ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Vakfıkebir’de, Hz. Mevlana Anısına Program Düzenlendi

mevlana vuslat 2014

Fotoğraflar facebook sayfamıza yüklenmiştir…

Kübra Bilgin’in seslendirdiği şiirin video görüntüsü aşağıdadır

Hz. Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümü Nedeniyle Vakfıkebir’de Program Düzenlendi

Vakfıkebir İlçesinde, Hz. Mevlana’nın 741. Vuslat Yıldönümü nedeniyle, “Mevlana Düşüncesinde Hoşgörü ve Sevgi” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov katıldı.

İlçe Müftülüğü ile İlçe Gençlik Merkezi Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği program, 18.12.2014 Perşembe günü saat 16.30’da Vakfıkebir Gençlik Merkezinde icra edildi.

Sunuculuğunu İmam Hatip Zekeriya Yüksel’in yaptığı program, İmam Hatip Haydar Yolcu’nun seslendirdiği ilahilerle başladı. Vakfıkebir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kübra Bilgin’in okuduğu şiirin ardından konferansını sunmak üzere Karadeniz Teknik Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov kürsüye davet edildi.

“Mevlana Düşüncesinde Hoşgörü ve Sevgi” konulu konferansında, Mevlana’nın Allah sevgisi ile insan sevgisini en güzel bir şekilde yorumladığını ve bu sevgiyi hal diliyle insanlara aşıladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov, Mevlana’nın, sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörü anlayışının herkes için örnek alınması gerektiğini söyledi. Mevlana’nın, düşüncelerini ruh, akıl ve sevgi üçgeninde insanlara sunduğunu; ahlak, bilim ve akıl yolunda insanlara yeni ufuklar açtığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov, O’nun anlayışının sadece kendi çağına değil, kendinden sonraki çağlara da ışık tuttuğunu, fikirlerinin her çağda taze ve öncü olduğunu, Mevlana’nın asırlar geçse de insanlara yol gösterici olmaya devam edeceğini, O’nun Allah aşkı ve Peygamber sevgisinin geçmişten bugüne, bugünden geleceğe ışık saçmaya devam edeceğini belirtti. Mevlana düşüncesinin artık evrenselleştiğini, O’nun sevgisinin evrensel olduğunu, ırk, din, dil ayrımı yapmadan herkesi kuşattığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov, sevgi ve hoşgörü abidesi olan Hz. Mevlana’yı anlamanın, O’nun temsil ettiği düşüncenin günümüze taşınmasıyla ancak mümkün olacağını da sözlerine ekledi.

Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov’un sunumunun ardından Kaymakam Yıldıray Malğaç, katkı ve katılımlarından dolayı kendilerine plaket takdim etti. Kaymakam Malğaç burada yaptığı kısa konuşmasında, “Yüce bir dinin mensuplarıyız. Dinimizin değerlerini insanoğlu zaman zaman unutabiliyor. Allah Teala’da gönderdiği Hakk dostları ile, kaybettiğimiz ve unuttuğumuz güzellikleri tekrar bizlere hatırlatıyor. Mevlana Hazretleri de bu anlamda Allah dostlarının en önemlilerinden biridir. Bizlere, bu topraklara ve dünyaya çok değerli eserler anlayışlar ve düşünceler bırakmıştır. Değerli hocamız O’nun düşünce ve anlayışını Mesnevi’sinden örneklerle bizlere çok güzel ifade ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.  Kaymakam Malğaç ayrıca, programı organize eden İlçe Müftülüğü ile Gençlik Merkezi Müdürlüğüne ve katılan herkese teşekkür etti.

Geceye katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, programı düzenleyen ve katılan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Bizim toplumsal olarak en büyük sıkıntımız, insanların birbirini, sevmesi gerektiği gibi sevmemesi; nefsin aklın önüne geçmesidir. Nefis aklın önüne geçince birbirimizi sevemiyoruz. Komşular birbirini sevmiyor, kardeşler birbirini sevmiyor, esnaf birbirine dargın, yardımlaşma yok; düşmüş insanın elinden tutmuyoruz; hep eleştiriyoruz; çok büyük hastalığımız bu bizim. Mevlana Hazretleri, “Gel, gel, ne olursan ol yine gel…” demiştir. İnsanı Allah’ın yarattığı en kutsal varlık olarak kabul etmiş ve bütün insanlığı İslam’ın sevgi, barış ve kardeşlik mesajıyla kucaklamıştır. Mevlana’nın gösterdiği yolda, bu ilçenin ve bu memleketin insanlarının çok daha fazla, bu düşüncelere, bu insan sevgisine ve kardeşliğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Programa, Kaymakam Yıldıray Malğaç, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, Belediye Meclis Üyeleri, bazı iş adamları ve okul müdürleri, Vakıfbank Vakfıkebir Şubesi Müdürü Uğur Öztürk, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri ve vatandaşlar katıldılar. (Mithat GÜDÜ)

Video

11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Aralık 2014, 23:47 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar