VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“Hiç kimse kendisini, kendi düşüncesini hakikatin yerine ikame edemez…”

osmangazicami1

Fotoğraflar için tıkla…
(Resmi büyütmek için açılan sayfada üzerine tıkla)

“Hiç kimse kendisini, kendi düşüncesini hakikatin yerine ikame edemez…

Osmangazi Üniversitesi Camiinin açılışını gerçekleştirmek üzere Eskişehir’e giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, açılış öncesinde üniversite öğrencilerine ‘Cami ve Üniversite’ konulu bir konferans verdi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye’de ve İslam dünyasında olup bitenlere dikkat çekerek, “En büyük yanlışlıklarımızdan bir tanesi herkes kendisini, kendi düşüncesini, kendi cemaatini, kendi hizbini hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. Oysaki hepimiz hakikatin yolunda hizmet etmekle emrolunduk. Hiç kimse ‘hakikat avucumda’ diyemez. ‘Hakikat benim’ diyemez. Biz hepimiz hakikatin yolunda olmakla mükellefiz.” dedi. 

Başkan Görmez’in konuşmasından bazı satır başları şöyle;

“Allah hepimize hakikatin yolunda hizmet etmeyi emretti…”

Son günlerde ve son yıllarda İslam dünyasında ve Türkiye’de olup bitenleri dikkatle izlemek gerekir. Kendisini dindar olarak tavsif eden insanların yapıp ettikleri yüzünden sakın dine küsmeyin. Eğer dini sadece dindarların hayatında görmeye kalkışırsanız yanılırsınız. Bugün Bağdat’ta, Şam’da, Kahire’de ateşler yükseliyor. En büyük sebebi herkesin kendisini hakikatin yerine koymaya kalkmasıdır. Allah, biz Müslümanlara hakikatin yolunda olmayı emretti. Kendimizi hakikatin yerine koymayı emretmedi. En büyük yanlışlıklarımızdan bir tanesi herkes kendisini, kendi düşüncesini, kendi cemaatini, kendi hizbini hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. Oysaki hepimiz hakikatin yolunda hizmet etmeye emrolunduk. Hiç kimse ‘hakikat avucumda’ diyemez. ‘Hakikat benim’ diyemez. Biz hepimiz hakikatin yolunda olmakla mükellefiz.

“Sekülerizm, dindarların tartışmalarından meydana geldi…”

Batı dünyasında dine karşı konulan bütün mesafeler, din karşıtı ideolojiler, sekülerizm, dünyevileşme dindarların tartışmalarından meydana gelmiştir. Dindarlar birbirleriyle yüzyıl boyunca mezhep çatışmalarına girdiler. Genç kuşaklar ‘din buysa biz o dünyada yokuz dediler.’ Bugün İslam dünyasında da bu anlamsız, bu beyhude tartışmalar, dindarların birbirleriyle ilgili anlamsız güç kavgaları, güç tutkuları genç kuşakların zihninde aynı neticeleri doğuracak diye endişe ediyorum. Eğer ‘din dindarlık buysa biz burada yokuz’ diyecekler diye endişe ediyorum.

“Üniversiteler mabetleri değil, mabetler üniversiteleri doğurmuştur…”

Tarihe baktığımız zaman bütün dinlerde, kültürlerde ve medeniyetlerde mabetle üniversite iç içe olmuştur. Bütün üniversiteler mabetlerden doğmuştur. 17. asırdan itibaren mabetle üniversitelerin ayrılması konuşulmuştur. Mabetle üniversite ayrılınca akılla vahiy ayrılmış, din ile bilim çatışıyor gibi gösterilmiştir. Mabetle üniversite ayrılınca maddeyle mana ayrılmıştır. Mabedin konuları ve içerisinde konuşulanlar dogmalar değil, aynı zamanda aklın konularıdır.

İslam öğretisine göre hiçbir şey aklın dışında değildir. İslam kelamcıları itikadi konularda yüzü aşkın mektep ortaya çıkarmışlardır. Bunların her birisi İslam’ın en temel inanç esaslarını aklın verilerine göre insanlığa izah etmeyi hedef olarak kabul etmişlerdir. Üniversite ve mabet biri aklın diğeri ruhun yeri demek değildir, her ikisi de hem aklın, ruhun, hem kalbin, hem bedenin yeridir ve bunları birleştiren mekanlardır.

“Gönül dünyalarımızı camilerde imar etmeye ihtiyacımız var…”

Biz öyle bir inancın mensuplarıyız ki, bütün yeryüzünü bir mescit ve bütün kainatı da abid kabul eden bir varlık anlayışına sahibiz. Bizim mescitlerimiz tapınak değildir. Biz namaz kılmak için mescitlere mecbur değiliz. Namaz temiz olan her yerde kılınır. Bütün yeryüzü mescittir. Ancak orada birlik içinde ruhları ve kalpleri birleştirmek, maddeyle manayı, akılla vahyi, din ile bilimi birleştirmek önem arz ediyor. Bütün bu camilerde gönül dünyalarımızı imar etmeye ihtiyacımız var. Camileri imar etmeye ihtiyacımız var ama gönül dünyalarını imar edemeyenler yeryüzünü imar edemez. Biz yeryüzünü imar etmeye geldik.

“Varlık, bilgi, insan ve alem anlayışınızı netleştirin…”

Üniversitenin hangi anabilim dalında öğrenim görürseniz görün şu dört konuda fikir ve düşüncelerinizi netleştirin. Bunlardan birincisi, varlık anlayışı. Varlık sadece maddeden mi ibaret? Varoluşun sebebi ve hikmeti üzerinde durmak gerekiyor. Varlık sadece madde değil, varlığın ötesinde bir mana var. İkincisi, bilgi anlayışımızı netleştirelim. Bilgi sadece aklın verilerinden mi ibaret?  Sadece tecrübi bilgi midir? Pozitivizmin açtığı en büyük sorun, bilimi dogmalara dönüştürdü. Üniversiteleri kiliseleştirdi. İslam öğretisine göre dinde dahi dogma yoktur. Aklın bütün potansiyelleri kullanılmalıdır. Çünkü aklı olmayanın dini olmaz. Üçüncü olarak İnsan… İnsan sadece etten, kemikten, bedenden mi ibaret? Ruhu ne anlama geliyor? İnsanın var oluş sebebi, gayesi, yaratılış hikmeti nedir? Bunlar üzerinde düşünmek gerekiyor. Son olarak alem tasavvurumuzu netleştirmemiz gerekiyor. Alem dediğimiz sadece bu dünyadan mı ibaret? Başka bir alem yok mudur? Alem tasavvurumuzu gözden geçirmemiz gerekiyor. Siz mabedi yeniden tanımlayarak iman, akıl, üniversite, bilim ilişkisini yeniden inşa ederek ama kendinizi hakikatin yerine koymadan hakikatin yolunda mesafeler kat ederek bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Konferansın ardından Başkan Görmez, Osmangazi Üniversitesi Camii ve Tepebaşı İlçe Müftülüğü hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi. (diyanet.gov.tr)

1

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 07 Ocak 2014, 23:41 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar