ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
İlk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı

ilk haci kafilesi1

İlk Hacı Kafilesi Dualarla Kutsal Topraklara Uğurlandı

Trabzon’dan ilk hacı kafilesi 2 Eylül Salı günü saat 22.00’da Havalimanından kutsal topraklara dualarla uğurlandı.

Erken saatten itibaren havalimanına gelmeye başlayan hacı adayları, pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından kendilerini Medine’ye götürecek uçağı beklemeye başladı.

Kutsal topraklara ulaşmanın heyecanı, mutluluğu gözlerinden okunan hacı adayları, yakınları ile vedalaşırken duygu dolu anlar yaşadılar.

THY’a ait uçakla saat 22.00’da kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları için İl Müftülüğü tarafından hacı uğurlama töreni düzenlendi. Programa İl Müftüsü Keramettin Demir, İl Müftü Yardımcısı Yasir Ataş, Hac ve Umre bürosu çalışanları ile havalimanı görevlileri katıldı.

Havalimanında düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tekbirler, salatü selam ve ilahilerin okunduğu ve hacı adaylarının eşlik ettiği programda, İl Müftüsü Keramettin Demir’de kutsal topraklara gidecek hacı adaylarına bir konuşma yaptı.

Trabzon İl Müftüsü Demir burada yaptığı konuşmasında. “Muhterem hacı adayları! çıktığınız bu yolculuk sıradan bir seyahat değil, ibadet maksatlı bir yolculuğa çıkıyorsunuz, bütün yolculuklar zahmetlidir, meşakkatlidir. Hac yolculuğu ise hepsinden daha meşakkatli daha zahmetlidir. Değerli kardeşlerim sizler öncelikle Sevgili Peygamberimizi ziyaret edeceksiniz. O’nun huzuruna vardığınızda “ESSELAMÜ ALEYKE YA RESÜLULLAH” diyeceksiniz. Bizimde selamımızı Sevgili Peygamberimize götürmenizi sizlerden istirham ediyorum. Medine-i münevvere de ve Mekke-i mükerreme de kaldığınız süre içerisinde mazeretiniz yoksa namazlarınızı Mescid-i Nebi de ve Kabe-i Muazzama da kılın. Sevgili Peygamberimiz Şöyle buyuruyor “kim benim Mescidimde bir vakit, bir rekât namaz kılarsa Mescidi Haram ve Mescidi Aksa hariç yeryüzünde kıldığı bin vakit namaza bedeldir” işte bu sevaba nail olacaksınız. Rabbim şimdiden kabul eylesin. Değerli kardeşlerim! O kutsal topraklarda Medine-i münevvere de Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in kabri bulunmaktadır. Sizler Efendimiz (s.a.s.)’in misafirleri olarak orada karşılanacaksınız. Efendimizin huzurunda olduğunuzu, nerede bulunduğunuzu hatırınızdan çıkarmayın, orda kavga yok, gürültü yok, anlaşmamazlık yok orada kardeşlik var. Kardeşliğin zirvesini orada yakalayacaksınız. Sizler Medine-i münevvere de 8 gün kaldıktan sonra bembeyaz kefen mesabesindeki ihrama gireceksiniz. İhram elbiselerini giyeceksiniz. Telbiyeler getirerek buyur Allahım, emret Allahım, emrine amadeyim Allahım. Senin şerikin, ortağın yoktur Allahım, hamd senin içindir, mülk senindir. Senin şerikin yoktur Allahım” diyeceksiniz. Mekkeyi mükerrremeye vardığınızda kabe-i muazzamanın etrafında pervaneler gibi dolanacaksınız. Kalbinizi Kabeye vermek suretiyle tavaf edeceksiniz. Orada Arafat var, müzdelife var, mina var, cemarat var. Değerli kardeşlerim! Arafat duaların, tevbelerin kabul edildiği, günahların affedildiği kutsal mekândır. Arafat’ta şahsınız başta olmak üzere, aileniz, sevdikleriniz, sevildikleriniz için vatanınız ve Milletiniz için dua edeceksiniz” şeklinde konuştu.

Müftü Demir ayrıca, ”oradan hediyeler getireceksiniz elbette. Hacının hediyesi zemzemdir, hurmadır. Sizler oradan Allah Resülü (s.a.s.)’in ahlakını getirin, Hz Ebubekir’in sadakatini getirin, Hz. Ömer’in adaletini getirin, Hz. Osman’ın hayasını getirin, Hz Ali’nin şecaatini, ilmini getirin” hatırlatmasında da bulundu.

İl Müftüsü Keramettin Demir, hacı adaylarına hayırlı yolculuklar temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

İl Müftü Yardımcısı Yasir Ataş’ın yaptığı dua ile hacı adayları uçaklarına binmek üzere kutsal topraklara uğurlandı. (Trabzon Müftülüğü)

ilk haci kafilesi2

11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Eylül 2014, 00:06 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar