyla bir kişinin onlarca/yüzlerce kişiye bilgi vermesi din eğitiminde isabetli bir tutum değildir. Din eğitimi birebir alakayı gerektirir. Bir görevlinin etrafında en fazla on, onbeş kişi olmalıdır ki dini bilgiler tam ve doğru olarak yaşanabilsin.

Her camide bayan din görevlisi olmalıdır. Temel İslami bilgilerin bilinmesi hususu her bayanın hakkıdır. Bayanların, erkeklerin lütfettiği kadar bilgi edinmeleri devri kapanmalıdır. Her bayan Kur’an-ı Kerim’i okuma, mealini bilme, İslam tarihini bilme hizmeti alabilmelidir. Denebilir ki, okullarımızda bu dersler kondu.

Başka bir şeye gerek yok. Birincisi bugün bu eğitimi alan çocuklarımız, en az 10-12 yıl sonra hayata dâhil olacaklar. Bu kadar yılı heba edecek lüksümüz yok. İkincisi herkes okula gidemeyebilir. Üçüncüsü hâlihazırda toplum hayatının merkezinde olan, eş olan, çocuk yetiştiren bayanlarımızın da bu imkânlardan faydalanması gerekmez mi?

İnanın bilinçli/inançlı bayanlar toplumu “vezir”, inanç noktasında eksik ve zayıf bayanlar da toplumu “rezil” ederler.

Bu yazı kadınların dini hayatta ihmal edilmemesi hususundaki hassasiyeti göstermek amacıyla kaleme alınmıştır.

Alıntı: dinihaberler.com

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Ağustos 2012, 00:11 tarihinde Dünya, Eğitim, Flash Haberler, Genel, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar