ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
“Her türlü stratejiyi bir tarafa bırakarak insaniyette, İslamiyet’te ve kardeşlikte buluşmanın zamanıdır…”

“Her türlü stratejiyi bir tarafa bırakarak insaniyette, İslamiyet’te ve kardeşlikte buluşmanın zamanıdır…”

Video

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İran ziyaretinde İslami Kültür ve İletişim Kurumu Başkanlığını ziyaret etti.

İran’da, yoğun bir programla ziyaretlerini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İran İslami Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı Ebu Zer İbrahimi’yi ziyaret etti.

Heyetler arası gerçekleşen görüşmede Başkan Görmez, davetlerinden dolayı İranlı yöneticilere teşekkür ederek, İran halkının, Hz. Peygamberin veladeti Nebeviyyesinin yıldönümü olan Mevlit kandilini tebrik ederek tüm İslam alemine hayırlar getirmesini diledi.

‘29. Uluslararası Vahdet Konferansı’nda yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Başkan Görmez, ümmetin ocağına ateş düştüğünü belirterek, “Bugün akleden her insana düşen vazife bu ateşi söndürmektir. İran ziyaretimiz, İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali acaba bu ateşi söndürmede küçücük bir payımız olur mu düşüncesiyle oldu” diye konuştu.

“Evi yanan insanlar kendi evlerinin ateşini söndüremezler” diyen Başkan Görmez, heyetler arası gerçekleşen görüşmede şunları söyledi;

“Mezhep çatışmasının yaşanmaması için elimizden gelen gayreti sarf etmemiz lazım…”

Evi yanan insanlar kendi evlerinin ateşini söndüremezler. Komşularına ihtiyaçları var. Komşuları, hem kendi komşularını o yangından kurtarmak hem de onların ateşini söndürmekle mükelleftir. Bugün ayakta duran birkaç İslam ülkesi kaldı. Türkiye, İran, Suudi Arabistan bunların başında geliyor. Keşke Mısır’ı da bu üçünün yanında sayabilseydim. Ama Mısır’ın da aynı şekilde… Bu ülkelerin bir araya gelerek o ateşleri söndürmek için işbirliğine ihtiyacı var. Bu kavganın mezhep çatışmasına dönüşmemesi için elimizden gelen gayreti sarf etmemiz lazım.

“Ortaya çıkan yeni birtakım dini akımlar,  sadece İran için, Türkiye için değil, bütün İslam dini için büyük bir sorundur…”

En büyük tehlike yeni çıkan birtakım dini akımların kendisini ehli sünnet olarak adlandırmalarıdır. Ben, Sünni ve Şii ihtilafının olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü yeni ortaya çıkan bu yeni tekfirci anlayışların hiçbirisi ehli sünnet değildir. Onlar çeşitli fraksiyonlarla kendilerini selefi olarak adlandırıyorlar. Ben Selef ile ilişkileri olduğu kanaatinde de değilim. Selefi Salih hiçbir zaman insanları tekfirle katletmenin fetvasını vermemiştir. Selefi Salih ahlak ve hukuk tanımayan savaşlara cihat adını vermemiştir. Selefi Salih ehlibeyt yolunu hiçbir zaman tekfir etmemiştir. Selefi Salih Şia’yı ve ehlisünneti aynı ümmetin iki önemli mektebi ve parçası olarak gördü. Ortaya çıkan bu tekfirci düşünceler sadece İran için değil, sadece Türkiye için değil, bütün İslam dini için büyük bir sorundur.

“Her türlü stratejiyi bir tarafa bırakarak insaniyette, İslamiyet’te ve kardeşlikte buluşmanın zamanıdır…”

Türkiye ve İran ilişkileri büyük önem arz ediyor. Her türlü stratejiyi bir tarafa bırakarak insaniyette, İslamiyet’te ve kardeşlikte buluşmanın zamanıdır. İlişkilerde en önemli olan prensip samimiyettir. Bu coğrafyada yaşanan ihtilafların başka dünyalara taşınmaması için birlikte bir gayret içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Hangi ülke İslam tarihini hangi dokular üzerine bina etmişse onu korumak görevimiz olmalıdır. Kafkasya’nın, Balkanların, Afrika’nın kendine özgü tarih boyunca inşa ettikleri bir tarihi dini doku vardır. Bu tarihi dini dokunun zenginleştirilerek inşa edilmesine yardımcı olmamızın daha faydalı olacağını düşünüyorum.

“Tekfir güruhu ve ifrat hareketlerinde bulunanlara karşı Başkan Görmez’in duruşu bizi ümitlendirdi…”

Kültür ve İslami İletişim Kurumu Başkanı İbrahimi ise, Başkan Görmez’in İran ziyaretinden dolayı memnun olduklarını kaydederek, davetlerini kırmayıp İran’a teşrif etmesinden dolayı Başkan Görmez’e teşekkür etti.

Tekfir güruhu ve ifrat hareketlerinde bulunanlara karşı duruşunun kendilerini ümitlendirdiğini söyledi.

İran ve Türkiye’nin birbirleriyle olan münasebetlerinin, aşırı görüşlerin rağbet bulmaması için önemli olduğuna işaret eden İbrahimi, şu anda İslam dünyasının pek çok yerinde birçok olumsuz gelişme yaşandığını vurguladı.

Başkan Görmez’in ehlibeytle ilgili görüşünden memnuniyet duyduklarını vurgulayan İbrahimi, “Biz sizin samimiyetinizden asla şüphe etmiyoruz. Sizin mezheplerin yaklaşmasıyla ilgili görüşünüzün samimiyetine inanıyoruz. Yakınlaşmanın tahribe dönüşmemesi için gayret sarf ediyorsunuz. Ayrılıktan herkes zarar eder. Ayrılıktan hiç kimse fayda sağlamaz” ifadesini kullandı.

mehmet gormez iran1

mehmet gormez iran2

mehmet gormez iran3

mehmet gormez iran4

Video

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Aralık 2015, 15:33 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar