ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
HESAP VERME ŞUURU

muftukoksalkoseyazilari

HESAP VERME ŞUURU

Bismillahirrahmanirrahim.

Yaratılışı, doğumu ve yaşantısı ile diğer canlılardan ayrılan insan, gayesini gerçekleştirmede ve varlık dünyasına doğrudan müdahale etmede de ayrıcalıklı kılınmıştır. Yaratanını tanımaya olan eğilimi ile doğruyu yanlıştan ayırma yeteneği bu ayrıcalığının sonucudur. Yeryüzündeki tarihi miras, yüce bir yaratıcıya inanmanın fıtri bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Kusursuz bir yaratılışla Allah’ı bulmada mahir kılınan insan aklı, bu ihtiyacı karşılayacak yeterlikte donatılmıştır. Allah’ın tanınmasında ve kulluğun ayrıntılarında insana yol gösteren Kur’an, Ahiret inancını iman esasları arasında zikretmiştir.

Dünya hayatında yapıp etmelerin ölümden sonraki ebedi hayatın belirleyicisi olacağı esasına dayanan Ahiret endişesi, imanın dünya boyutunu oluşturmaktadır. Zira iman davranışlara akseden enerjiye dönüştüğü ölçüde teslimiyet ifade eder. Telaffuz edilen ifadelerin ötesinde doğumdan ölüme kadar büyük bir disiplini zorunlu kılar. Kısacık ömürde iz bırakan bütün söz ve eylemlerin hesap edileceği ve karşılık bulacağı mülahazasının, ölçü alınmasını ister. Hadiste; “iki aç kurdun içine girdiği sürüye verdiği zarar, mala ve mevkie düşkün bir adamın dinine verdiği zarardan daha büyük değildir”[1] buyrulması, ölçüsüz yaşamın dünya ve ahirete vereceği zarara işaret etmekte, ibadetlerde bile itidali öngören İslam’ın, yaşamın her alanını tasarlamış olduğunu göstermektedir.

Dünyayı ahirete göre bir gün ya da daha kısa bir zaman dilimi[2] olarak değerlendiren Kur’an, bu kısa sürede küçük büyük her şeyin kayıt altına alınacağını[3] ve kişinin okumasına açılacağını[4] bildirmektedir. Allah Resulü (sav); dünya ahiretin tarlasıdır[5] buyururken bu gerçeğe işaret etmiştir. Kur’an, şah damarından daha yakın,[6] kişi ile kalbi arasına giren[7] ve nerede olursa olsun insanla beraber olan ve onu gören bir Allah[8] tasavvurunu aşılayarak kontrollü bir yaşamı telkin eder.

İslam, ahireti dünyanın; ölümü hayatın devamı olarak tanıtarak her türlü imkânın, ebedi hayatın kazanılmasına adanmasını emreder.[9]Yapıp etmelerin bir gün bütün gerçekliğiyle ortaya çıkacağı ve itiraf edileceği;[10] ömürden, maldan, sağlıktan ve ilimden sual olunacağı;[11] hiç kimseye haksızlık edilmeyeceği[12] ve zulme maruz bırakılmayacağı;[13] bir hesap gününün varlığından haber verilmektedir. İlahi adaletin tecellisiyle iyiliklerde fedakâr olanların cennetle ve sayısız nimetlerle ödüllendirilecekleri muştusu;[14] cezaya müstahak olanların da yakıtı insanlar ve taşlar olan ve sakınılması gereken[15] cehennem ateşiyle cezalandırılacağı[16] tembihi ile insan iradesi güçlendirilmektedir. Ölümle başlayan ahiret hayatının bir sonu olmayacağı gibi yeniden bir ölüm ve yok oluş da gerçekleşmeyecek,[17] hak edilen konumun ebedi olarak kişiyi etkileyeceği[18] aşılanmaktadır.

Ahiret inancının esasını teşkil eden hesap verme anlayışı evrensel bir nitelik arz eder; Modern yönetim ve işletme sistemlerinde ilgili tarafların saydamlığına açık hesap verebilirlik bu durumun göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Kişinin kendisine zarar veren kötü alışkanlıklar ile yapılması gerekenler Allah’a; beşeri münasebetlerin sonucunda ortaya çıkan üçüncü şahısların hakları ise hem Allah’a hem de ilgili canlılara hesap vermeyi öngörür. Kul haklarının bizzat ilgilisi tarafından bağışlanması gerektiğinin prensip olarak benimsenmesi de kardeşlik esasına dayalı huzurlu bir dünyanın ve ölümden sonraki kolay hesabın teminine yöneliktir.

Kur’an, Allah’tan sakınmayı ve dünyanın ahirete bakan yüzünün ihmal edilmemesi gerektiğini emretmekte,[19] mazhar olunan her iyi şeyin nasıl kullanıldığının sorulacağını haber vermektedir.[20] Ahirete dönük hesap korkusu, akıllı davranarak dünyadayken ölçülü ve ilkeli yaşamayı ve ölümden sonrası için hazırlık yapmayı; acizliğin ifadesi olan nefsinin isteklerine boyun eğerek ölçüyü kaçırmaktan vazgeçmeyi gerektirir. [21] Allah Resulü (sav); “Ağız tadını kaçıran ölümü çokça hatırlayınız,”[22]buyurarak eldeki varlığın geçici olduğuna ve ölümden sonrası için harcanması gerektiğine işaret etmiştir.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

[1] Tirmizi, Zühd, 43, [2] Bkz. 2/Bakara, 259 [3] Bkz. 18/Kehf, 49 [4] Bkz. 17/İsra, 13, 14 [5] Acluni, Keşfu’l-Hafa, I, 412 [6] Bkz. 50/Kaf, 16 [7] Bkz. 8/Enfal, 24 [8] Bkz. 57/Hadid, 4 [9] Bkz. 28/Kasas, 77; 6/Enam, 32 [10] 36/Yasin, 65; 86/Tarık, 9  [11] Tirmizi, Kıyamet, 1 [12] 21/Enbiya, 47 [13] 18/Kehf, 49 [14] 13/Ra’d, 35; 37/Saffat, 39, 49 [15] 66/Tahrim, 6 [16] 4/Nisa, 56 [17] 20/Taha, 74 [18] 2/Bakara, 7, 10, 90; 4/Nisa, 56; 5/Maide, 73, 94; 67Mülk, 6–8 [19] 59/Haşr, 18 [20] 102/Tekasür, 8; Müslim, Eşribe, 140 [21] Tirmizi, Kıyame, 25 [22] Tirmizi, Zühd, 4

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Mayıs 2014, 00:06 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar